Gu

Guajira:

(İsp.) 3/4’lük bir İspanyol kırını.

Guaracha:

(İsp.) İspanyol kırını. Bir İspanyol yalkın dansı.

Guida:

(İt.) Kılavuz, rehber. Örnek, model. Yanlışlıkla "guido" olarak da kullanılmaktadır.

\ Guidetti, Giulia Linda:

Büyük piyanist Arturo Benedetti Michelangeli’nin evlilik yaptığı birinci eşi. 1 Haziran 1920 tarihinde Brescia’da dünyaya geldi. Kendisi de Michelangeli gibi bir piyanist idi ve Arturo’nun babası Giuseppe Benedetti Michelangeli’den piyano dersleri almıştı. Bayan Guidetti 12 Nisan 2015 tarihinde 94 yaşındayken sonsuzluğa göç etti. Giulia Linda, Michelangeli ile evlendikten sonra bu büyük ismi koruyan ve kollayan, hatta O’nun adına inatçı ve talepkar olan bir tavır içinde oldu. Bayan Guidetti Aziz Nazario ve Celso kilisesinde yapılan cenaze töreni ile kaldırıldı. Bayan Guidetti “Piazza Vittoria”da (Zafer Meydanı) yaşadığı gençlik döneminde piyano eğitimi aldı, bu eğitimi aldığı dönemde 20. yüzyılın en büyük piyanistlerinden biri olan Arturo ile tanıştı. Bu büyük usta yakın arkadaşı Guido Berlucchi’nin ailesi tarafından Giulia ile tanıştırılmıştı. Nihayet 20 Eylül 1943 tarihinde Borgonato’daki “San Vitale Kilisesi”nde evlilik törenleri gerçekleştirildi. Uzun süren bu evlilik 10 Mart 1970 tarihinde sona erdi.

\ Guido da Arezzo (ca.991-1033):

Guido da Arezzo bir küğ kuramcısı ve pedagog olarak orta çağlarda efsanevi bir ün kazanmıştı. Günümüzde kendisinin geliştirerek ut, re, mi, fa, so, la heceleri üzerine dayandırdığı “remileme” yöntemini yaratması, yayması ve dizekteki çizgiler ve boşluklar üzerinde yeniden ölçeklendirdiği perde notasyonu sistemi ile hatırlanmaktadır. “Micrologus” isimli eseri küğsel egzersizler ve uygulamalar için bilinen geniş kapsamlı en eski bilimsel çalışmadır ve orta çağlar boyunca manastırlarda ve onüçüncü yüzyıldan itibaren de üniversitelerde kullanılmıştır. Metni onbirinci yüzyıldan onbeşinci yüzyıla dek en azından yetmiş el yazması şeklinde muhafaza edilmiştir.

Guitar:

(İng.) Gitar.

Guitare:

(Fr.) Gitar.

Guitarra:

(İsp.) Gitar.

\ Gurlitt, Cornelius:

Alman bağdar. 10 Şubat 1820 tarihinde “Schleswig-Holstein”a bağlı olan Altona kasabasında dünyaya geldi. Genç Cornelius, babası “Leipzig Konservatuvarı”nın yöneticiliğini yapmış olan Carl Reinecke’nin sınıf arkadaşıydı. Gurlitt, altı yıl boyunca Reinecke’nin babası ile çalıştı. Onyedi yaşında iken halk önünde ilk dinletisini verdi ve başarı sağladı. Daha sonra çalışmalarına Kopenhag’da devam etme kararı aldı. Bu kentte Curlander ve Christoph Ernst Friedrich Weyse ile org, piyano ve bağdama çalıştı. Cornelius Gurlitt Kopenhag’da iken Danimarkalı bağdar Niels Gade ile tanıştı ve Gade’nin ölümüne kadar arkadaş kaldılar. 1842 yılında sanatçı, Kopenhag’ın kuzeyinde yer alan Horsholm’e taşınma kararı aldı. Bu kentte dört yıl boyunca orgçalarlık ve küğ öğretmenliği yaptı. Bu kentte geçirdiği süre sonunda Gurlitt tekrar Almanya’ya dönme kararı aldı ve Leipzig’e yerleşti. Gade, bu dönemde “Gewandhaus Dinletileri”nin küğsel yöneticiliğini yürütmekteydi. Leipzig’de geçirdiği süre sonunda genç sanatçı, erkek kardeşi Louis Gurlitt’in ressamlık yaparak geçimini sağlamakta olduğu Roma’ya gitti. Bu kentte küğsel yetenekleri hemen anlaşıldı ve “Santa Cecilia Akademisi” Gurlitt’e fahri üyelik verdi ve 1855 yılında küğ öğretmeni olarak atandı. Roma’da bulunduğu süre içinde resim de çalışan sanatçı bu alanda da fevkalade sonuçlar elde etmeyi başardı. Daha sonra Hamburg’a yakın olan Altona kasabasına yerleşti. Burada “Augustenburg Dük”ü, Cornelius Gurlitt’i üç kızı için küğ öğretmeni olarak işe aldı. 1849 yılında “Schleswig-Holstein Savaşı” başladığında askeri bir bandoya yönetkenlik yaptı. İkiyüzden fazla eser bırakan sanatçının yaratıları ırsal verimler ve öğretim parçalarından operalara, kantatlara ve sinfonilere kadar, nicelik ve genişlik bakımından olağanüstü idi. Sanatçı 17 Haziran 1901 tarihinde doğduğu yer olan Altona’da yaşama gözlerini yumdu.

Gusto:

(İt.) Tatma duyusu. Zevk, zevkle, zevk sahibi olma. Beğeni.

Gustoso:

(İt.) Zevkli olma durumu, tat alma duygusu, beğenmek. Zevk çerçevesinde. Zevkle, içinden gelerek. Tat vererek.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5856457
Online Ziyaretçi Sayısı:8
Bugünlük Ziyaret :520

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.