Ja

\ Jabotinsky, Ze'ev:

“Revizyonist Siyonist” hareketin şefidir. 1880 yılında Odessa’da doğdu. Rus kültürü ile büyüdü, bir şair ve tiyatro yazarı olarak isim yaptı. Gazeteci oldu; Rusya gazetelerinin muhabiri olarak Türkiye’de bulundu. 1919 yılına gelindiğinde İstanbul’da dört Siyonist yayının genel yayın yönetmenliğini yapıyordu. Ze’ev Jabotinsky’nin Gelibolu’da Türklere karşı savaşan “Sion Katır Birliği”nin kurulmasında etkisi büyüktür.

Jácara:

(İsp.) Arap kökenli İspanyol şarkıları. Bu şarkılar çalgılar eşliğinde ırlanmaktaydı. Genellikle teatrikal performansların perde aralarında icra edilirlerdi. Bu şarkıların ayrıca birçok dans türünün eşliğinde de yer aldığı bilinmektedir. Eski bir İspanyol kırını ve bu kırın için yazılan küğlere verilen isim. Bkz. Xacara.

Jackson, William:

İngiliz bağdar ve küğ yazarı. 29 Mayıs 1730 tarihinde Exeter’de dünyaya geldi ve 5 Temmuz 1803 tarihinde yine Exeter’de sonsuzluğa göç etti. John Travers’ın öğrencisi oldu. 1767 yılında John Milton’ın “Lycidas” eseri üzerine bir set bağdadı. 1777 yılından itibaren “Exeter Katedrali”nin org çaları, koro yönetkeni ve ertikten olmayan bölge papazı olarak görev yaptı. 1780 yılında General John Burgoyne’nın kaleme aldığı metin üzerine bağdadığı opera (The Lord of the Manor) çok uzun yıllar boyu sahnelendi. Ancak, sanatçının asıl tanınmasını ırsal demetleri sağlamıştır. Bunların dışında ibadetlerde ve dinsel törenlerde kullanılmak üzere kaleme aldığı parçalar, şükran ilahileri ve marşlar, elçinli çalgılara yazdığı notalar ve küğ üzerine yazdığı yazı ve makaleler sayılmalıdır. En tanınmış parçaları 1755 yılında ortaya koyduğu “12 Irsal Parça” ve 1770 yılında bağdadığı “İki Ses İçin Canzonet”leridir. Makaleleri sıklıkla Charles Burney ile zıt görüşleri içermekteydi: “Londra’da Küğ Sanatının Mevcuttaki Durumu” (1791), “Çeşitli Konular Üzerine Otuz Mektup” (1782) ve kendi otobiyografisi “The Four Ages” (1798, tekrar basımı “The Leisure Hour” tarafından, 1882). William Jackson aynı zamanda amatör bir ressamdı ve dönemin resim sanatçısı Thomas Gainsborough’un yakın arkadaşıydı.

\ Jacotey, Marie:

1988 yılında Paris’te dünyaya geldi. Halen Marsilya’da oturmakta ve çalışmaktadır. Sanatçı 2011 yılında Paris’de bulunan “Ecole Nationale Supérieure des Arts Décoratifs - Ulusal Dekoratif Sanatlar Okulu”ndan, 2013 yılında Londra’da bulunan “Royal College of Art - Kraliyet Sanat Koleji”nden mezun oldu. Jacotey’in çalışmalarının özü insanların bir araya gelmesinden, çok sayıda ve çeşitli etkileşimlerindeki duyguların ifade edilmesinden ve bu etkileşimlerin gerçekleştiği bağlamlardan ve ayrıntılardan ilham almaktadır. Sanatçı yaratılarında el ile yapılan unsurlardan vazgeçmemektedir; alçı ve toz tabakalar üzerine resimler, kalemle çizimler, Japon kağıdı üzerine yumuşak pastel, dikiş ve kumaş ana malzemeleridir. Jacotey, sinema ve ağır çekim dünyasına fotoğrafçı bakış açısıyla yaklaşmaktadır. Çalışmaları Londra’daki “Victoria & Albert Müzesi” koleksiyonunda yer almaktadır. Yer aldığı sergiler arasında şunlar bulunmaktadır: “Daylighting, Ballon Rouge Collective - Gün Işığı, Kırmızı Balon Kollektifi” (2020 - Brüksel), “Blue Fear - Mavi Korku” (Hannah Barry Galerisi, 2020 - Londra), “You pinned me down like a butterfly on the wall - Beni duvara bir kelebek gibi tutturdun / Ballon Rouge Collective - Kırmızı Balon Kollektifi” (2020 - New York), “Superzoom, 12 Rue Vauvilliers” (2019 - Paris), “Absinthe, Spit & Sawdust” (Londra - 2019), “Wild Love Me - Beni Vahşice Sev” (NADA Sanat Fuarı, 2018 - Miami) ve “Goodbye Darkness, Ballon Rouge Collective - Hoşçakal Karanlık, Kırmızı Balon Kolektifi” (2018 - Paris). Sanatçının kazandığı ödüller arasında, “2020 Resmi Cannes Festivali Yarışması” kapsamında Lola Halifa-Legrand ile birlikte yönettiği ve yazdığı ilk animasyon kısa filmi “Blue Fear - Mavi Korku” belirtilmelidir.

\ Jagger, Mick:

İngiliz rock ırlağanı ve ır bağdarı. 26 Temmuz 1943 tarihinde İngiltere’nin Dartford kentinde dünyaya geldi. “Dartford Gramer Okulu”ndan sonra “Londra Üniversitesi”ne gitti. “Ekonomi ve Siyaset Bilimleri” bölümünden mezun oldu. İsmi genellikle kurucu üyesi olduğu “Rolling Stones” grubu ile anılır. Rock küğcüsü, bağdarı, ırlağanı ve söz yazarı olan sanatçı aynı zamanda aktör, film yapımcısı ve iş adamıdır.

Jagger, Sir Michael Philip:

Bkz. Jagger, Mick.

\ Jaho, Ermonela:

Arnavutluk’ta doğan Ermonela Jaho ilk ırlama derslerini daha altı yaşında iken almaya başladı. Ondört yaşında “Tiran Operası”nda dinlediği “La Traviata” O’nun bir opera ırlağanı olmasına yol açtı ve bu karar ertiksel yaşamı için gereken çalışmaları yapmasını sağladı. 19 yaşında iken Roma’ya gitti ve ses çalışmalarını “Santa Cecilia Ulusal Akademisi”nde sürdürmeye devam etti. İlerleyen yıllarda İtalya’da yapılan yarışmalara katıldı ve başarılı oldu. Böylece bir ırlağan olarak ertiksel yaşamında kapılar Jaho’ya açıldı. Sanatçının canlı yorumları ve oynadığı rollerle olağanüstü özdeşleşmesi tüm dikkatlerin üzerinde toplanmasını sağladı. Londra, Paris, New York, Münih, Berlin, Madrid gibi sanat merkezlerinde çılgınca alkışlandı. “The Economist” sanatçıyı “ateşli bir melek” olarak tanımlarken, “Financial Times” Ermonela Jaho’nun sanatına kalbini ve ruhunu koyduğunu ifade etti. Sanatçı özellikle “La Traviata”da oynadığı “Violetta”, “Madam Butterfly”da oynadığı rol ve “Rahibe Angelica”da elde ettiği başarısı ile tanınmıştır. Jaho, yer aldığı tüm opera yaratılarında silinmez izler bırakmıştır. 2019-2020 mevsiminde “Bavyera Devlet Operası”nda “Violetta” ve “Mimi” karakterleri ile sahneye çıkacak, “Sidney Opera Evi”nde “Anna Bolena” rolünü üstlenecektir. Ayrıca Barselona’da “Gran Teatre del Liceu”da, Londra’da “Kraliyet Opera Evi”nde, Marsilya’da, Monte Carlo’da, İspanya’da “Teatro Real”de ve “Paris Ulusal Operası”nda dinleyicileriyle buluşacaktır. Sanatçı günümüzde New York’ta yaşamaktadır.

Jaleo:

(İsp.) Bir kırında neşe içinde bağrışarak elleri çırpmak. Jaleo, “Flamenko”da kırıncılar topluluğu ile ırlağanın ellerini çırpmalarına denilir. Bazı kaynaklarda "Jaleo"nun karşılığı olarak "Bolero" verilmektedir.

Jales de Jerez:

Bkz. Bolero.

\ Janowitz, Gundula:

Alman sopran. 2 Ağustos 1937 tarihinde Berlin’de dünyaya geldi. Graz’da eğitim gördü. 1960 yılında Herbert von Karajan tarafından “Viyana Devlet Operası”nda çalışmaya başlaması için angaje edildi. Karajan ve Böhm’ün batonu ile başta Strauss, Mozart ve Beethoven olmak üzere çok sayıda yaratıyı seslendirdi.

\ Jansen, Rudolf:

Rudolf Jansen Hollanda’nın Arnhem kentinde 1940 yılında dünyaya geldi. “Amsterdam Konservatuvarı”nda piyano, org ve klavsen eğitimi gördü. Sanatçı mezun olduğu okulda öğretmenlik yapmıştır. 1964 yılında org’da elde ettiği başarıdan ötürü “Mükemmellik Ödülü” kazandı ve 1966 yılında piyano dalında aynı ödülü elde etti. O tarihten bu yana sanatçı lied eşliği dalında ve oda küğü alanında uzmanlaştı. Jansen, aralarında Dietrich Fischer-Dieskau, Elly Ameling, Irina Arkhipova, Olaf Bär, Christiane Oelze, Andreas Schmidt, Edith Wiens, Hans-Peter Blochwitz, Monica Groop, Robert Holl, Tom Krause, Agnes Giebel, Brigitte Fassbaender, Jean-Pierre Rampal ve Peter Schreier gibi önemli isimlerin de olduğu çok sayıda tanınmış isim ile çalıştı, dinletiler verdi, çizitler gerçekleştirdi. Piyano eşliği yaptığı sayısız değirmi bulunmaktadır. Oda küğü ırlağanı Robert Holl ile birlikte, Hugo Wolf’un liedlerini ve Robert Holl’un kendi bağdalarını “Preiser Records” (Viyana) etiketiyle kaydetti. “Vanguard Classics” markası için Hollanda’da Schubert ve Brahms’ın liedlerini içeren iki ayrı CD kaydı yaptı. Diğer birçoklarının yanı sıra, oda küğü ırlağanı Andreas Schmidt ile Franz Schubert’in üç büyük lied döngüsünü kaydetti. Edward Grieg’in 150. doğum günü anısına bağdarın tüm liedlerini kaydettiği değirmi özel önem taşımaktadır. Andreas Schmidt ve Julian Banse’ye eşlik yaptığı ve Richard Strauss’un tüm piyanolu liedlerini içeren 8 CD’lik kayıt mutlaka belirtilmelidir. “Berlin Classics” için Christian Oelze’ye eşlik yaptığı ve Fransız/İspanyol yaratılarını içeren bir CD’si de bulunmaktadır. Rudolf Jansen halen Nurenberg/Augsburg’da bulunan “Yüksek Küğ Okulu”nda öğretmenlik yapmakta ve Almanya, Avusturya, İtalya, Fransa, Japonya, Kanada, Finlandiya, Danimarka ve kendi ülkesinde ustalık kursları vermektedir. Ayrıca 2002 yılından bu yana “Villecroze Küğ Akademisi”nde de öğretmenlik yapmaktadır.

\ Jarnach, Philipp:

İspanyol bir baba ile Alman bir annenin çocuğu olarak 26 Temmuz 1892 tarihinde Fransa’da (Noisy-le-Sec) dünyaya geldi. 1915 yılında Ferrucio Busoni ile Zürih’te tanıştı. Öğrencisi olmadıysa da Busoni’nin küğünden ve düşüncelerinden derin bir şekilde etkilendi. Busoni’nin sonsuzluğa göç etmesinden sonra Philipp Jarnach O’nun bitiremediği “Doktor Faust” operasını tamamlamıştır. Kendi bağdadığı yaratıları arasında orkestral yaratılar, oda küğleri ve piyano parçaları vardır. Jarnach 17 Aralık 1982 tarihinde Almanya’da (Börnsen) sonsuzluğa göç etti.

Jazz-Band (İng.):

Caz ve kırın küğleri çalan topluluk.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6074298
Online Ziyaretçi Sayısı:11
Bugünlük Ziyaret :604

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.