Ed

\ Ede, İpek:

23 Temmuz 1984 tarihinde Eskişehir’de doğdu. Öğretmen bir anne-babanın iki çocuğundan birisidir. Babası küğ öğretmeni olduğu için küğün içinde doğduğu söylenebilir. Henüz altı yaşındayken küğcü olmaya karar vermiş bir çocuk olarak 1999 yılında “Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü”ne kabul edilerek trompet ile tanıştı. Kısa bir süre Mehmet Erten ile çalıştıktan sonra 2006 yılında üniversiteden mezun oluncaya kadar Erden Bilgen’den trompet eğitimi aldı. Seyide Kasımova ile remileme, Sami Hatipoğlu ile uyum bilgisi ve karşıtyazım, Elkhan Rustamov ile oda küğü, Burak Tüzün ile orkestra çalıştı. “Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası”nda konuk trompetçi olarak görev aldı. 2004 yılında “Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası”yla Almanya/Köln dinletisinde görev aldı. 2005 yılında “Başkent Üniversitesi” tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Trompet Yarışması”na katıldı. Graham Nicholson, Rex Richardson, Grassimos Ioannidisi, Mathias Kamps gibi dünyaca ünlü trompet yalkıcıları ile çalıştı, ustalık sınıflarına katıldı. Ayrıca “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası” ve “Bursa Devlet Senfoni Orkestrası”nda konuk trompet sanatçısı olarak görev aldı. 2006 yılında “Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü”nden başarıyla mezun oldu. Ardından 2008 yılında “Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı”nın açmış olduğu “Yüksek Lisans” sınavını kazanarak “Müzikoloji Bölümü”ne “Yüksek Lisans” öğrencisi olarak kabul edildi. 2011 yılı Haziran ayında “Üflemeli Çalgılar Ana Sanat Dalı Mezunlarının İşsizlik ve İstihdam Kaygıları” konulu tezini savunarak mezun oldu. 2012 yılından itibaren küğ öğretmenliği yapmakta ve ertiksel anlamda trompet çalışmalarına devam etmektedir.

Edim:

İcra, çalma, gerçekleştirme, yerine getirme, yürütme, uygulama, yapma. İfa etme, sergileme, küğ eserlerini yorumlama, yorum biçimi. Bir küğsel yaratıyı ya da parçayı oluşturan notaları seslenfirme. Bkz. Execution (İng.), Exécution (Fr.) İcra.

Ediz, Sedat:

Uzun yıllar boyu "Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası"nın başkemancılığını yapan Sedat Ediz daha sonraki yıllarda zaman zaman yönetken kürsüsünde de görülmüştü. Ediz onbir-oniki yaşlarında iken zamanın orkestra yönetkeni Zeki Üngör'ün onayı ile "Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası"na stajyer olarak girmişti. Amcası Ahmet Ediz de bu orkestranın korno sanatçısı idi. Sedat Ediz amcasının kendisine çok emeği geçtiğini, devamlı ilgilendiğini ve kontrol ettiğini belirtiyor. Bu yakın ilginin yanısıra Halil Onayman ve Burhan Duyal ile çalışmalarına devam eden Sedat Ediz üç yıl sonra yapılan sınavı kazanarak orkestranın asli üyeliğine kabul edildi. Ediz, 1935-1945 yılları arasında Gilbert Back ile oda küğü çalıştı. Sanatçının 1948'li yıllarda "Radyo Salon Orkestrası"nda başkemancı olarak çalıştığı tarihlerde arasıra bu topluluğun yönetkenliği Sedat Ediz'e bırakılmaktaydı. Üç-dört yıl içerisinde bu konuda ilerleme kaydettiği görülünce kendisi ''Radyo Salon Orkestrası''nın yönetkenliğine tayin olundu. Bu çerçevede ülkemizi ziyarete gelen konuk devlet başkanları huzurunda verilen hafif küğ dinletilerini önceleri "Cumhurbaşkanlığı Salon Orkestrası" ve daha sonra da ''Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'' ile yaptı. Bu etkinlikler 1958 yılına dek devam etmiştir. Ediz, 1958 yılında orkestra yönetkenliği alanında bilgisini geliştirmek amacıyla Almanya'nın Münih kentine gitti. Burada "Münih Yüksek Küğ Okulu"nun orkestra yönetkenliği sınıfına birbuçuk yıl devam etti ve Gotthold Ephraim Lessing ve K. Eichhorn ile çalıştı. Bunun yanısıra yaz aylarında yapılmakta olan "Salzburg Küğ Akademisi"nin Herbert von Karajan başkanlığındaki orkestra yönetkenliği kurslarına katıldı; 1959 yılında Erich Leinsdorf ve 1960 yılında Lovro von Matacic ile çalışmak olanağını elde etti. Ediz yurda döndükten sonra çeşitli dinletilerde ''Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası''nı ve "İstanbul Şehir Orkestrası"nı yönetti. Ediz, orkestra ile arasında tam bir kontakt kurmak isteyen; çalıcıların birlik ve kaynaşma içinde eserlerin yorumunu yapmasını sağlamak isteyen bir yönetkendi. Ritm ve gürlüklerin ayarlanması da çok önem verdiği bir diğer nokta idi.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6074280
Online Ziyaretçi Sayısı:12
Bugünlük Ziyaret :601

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.