01.10.2016 / Andante’nin Ekim Sayısı Yine Dopdolu Yine Cıvıl Cıvıl


    
“Türkiye’nin Müzik Kültürü Dergisi Andante” Ekim sayısının kapağına taşıdığı dosyada günümüzün önde gelen gitaristlerine yeni neslin öne çıkan gitaristlerinin kimler olduklarını sordu. Özge Ç. Denizci’nin Türkiye’nin tanınmış gitaristlerine sorduğu sorulara aldığı doyurucu yanıtlar aynı zamanda gitar sanatının Türkiye’deki durumunu ve geleceğini de gözler önüne seriyor.

 

     Fikret Karakaya’nın “Spiker, tanburi, çellist ve bir öğretmen olarak Mesut Cemil”, Serhan Yedig’in “Türk keman ekolünün ilk temsilcilerinden Seyfeddin Asal” ve İncila Bertuğ’un “Vefatının 20. yılında Bekir Sıdkı Sezgin” yazılarını Ekim sayımızda okuyabilirsiniz.

 

     Bu yılki “Nobel Edebiyat Ödülü”nün sahibi olan Bob Dylan’ı biz de 75’inci yaşından hareketle Mine Akverdi’nin yazısıyla gündemimize aldık. Evrim Hikmet Öğüt, İstanbul’un özellikle “İstiklal Caddesi” civarında adım başı görülen Suriyeli sokak müzisyenlerini konu edindi. Murat Beşer ise sevilen portre yazılarını müziğimizin kült figürlerinden Ertuğrul Oğuz Fırat’la sürdürüyor.

 

     Ahu Ünalp’in hazırladığı favori köşelerimizden “Aldente”de bu sayı Tan Sağtürk’ün elinden “Viski ve zencefilli jumbo karides ve ahtapot” tarifini sunuyoruz.

 

     Genç yazarımız Can Çakmur, lied yorumculuğunun efsanesi Dietrich Fischer-Dieskau’nun girift sanatının perdesini aralıyor. Efdal Altun ise müzisyenleri yakından tanıtmaya meslektaşları viyolacılarla devam ediyor.

 

     Buğra Aydınoğlu, “Beğendiğim Yerde Çalarım” mottosuyla Türkiye’nin her yerinde kemanıyla resitaller veren CSO keman sanatçısı Nevzat Kalender’le sohbet etti.

 

     Özge Ç. Denizci, “Kalan Müzik”ten çıkan “Ev Kayıtları Albümü”ne imza atan müzisyen ikili Vedat Yıldırım ve Cansun Küçüktürk ile sohbet etti.

 

     Şefik Kahramankaptan, ABD’de yaşayan genç bestecimiz Erberk Eryılmaz’ın eserinin “MoonArts” adlı proje kapsamında bu yıl sonuna kadar bir kapsül içinde Ay’a gönderilecek olmasının ilginç öyküsünü bu ay köşesine taşıdı. Kahramankaptan, “Gençlerden Yansımalar”da ise İngiltere’deki ünlü “Yehudi Menuhin Okulu”nda okuyan genç kemancılarımızı tanıtıyor.

 

     Franz Liszt’i tanımayan çıkar mı? Peki yaşarken fenomenleşen Leopold de Meyer’i kaçımız tanıyor? Emre Aracı leziz üslubuyla anlatıyor.

 

     Makaleler, söyleşiler, kayıt-konser-kitap-HiFi tanıtım ve eleştirileri ile daha pek çok yazı ve değerlendirme “Andante”nin Ekim sayısı ve dahası portalımızda!

 

     En Yeni Haberler “Andante”nin İnternet Portalında!

 

     www.andante.com.tr portalından “Andante”ye kolayca abone olabilir, sevdiklerinize “Andante” aboneliği hediye edebilirsiniz!

 

     “Andante Dergisi” Artık Her Ay Tablet ve Cep Telefonunuzda!

 

     “Andante”nin tablet ve cep telefonu uygulamasını “Google” ve “Apple” internet mağazalarından indirip yeni sayımızı satına alarak her an her yerde okumanız artık mümkün.

 

     “Andante” tarafından gönderilen bir iletiden alınmıştır. - 01.10.2016, Cumartesi


01.10.2016 / Andante Dergisi Kapağı
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5746558
Online Ziyaretçi Sayısı:7
Bugünlük Ziyaret :53

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.