Po

Pochettino:

(İt.) Azıcık, pek az. Birazıcık. Çok az, küçücük.

Poco:

(İt.) Az, az miktar, az sayıda, pek az. Azıcık.

Poco a poco:

(İt.) Azar azar. Küçük miktarlarda dozunu artırarak. Biraz biraz. Azıcık. Az sayıda. Yavaş yavaş.

Poco più mosso:

(İt.) Biraz daha canlı.

\ Podor, Lucile:

Fransız keman sanatçısı. 1991 doğumlu olan Lucile Podor, “Auxerre Küğ Okulu”nda beş yaşında iken keman öğrenmeye başladı ve dört yıl sonra “Boulogne Billancourt”ta Aurélio Perez ile çalışmaya başladı. Sanatçı onbir yaşında iken “Rayonnement Régional de Boulogne-Billancourt”taki konservatuvarda Agnès Reverdy’nin sınıfına katıldı ve iki yıl sonra diplomasını aldı. Sanatçı 2007 yılında Paris’teki “Rayonnement Bölgesel Konservatuvarı”nda Serge Pataud’nun öğrencisi oldu. Bu okulu jüri üyelerinin oybirliği ile en iyi derece ile tamamlayarak diplomasını aldı. Podor bu yıllarda “Vatelot Rampal Yarışması”nı ve “Pierre Nerini Yarışması Büyük Ödülü”nü kazandı. Oda küğüne derin bir ilgi duyan sanatçı bu alanda Gabor Takacs, James Parker, Karine Lethiec ve Marie-France Giret gibi isimlerin rehberliğinden yararlandı. Lucile, çalışmaları sırasında “Saint-Cézaire Oda Küğü Akademisi”, Almanya’daki “Pommersfelden Yaz Akademisi” gibi farklı oda küğü çalışmalarına katılma olanağı buldu, bunların yanısıra Villecroze’da yapılan keman ustalık sınıfı eğitimine katıldı, Mihaela Martin ile Montepulciano’da çalıştı, Cenevre’de Krzysztof Wegrzyn ile kendisini geliştirdi. Lucile, “Cenevre Küğ Üniversitesi”nde 2011 yılında Mihaela Martin’in sınıfında öğrenci oldu ve bu okuldan 2014’te “Sanat Lisansı” ve 2016’da “Yüksek Lisans” derecesi alarak bir konsertist olarak kendisini kanıtladı.

Point d’orgue:

(Fr.) Bkz. Uzatkı. Puandorg. Puandork.

\ Polat, Mustafa:

1947 yılında Uşak’a bağlı Karahallı ilçesinin Kırkyaran köyünde doğan Mustafa Polat ilkokulu köyünde okuduktan sonra önce “Balıkesir Savaştepe”, sonra “Ankara Öğretmen Okulu Müzik Semineri”nde öğrencilik yaptı. 1965 yılında mezun olduğu bu okulu birincilikle bitirdi. Aynı yıl “Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü”ne girdi ve 1969 yılında mezun oldu. 1966 yılında okulda pop orkestrası kurarak bir ilki gerçekleştirdi. Mezun olduğu yıl kura ile “Mersin Orta Okulu”na küğ öğretmeni olarak atandı. 1973 yılında İzmir’e tayinini istedi ve önce “Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Orta Okulu”nda ve sonra da “İzmir Eşrefpaşa Lisesi”nde çalıştı. 1990 yılında “İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi”ne (Işılay Saygun) tayini çıktı. 1994 yılında bu okuldan emekli oldu. Öğretmenliği boyunca başarılı çalışmaları nedeniyle sayısız teşekkür ve takdirname aldı. 1988 - 1992 yıllarında üstün hizmeti nedeniyle iki kez maaşla ödüllendirildi. 1988-1991 yılları arasında “Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Dairesi Başkanlığı”nda küğ monitörü olarak görev aldı ve yeni ders izlenceleri nedeniyle küğ öğretmenlerine ders verdi. 1986 yılında “İzmir Eşrefpaşa Lisesi Koruma Derneği” yararına özel bir dinleti verdi ve kendi yaratılarını seslendirdi, bu etkinliğin gelirini okula bağışladı. “Kuşadası 1. Altın Güvercin Beste Yarışması”nda bağdası ile finalist oldu. Mustafa Polat’ın iki kitabı yayımlanmıştır: “Makamsal Okul Şarkıları” ve “Ezgi Treni”. Polat’ın marşları ve şarkıları 1981 yılından beri okullarda törenlerde ve derslerde seslendirilmektedir. Bunlar arasında “Emanetine Sahibim Atam” en çok dikkati çekenlerden birisidir. “İzmir Kemalpaşa Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi”nin Türkiye çapında düzenlediği “Altın Nota Yarışması”nda ikincinin piyano ödül parasını verdi ve sponsoru oldu. Özel konservatuvar tüm ders programlarının müfredatını hazırladı ve bu program “Talim Terbiye Kurulu”ndan geçerek uygulandı. Mustafa Polat “Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü”nde uyum bilgisi, halk küğü ve bağlama dersleri de vermiştir. Şu anda “İzmir Karşıyaka Belediyesi Çoksesli Korosu”nda beş yıldan bu yana koro üyesi (tenor) olarak görev almakta ve çoksesli korolara bağdaları ve türkü-şarkı düzenlemeleriyle katkıda bulunmaktadır. “İzmir Polifonik Korolar Derneği”nin kuruluşunda yer alan Mustafa Polat bu derneğe katkılarda bulunmaya devam etmektedir.

\ Pole Dance:

(İng.) “Pole Dancing” diye de bilinir.“Pole Dance” çelik bir direk ile küğ eşliğinde yapılan, akrobasi ve erotizmin bir arada olduğu kırınma biçimidir. “Direk Kırını” olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Amerikan striptizcilerinin sıklıkla başvurdukları bir kırınma şekli olup amaç seyirci konumundaki erkekleri tahrik etmek olarak açıklanabilir; bir tür striptiz dansıdır. “Dancing Pole” bu kırını gerçekleştiren kişinin tutunduğu ve salındığı demir borudur. Bu kırınma biçimi ülkemiz pavyonlarına dahi girmiş bulunmaktadır (Bkz. Direk Kırını, Direk Dansı).

Polka:

2/4'lük metrik sistemi olan Bohemya kökenli kırınlar ve bu tarz kırınların bağdalarına "Polka" denilir. Genellikle "allegro moderato" olarak görürüz.

\ Pollini, Maurizio:

İtalyan piyanist. 5 Ocak 1942 tarihinde dünyaya geldi. Arturo Benedetti Michelangeli’nin öğrencisi olmuştur. 1960 yılında Varşova’da yapılan “Uluslararası Chopin Yarışması”nı kazanmıştır. Dağarında klasik yaratıların yanısıra modern eserler de bulunmaktadır.

\ Pontes, Dulce:

Portekizli şarkıcı, şarkı sözü yazarı, küğcü ve klasıl, popüler ve halk küğü türlerinde (Portekiz halk küğü Fado) ezgiler seslendirmekte olan 8 Nisan 1969 doğumlu sanatçı...

Ponticello:

(İt.) Destek, eşik, köprü. Yaylı çalgılarda köprü. İng. Bridge.

\ Poot, Marcel:

Belçikalı bağdar. 7 Mayıs 1901 tarihinde Vilvoorde’de doğmuş ve 12 Haziran 1988 tarihinde Brüksel’de sonsuzluğa göç etmiştir. Poot, 1925 yılında kurulan modernist grup “Group des Synthétistes”in kurucularından birisidir. Sanatçı, 1949-1966 yılları arasında “Brüksel Konservatuvarı”nın yöneticiliği görevini üstlenmiştir. Bağdarın yaratıları geleneksel uyumsal içeriklerin bireysel bir tartımsal duyarlılıkla bireştirildiği bir bütünsellik taşır. Verimleri arasında “Moretus Operası” (1943), orkestral eserler, oda küğü yaratıları ve çığırgılar içermektedir.

\ Popp, Lucia:

Slovak sopran. 12 Kasım 1939 tarihinde Bratislava’nın kuzeyinde bulunan bir köy olan “Zahorska Ves”de dünyaya gelmiştir. Köy, Slovakya ile Avusturya arasındaki sınırı oluşturan “Morava Nehri”nde yer aldığı için bazı kaynaklar sanatçıyı Avusturyalı olarak kabul etmektedirler. Ancak doğduğu yer bugünkü Slovakya sınırları içerisinde yer almaktadır. Küçük Lucia’nın annesi de bir sopran idi, babası bir mühendis olmasına karşın İngiliz elçiliğinde kültür ataşesi olarak çalışmaktaydı. Evdeki bu küğsel ve sanatsal ortam kendisini çok etkilemiştir. Doğumda taşıdığı asıl adı Luzia Poppova olup daha sonra ad ve soyadında değişikliğe gitmiştir. Popp, “Bratislava Sahne Sanatları Akademisi”nden mezun olmuş, ertiksel yaşamına bir subret sopran olarak başlamış, giderek hafif lirik ve en sonunda lirik koloratur sopran rollerini üstlenmiştir. Sanatçının ilk sahne aldığı kent Viyana’dır (1963). Bu kentte sahne aldığı eser Mozart’ın “Sihirli Flüt Operası” olup bu yaratıda “Gece Kraliçesi” rolünü üstlenmiştir. Sanatçı, opera dağarında yukarıda saydığımız değişime koşut bir şekilde dağarını değiştirmiş ve genişletmiştir. Lucia Popp’u en sonunda Richard Strauss ve Wagner operalarında görmekteyiz. Yaşamı süresinde “Viyana Devlet Operası”, “Metropolitan Opera”, “Covent Garden” ve “La Scala” sahnelerinde başarılar elde etmiştir. Lucia Popp tüm Avrupa’da dinleti dolaşılarına çıkmış, Mozart ve Wagner yaratılarını içeren plak yazıtlar doldurmuştur. Sanatçı aynı zamanda çok saygı duyulan bir resitalist ve lied şarkıcısı olarak tanınmıştır. En etkin olduğu dönem 1962 ile 1993 yılları arasındadır. Sanatçı Macar piyanist ve yönetken György Fischer ile ilk, Peter Seiffert ile ikinci evliliğini yapmıştır. Bu ikinci evlilik 1986 yılında gerçekleşmiş ve 1993 yılında Lucia Popp’un ölümü ile sona ermiştir. Lucia Popova henüz daha 54 yaşında iken beyin kanserine yakalanması nedeniyle 16 Kasım 1993 tarihinde Almanya’nın Münih kentinde sonsuzluğa göç etmiş, ancak Bratislava’da bulunan “Slovak Vadisi Mezarlığı”na defnedilmiştir.

Poppova, Luzia:

Bkz.: Popp, Lucia.

\ Porche, Eric:

Fransız klarinet sanatçısı ve öğretmeni. “Conservatoire national supérieur musique et danse de Lyon”dan (Lyon Ulusal Küğ ve Kırın Konservatuvarı) diplomasını almıştır. “Dijon Bölge Konservatuvarı”nda ve “Bourgogne Küğ Yüksek Öğretim Merkezi”nde öğretmen olarak çalışan sanatçı aynı zamanda “Dijon Bourgogne Orkestrası”nın bir yalkıcısıdır.

Porte:

Bkz.: Dizek.

Porycka, Daria:

“PAP- Polska Agencja Prasowa - Polonya Basın Ajansı”nda görev yapan Polonyalı gazeteci. “11. My French Film Festivali”nde “Uluslararası Basın Jürisi”nde yer alanlardan birisidir.

Posare:

(İt.) Sabit, hazır. Belirli, belirlenmiş, kararlaştırılmış. Set edilmiş, düzenli, risk almadan. Bkz. Posato.

Posato:

(İt.) Kendi halinde, sakin, kendiliğinden oluşmuş. Ağırbaşlı, durgun, sakinleşerek, yatıştırarak. Ciddiyetle, ciddi bir sükunetle, oturaklı, sakin kalarak. Sabit, değişmeyen bir hızda, yerleşik bir tempoda, kararlı, düzenli, durgun, oturaklı bir hızda. Sallanmadan, değişmeden, sağlam durarak, sabit kalarak, şaşmadan, sebatkar, sallanmaz hale getirerek, sabit kılarak, istikrarlı, oturaklı. Dingin bir tarzda. Dengeli, özgüvenle, denge sağlayarak, temkinli. Ilımlı, moderato. Ölçüleyerek. Ciddi, ağırbaşlı, vakur. Çalınan pasaj ya da parçanın oturaklı ve değişmeyen hızda bir karakter ile seslendirilmesi gerektiğini belirten bir küğsel terimdir. Böyle bir ifade altında yer alan parçalarda kesinlikle farklı karakterler kullanılmaz ve pasajın ya da parçanın başından sonuna dek aynı çalış biçemi sürdürülür. Bkz. Posare.

Possibile:

(İt.) Mümkün, mümkün olduğu kadar. Kabul edilebilir. Örn. Piano possibile: Olabildiğince piyano. Presto possibile: Mümkün olduğunca hızlı.

Postmodern:

Sözcük olarak “modern sonrası” demek olan postmodernlik, çağın ötesinde olmakla birlikte daha öncesindeki estetik akımların bazılarını da içermektedir. En yeni ile biraz eskinin karışımı gibi algılanabilecek olan bu terim kesinlikle “ultramodern” ya da “aşırı modern” karşılığı değildir.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6071126
Online Ziyaretçi Sayısı:14
Bugünlük Ziyaret :290

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.