24.01.2019 / Ersoy Irşi - Türkiye’yi Güldüren Kadını Kaybettik

Grudai Ayşe


     1.5 yıldır kanser tedavisi gören, Türk sinema ve tiyatrosunun usta ismi, “Domates Güzeli” lakaplı sanatçımız Ayşen Gruda dün saat 13.45’te hayatını kaybetti.


 

     “Yeşilçam”da “Süt Kardeşler”in Eminesi, “Neşeli Günler”in Nilgün’ü, “Gülen Gözler”in Fikret’i, “Gırgıriye”nin Sevim’i, sahnelerin “deli kadın”ı, Türkiye’nin “Domates Güzeli” Ayşen Gruda’yı kaybettik. Tiyatro ve sinemamızın usta oyuncusu pankreas kanseri tedavisi gördüğü İstanbul’daki “Kağıthane Derindere Hastanesi”nde 13.45’te yaşama veda etti.


 

     Gruda’nın hekimi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu; “Pankreas kanseri nedeniyle yaklaşık 1.5 yıldır hastanemizde dünyadaki en güncel tıbbı tedaviler ile takip edilen, Türk sinema ve tiyatrosunun duayen ismi Ayşen Gruda’yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Yoğun bakımda devam eden tedavisi boyunca son ana kadar en iyi şekilde bakımını sağlamak adına tüm çalışanlarımızla gönülden destek olduğumuz, yeniden tanıdığımız ve tanıdıkça yeniden hayran olduğumuz sevgili Ayşen Gruda’nın ardından bizi tek sevindiren, süreç boyunca hiçbir ağrı hissetmeden aramızdan ayrılmış olması. Tüm Türkiye’nin ve sevenlerinin başı sağ olsun” açıklamasında bulundu.


 

     Türk Halkı Beni Nasıl Gömeceğini Bilir


 

     Usta oyuncunun torunu Emre Gruda anneannesinin cuma günü toprağa verileceğini söyledi ve şöyle konuştu: “Benim anneannem, hepimizin annesi; aramızdan ayrıldı. Pek çok nesle, pek çok güzel şeyi anlatmış bir insan. ‘Türk halkı beni nasıl gömeceğini bilir’ derdi. Cuma günü öğle namazına müteakiben ‘Zincirlikuyu Camii’nde yapacağız. Yoğun bakımda konuştuğumuz oldu. Tabii ki durumu çok çok iyi değildi, ancak bilinci açıktı. Hiç acı çekmedi. Bütün hastane personeline çok teşekkür ederim. Geçmişten bahsettik, güzel şeylerden muhabbet ettik. Her zaman güçlü durmak hakkında konuştuk. Zaten güçlü bir kadındı, gerçek bir sanatçıydı, ondan çok şey öğrendim, ona çok şey borçluyum. Türk halkının başı sağ olsun.”


 

     Vefat haberinin ardından sanatçı dostları Gruda’yı “Aydınlık”a anlatı.


 

     Çok Sağlam Bir Cumhuriyetçiydi


 

     Birçok filmde ve tiyaro oyununda birlikte yer alan usta sanatçı Müjdat Gezen şöyle konuştu: “İlk olarak 1963 yılında ‘Muammer Karaca Tiyatrosu’nda birlikte oynadık. Daha sonra ‘Gırgıriye’ filmlerinde hep birlikte olduk, 5 film üst üste yaptık. ‘Yedikocalı Hürmüz’ü sahneye koydum onda oynadı Ayşen. 2 yıl önce benim tiyatromda ‘Sevgi Müzikali’nde başrolü paylaştık. Ben hergün doktorundan bilgi alıyordum. Son bir aydır durumu fenalaşmıştı. Ayşen çok sağlam bir cumhuriyetçiydi. Şahsına münhasır çok yaratıcı bir oyuncuydu. Provadan eve gider gece bana telefon açardı ‘Şöyle birşey buldum. Oyuna böyle bir ilave yapalım. Şu kısmı çıkartalım mı’ derdi. O kadar iyi bilirdiki tiyatronun nüanslarını ve hiç rastlamadığım bir oyuncu tipiydi. Ayşen çok gerçekçi oynardı, insanların nabzını tutmayı çok iyi bilirdi. Sadece iyi bir komedi oyuncusu değil çok iyi bir aktiristti. Söylenecek çok şey var Ayşen için ama maalesef hayat böyle birşey. 55 senelik arkadaşımı kaybettim. Başımız sağolsun.”


 

     Grudaları Kastettim


 

     Usta sanatçı Rasim Öztekin şunları söyledi: “Türk tiyatrosunun en önemli kadın oyuncularından biriydi. Sinemamızın en iyi oyuncularından biriydi. Çok az sayıdaki kadın komedyenlerden bir tanesini daha kaybettik. Sahne arkadaşımı kaybettim çok hüzünlüyüm. Türk tiyatrosunun ve sinemasının, Türk halkının başı sağolsun. Geçenlerde yaptığım röportajda çok az kadın komedyen yetişir, bu dünyada da Türkiye’de de böyledir dedim. Maalesef bazı okuduğunu anlamayan kişiler tarafından linç edildim. Ama işte benim demek istediğim buydu. Çok az yetişir demekle Ayşen Grudaları kastettim. Çok nadir yetişen kadın komedyenlerden birini kaybettik. Nurlar içinde yatsın.”


 

     Ondan Çok Şey Öğrendim


 

     Sinema yazarı, eğitimci Burçak Evren şunları kaydetti: “Yeşilçam’ın son temsilcilerinden biriydi. Sadece güldürü sineması veya tiyatrosunun değil her türün değişmez en özgün oyuncuları arasındaydı. Gruda’nın ölümüyle sinemamızın kült filmlerinden ‘Hababam Sınıfı’nın son yolcularından birini de uğurlamış olduk. Gruda oyunculuk dışında çok iyi de bir eğitmendi. Kendisiyle birçok okulda birlikte çalışma olanağı buldum. Ondan çok şey öğrendim. Ayşen Gruda belki de ilk kez bizi güldürmedi. Türk sineması genellikle erkek güldürü sanatçıları üzerine kurulmuştur. Adile Naşit’in üst komşusu ve O’nun sinemaya soktuğu Gruda da sinema ve tiyatromuzun ender kadın güldürü sanatçılarından biriydi. Oldukça üzgünüm.”


 

     Usta gazeteci ve sanat eleştimeni Hayati Asılyazıcı “Hem tiyatroda hem de sinemada çok başarılı bir sanatçıydı. O kuşağı maalesef kaybediyoruz. Gruda gibi bir yıldızı kaybetmek çok üzüntü verici. Çok özel bir oyuncuydu, karakter oyuncusuydu. Ailesine, yakınlarına sanat dünyamıza baş sağlığı diliyorum” dedi.


 

     “Kongre Evleniyor”dan “Yeşilçam”ın Unutulmazlarına


 

     Türk Sineması ve tiyatrosunun “Domates Güzeli” lakaplı oyuncusu, 30 Kasım 1945 tarihinde Erman Ailesi’nin ortanca kızı olarak İstanbul Yeşilköy’de doğdu. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy’deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası vefat eden Gruda, geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başlayan Gruda’nın ilk rolü 1962 yılında “Kongre Eğleniyor” adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolüydü. Gruda, 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra herkes tarafından tanındı. Gruda, “Ah Evlendim Vah Evlenemedim”, “Bizim Sınıf”, “Papaz Kaçtı”, “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ve “Dün Gece Yolda Giderken Çok Tuhaf Bir Şey Oldu” adlı tiyatro oyunlarının yanı sıra “Mum Söndü”, “Deve Kuşu Kabare”, “Hababam Sınıfı Müzikali”, “Yedi Kocalı Hürmüz” müzikallerinde de rol aldı. Adile Naşit’le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer alan sanatçı, “Yeşilçam”ın unutulmaz isimleriyle birlikte onlarca filmde oynadı.     Aydınlık Gazetesi - 24.01.2019, Perşembe
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:4549548
Online Ziyaretçi Sayısı:11
Bugünlük Ziyaret :210

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.