Ve

Vecd:

Kendi seçimine bağlı olmadan, yani kendi elinde olmadan yapılan raks. İslamiyette ihtiyari olmadığı için, kendiliğinden gerçekleşen bu kırınma günah addedilmemekteydi.

Vecde gelmek:

Kendinden geçerek kırınmak, elinde olmadan raks etmek. İslamiyet açısından günah sayılmaz.

Veidhlín:

(İrlandaca) Keman.

Veraenderung:

(Alm.) Değiştirme. Varyant, variant, variyant, varyasyon, variasyon. Bkz. Alterasyon. Alteracion. Alteration. Altération. Alterazione. Varyant, variant, variyant, varyasyon, variasyon.

\ Vercruysse, Rik:

“Brüksel Küğ Okulu”nda André Van Driessche’nin öğrencisi oldu. Bu okulu birincilik ödülü kazanarak “magna cum laude” diploması ile bitirdi. Aynı küğ okulunda Arie Van Lisebet ile birincilik ödülü ve oda küğü diploması da aldı. Sanatçı 1987 yılında “Tenuto Yarışması”nın kazananı oldu. Rik Vercruysse 1983 yılından bu yana çok sayıda orkestrada yalkıcılık yaptı. “Rehberlerin Küğ Şapeli” (Muziekkapel van de Gidsen), “Flanders Filarmoni”, “BRT Filarmoni Orkestrası”, “Yeni Belçika Oda Orkestrası”, “I Fiamminghi” ve “Beethoven Akademisi” bunlardan bazılarıdır.Sanatçı aynı zamanda üflemeli beşil grubu olan “Quintessens” ile “Belçika Bakır Üfleme Çalgılar Yalkıcıları” ve üflemeli çalgı topluluğu “I Solisti del Vento”nun da üyesi olarak sıklıkla dinletilerde yer almış; Avrupa’nın hemen hemen tüm ülkelerinde, Japonya ve Tayvan’da sahnelere çıkmıştır. Bazı bağdarlar Vercruysse’a eserlerini adadılar, pek çok CD kaydına katkıda bulundu, bunlardan bazıları ödüller kazandı. Sanatçı 1996 yılına dek “Ghent Konservatuvarı”nda oda küğü öğretmenliği yaptı. 1997 yılından bu yana “Anvers Kraliyet Flaman Konservatuvarı”nda korno öğretmenliği yapmaktadır.

Verdrag:

(Felemenkçe) Uyum, ahenk. Bkz.: Konsort.

Verismo:

Konularını gerçek olaylardan alan opera akımı. Önemli temsilcilerinden birisi Pietro Mascagni’dir.

\ Vernay, Thomas:

Yönetmen, prodüktör ve yazar. Filmografisi: “Kids and Explosions: Swear Words - Çocuklar ve Patlamalar - Yeminli Sözler” (2014 - Kısa Film), “Caravan Palace: Lone Digger - Karavan Sarayı: Yalnız Kazıcı” (2015 - Kısa Video), “Mystery Skulls: Magic - Gizemli Kafatasları: Büyü” (2015 - Kısa Video), “I Got Myself A Finish - Kendimi Bitirdim” (2016 - Kısa Video), “Dryad - Orman Perisi” (2016 - Kısa Film), “All The Luck In The World - Contrails - Dünyadaki Tüm Şanslar - Kontrails” (2017 - Kısa Video), “Ice Teens - Buz Gençleri” (2018 - Kısa Video), “Miss Chazelles - Bayan Chazelles” (2019 - Kısa Film). Thomas Vernay çok çeşitli ödüller kazanmıştır: “Kids and Explosions: Swear Words filmiyle SXSW Film Festivali Büyük Jüri Ödülü” (2014 - Yann Wallaert ile paylaşıldı), “Los Angeles Bağımsız Film Festivali’nde Mystery Skulls: Magic filmiyle En İyi Bilim Kurgu Ödülü Adayı ve En İyi Prodüksiyon Tasarımı Adayı” (2015), “Los Angeles Bağımsız Film Festivali’nde Mystery Skulls: Magic filmiyle En İyi Küğ Videosu Kazananı” (2015),  “Dryad filmiyle Venedik Film Haftası’nda En İyi Deneysel Film Ödülü” (2016), “Dryad filmiyle One-Reeler Kısa Film Yarışması’nda Mükemmeliyet Ödülü” (2017), “Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nde Miss Chazelles filmiyle Ulusal Yarışma Adayı” (2020), “Champs-Elysées Film Festivali”nde Fransızca Kısa Metraj Adayı” (2020). “Miss Chazelles” filmi “11. My French Films Festivali”nde de gösterime girmiştir.

\ Verreault, Myriam:

1979 yılında dünyaya gelen Kanadalı film yönetmeni ve senaryo yazarı. Sanatçı, sinema alanında ertiksel çalışmalarına genç film yapımcılarının kısa film gösterimleri için bir olanak sağlamak üzere 1999 yılında kurulan “Quebec’s Kino” grubuyla başladı. Kısa filmi “Comment le Dr. Ducharme Enfreignit Le Code d’Ethique - Dr. Ducharme Etik Kurallarını Nasıl İhlal Etti?” ile “Vidéaste Recherché - Aranan Videograf” ödülünü kazandı. O tarihten bu yana önceliğini editörlük alanına verdi.Henry Bernadet ile birlikte bağımsız film şirketi “Vostok Films”i kurdu. En çok 2019 yılında yaptığı “Kuessipan” filmiyle dikkatleri çeken Verreault, bu film ile “8. Kanada Sinema Ödülleri”nde “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında “Kanada Ekran Ödülü” adaylığı aldı ve “22. Quebec Sinema Ödülleri”nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” dallarında iki “Prix Iris” adaylığı elde etti. Diğer çalışmaları arasında Bernadet ile birlikte yapımını gerçekleştirdikleri belgesel film “À l’Ouest de Pluton - Plüton’un Batısı” ve web belgeseli “Ma Tribu c’est Ma Vie - Kabilem Benim Hayatım” bulunmaktadır. Sanatçı, “Kuessipan” isimli filmiyle “11. My French Film Festival”de yer almıştır.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6071119
Online Ziyaretçi Sayısı:18
Bugünlük Ziyaret :288

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.