Es

Es:

Bkz. Sus. Susku.

Es dur:

(Alm.) Büyük mibemol. Mibemol majör.

Escala:

(İsp.) Dizi, aşıt, gam. Bkz. Dizi, aşıt, gam.

\ Esen, Murat:

Flüt sanatçısı olan Murat Esen 1969 yılında Hatay’da doğdu. 1983 yılında “İzmir Devlet Konservatuvarı”nın giriş sınavını kazanarak Cahit Koparal’ın flüt öğrencisi oldu.1989 yılında “Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi”ni açmış olduğu sınavı tam burslu kazanarak burada Altan Kalmukoğlu ile flüt eğitimini sürdürdü ve 1990 yılında pekiyi derece ile mezun oldu. 1991 yılında “Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası”nın sınavını kazanarak flüt sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Öğrenimi sırasında kurdukları oda küğü toplulukları (üflemeli beşil ve üflemeli dokuzul) ile yurt içinde İzmir, Ankara, İstanbul, Adana, Tarsus, Mersin, Antakya, Gaziantep ve Marmaris’de, yurt dışında da Japonya ve Suriye’de dinletilere katıldı. “Çukurova Devlet Senfoni” ve “Bursa Devlet Senfoni” orkestralarında yalkın sanatçı olarak dinletiler veren sanatçı çalışmalarını halen aynı orkestrada flüt sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

\ Esen, Zekiye Duygu:

İstanbul’da doğdu. İlk küğ derslerine Ohannes Barsamyan’dan piyano dersleri alarak başladı. Liseyi bitirdikten sonra “Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü”ne girdi. Burada piyano derslerine Mari Barsamyan ile devam etti ve 1990 yılında pekiyi derece ile mezun oldu. 1990 yılında “Çukurova Üniversitesi Adana Devlet Konservatuvarı”nda piyano ve yardımcı piyano dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1991–1992 öğretim yılında “Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Piyano Anasanat Dalı Yüksek Lisans Programı”nı kazanarak Boguslaw Wodka ile çalışarak 1994 yılında pekiyi derece ile mezun oldu. Çalışmalarını halen aynı kurumda piyano anasanat dalında öğretim görevlisi olarak sürdürmektedir.

\ Eser, Sıla:

İstanbul’da doğan Sıla Eser viyola eğitimine onbir yaşında girdiği “İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı”nda Anı İnci ve Çiğdem Altaş Epikmen ile başlamıştır. “British Council”in “Genç Yetenekler Yaylı Çalgılar Yarışması”nı tam burslu kazanarak “Manchester Royal Northern College of Music School”da Roger Benedict ile çalışmaya hak kazanmış ve aynı yıl “Akdeniz Gençler Orkestrası”na katılarak Fransa’nın “Aix-En Provence”, “Marseille”, “Cote D’Azur”, “Orange” festivallerinde dinletiler vermiştir. Yalkıcı olarak resitallerine Avrupa ve Amerika’da halen devam eden sanatçı birçok festivalde yer almıştır. Bunlardan bazıları “İstanbul Müzik Festivali”, “Ascoli-Piceno Festivali” (İtalya), “Marsilya Festivali” (Fransa), “Leo-fast Festivali”, “Norfolk Yale Oda Küğü Festivali” (Amerika Birleşik Devletleri), “Banff Küğ Festivali” (Kanada) olarak sayılabilir. 1997 yılında “Leo-Fast Festivali”nde “Yılın Genç Küğcüsü” ödülüne layık görülmüştür. Sıla Eser’in katıldığı ustalık kursları ve seminerler, çalıştığı sanatçılar ve yönetkenler arasında Peter Oundjian, Krzysztof Penderecki, Alain Trudel, Yuri Gandelsman, Bruno Pasquier, Kim Kashkashian, Jeffrey Irvine, Karen Tuttle, Eric Shumsky, Carol Roland, Karen Richter, Ruşen Güneş, Roger Bigley, Steven Dann, Claude Frank, Boris Berman, “Vermeer Dördülü, “Tokyo Yaylı Çalgılar Dördülü” ve “Emerson Yaylı Çalgılar Dördülü” bulunmaktadır. 2001 yılında “Northern Illinois Üniversitesi”ne tam bursla girerek “Yorumculuk Belgesi” çalışmalarını Richard Young ve “Vermeer Dördülü”nde tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini tamamlamak üzere 2003 yılında ilk Türk viyolacı olarak girdiği “Yale School of Music”de “Nejat Eczacıbaşı Vakfı” ve “Harry & Margaret Simeone” bursu alan sanatçı, Jesse Levine ve “Tokyo Yaylı Çalgılar Dördülü” ile çalışarak 2005 yılında mezun olmuştur. 2005 Mart ayında dördülüyle birlikte “Yale Chamber Music Celebration Concerts Yarışması”nda birincilik ödülüne layık görülmüştür. Sanatçı halen doktora eğitimine “State University of New York at Stony Brook”da tek öğrencisi olduğu Lawrence Dutton ve “Emerson Yaylı Çalgılar Dördülü” ile devam etmektedir. Sıla Eser “Stony Brook Üniversitesi Oda Küğü Festivali”nde Brahms’ın “Viyola Beşil”ini dokuz “Grammy” ödüllü Lawrence Dutton ile seslendirmiştir. 2006’da Kanada’da gerçekleştirilen ve davet edilerek gittiği “Banff Küğ Festivali”nde dünyaca tanınmış kontrabasçı Edgar Meyer ve “Vancouver Sinfoni Orkestrası”nın başkemancısı Mark Fewer ile aynı sahneyi paylaşmıştır.

Esietendus:

Estonca. Bkz.: Prömiyer.

\ Eskişehir Yunus Emre Nefesli Beşlisi:

“Eskişehir Yunus Emre Nefesli Beşlisi” 2014 yılında “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi” sanatçıları tarafından kuruldu. Yurt içi ve yurt dışında birçok oda küğü dinletisi verdi. Grup “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi”nin “Sosyal Sorumluluk Projeleri”nde de gönüllü olarak dinletiler vermektedir. Grup üyeleri halen “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası” ve “Eskişehir Yunus Emre Nefesli Beşlisi” ile dinletilerine devam etmektedir. Grup Ebru Ertek (flüt), Serkan Altınok (obuva), Mertol Mutlu (klarinet), Orçun Armutlu (korno) ve Orçun Ensoy (fagot)’dan oluşmaktadır.

\ Esposito, Michele:

İtalyan piyanist, bağdar, yönetken ve öğretmen. 29 Eylül 1855 tarihinde Castellammare di Stabia’da dünyaya geldi. “Napoli Konservatuvarı”nda Beniamino Cesi ve Paolo Serrao ile çalıştı. 1882 yılında Dublin’e göç etti. Burada “Kraliyet İrlanda Küğ Akademisi”nde piyano öğretmeni oldu, çok sayıda resital verdi ve “Dublin Orchestral Society” isimli derneği kurdu. Çok farklı tarzlarda küğler yazdı. Bu küğlerde İrlanda ezgilerini bolca kullandı. Yaratıları arasında “The Post-Bag” (1902) isimli operası ile “İrlanda Sinfonisi” (1902) mutlaka anılmalıdır. Michele Esposito 19 Kasım 1929 tarihinde İtalya’nın Floransa kentinde sonsuzluğa göç etti.

Espressione:

(İt.) İfadeli, ifadeyle. Anlatarak, anlatımlı. İfadeyi biçimlendirerek. Bkz. Espressivo, con espressione. Expression.

Espressivo:

(İt.) İfadeli, ifadeyle. Anlatımlı, anlatarak. Anlamlı. Duyguları katarak, duygusal bir ifade ile seslendirerek. Anlam katarak. Etkileyici bir çalışla. Bkz. Espressione, con espressione. Expression.

\ Ess, Renate:

Linz’de doğan Renate Ess “Bruckner Konservatuvarı”nda Prof. Gertraud Schulz, “Vorarlberg Konservatuvarı”nda da Prof. Annelis Hückl’ün şan bölümü öğrencisi oldu. Sanatçı “Feldkirch Küğ Okulu Şan Bölümü”nde eğitimci olarak görev yapmasının yanısıra çeşitli koro seminerlerinde pedagog olarak dersler vermektedir. Renate Ess Vorarlberg ve İsviçre’de çok sayıda dinleti gerçekleştirmiştir.

Estinto:

(İt.) Gittikçe sönükleşerek. Mümkün olduğunca hafif seslendirme yapmamız gerektiğini gösteren bir küğsel terimdir. Sönmüş, sönük, söndür. Kısaltması “est.” şeklinde yazılır. Bu belirteç yorumcunun notaları zar zor işitecek şekilde çalmasını gösterir, sesler hemen hemen hiç duyulmayacakmış gibi çıkartılmalıdır. Kısacası “estinto” ifadesi konulan yerde küğ, “pianissimo”dan bile daha hafif seslendirilmelidir. Bkz. Stinto, éteint, morendo, ausgelöscht, erlöscht.

Estremo:

(İt.) Aşırı, aşırı miktarda. Çok büyük. Aşırı uç. Aşırı uçta abartarak. Bkz. Sul Tasto estremo.

Estreno:

İsp. Bkz.: Prömiyer.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6074326
Online Ziyaretçi Sayısı:13
Bugünlük Ziyaret :609

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.