El

\ El Jaleo:

Ressam John Singer Sargent tarafından yapılmış bu eser bir İspanyol çingene kırıncının kendisine eşlik eden küğcülerle bir arada kırınmasını betimlemektedir. 1882 yılında yapılan bu resim, halen Boston’daki “Isabella Stewart Gardner Müzesi”nde sergilenmektedir.

\ El Jem Amfitiyatrosu:

“El Jem Amfitiyatrosu” Kuzey Afrika’da bulunan en büyük koloseum olup günümüze ulaşan harabeleri dahi çok etkileyicidir. 35.000 izleyici kapasitesi olan bu dev amfitiyatro Tunus’ta bulunan “El Jem” isimli küçük bir köydedir. Üçüncü yüzyıldan kalan bu anıt eser “İmparatorluk Roması”nın büyüklüğünü ve ihtişamını yansıtmaktadır. Bkz. Koloseum, coliseum, colosseum.

Elegance (Eleganza):

Zarafet, zarif, ince, narin.

Elegante:

Zarif, ince, asil, asilce, asilane.

Elegeia (Elegia, Elegie):

Ağıt, yakınma, feryad.

Elegiaco (Elegiaque):

Matem küğü, ağıt, ağıtsal, ağıtsal efsane.

Elegie:

Bkz. Eleji.

Eleji:

Mersiye, hazin küğ, hüzünlü makam, üzüntü küğü. Bkz. Elegie.

Element:

Eleman, öge.

Elementaire:

Ögesel, temel, baz, bazal.

Elevato (Eleve):

Yüksek.

\ Elgün, Özgür:

1994 yılında “Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı”ndan Nejat Tekebaş’ın öğrencisi olarak mezun olan Dr. Elgün, 1994-1995 mevsiminde “Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası”nda viyolonsel sanatçısı olarak görev almıştır. 1995-1997 yılları arasında “Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü”nde ilk yüksek lisans eğitimini tamamlayıp, “Uludağ Üniversitesi Oda Orkestrası”nda görev almıştır. 1997-1999 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde “Arizona Devlet Üniversitesi Küğ Bölümü”nde yalkıcılık alanında ikinci yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 1999 yılında aynı kurumda tam burs ile kabul edildiği doktora programını 2002 yılında tamamlamıştır. Kanada’daki “Orford” ve “Banff” uluslararası küğ festivallerinde Janos Starker, Shauna Rolston ve Aldo Parisot’un ustalık sınıflarına aktif katılımcı olarak seçilmiştir. 2005 ile 2008 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde “Michigan Eyaleti”nde bulunan “Blue Lake Yaz Okulu”na viyolonsel öğretmeni olarak davet edilmiştir. 2002-2006 yılları arasında “Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı”nda öğretim görevlisi olarak viyolonsel ve oda küğü dersleri veren sanatçının öğrencileri “Rudolf Manz” ve “Antonio Janigro” gibi uluslararası viyolonsel yarışmalarında dereceye girmişlerdir. Sanatçı 2011 yılında “2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 39. Maddesi” uyarınca “Yüksek Öğretim Kurulu” tarafından sağlanan araştırma bursu ile üç ay Almanya’nın Essen şehrinde bulunan “Folkwang Üniversitesi Küğ Bölümü”nde post doktora çalışmalarında bulunmuştur. 2006 yılında “Adnan Menderes Üniversitesi Devlet Konservatuvarı” müdürü olarak atanan Dr. Elgün halen çalışmalarına aynı kurumda devam etmekte olup kurumun müdürüdür.

Ellenpont:

(Macarca) Bkz. Kontrapunt.

\ Elmacı, Ziya:

1954 yılında Ayvalık’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Daha sonra “İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü”ne girdi. Ekrem Zeki Ün ve Fethi Kopuz’un öğrencisi oldu. Bu arada opera sanatçısı Müveddet Günbay ile şan çalışmalarına başladı. 1976 yılında mezun oldu. 1977 yılında “İstanbul Devlet Opera ve Balesi”nin açtığı sınavı kazanarak “Devlet Operası”na girdi. Burada altı yıl süreyle birçok operada görev aldı. 1983 yılı başında kuruluş aşamasında olan “İzmir Devlet Opera ve Balesi”ne atandı. Ziya Elmacı bu yıllarda yapılan Ege Bölgesi dinletilerine katıldı. “İzmir Devlet Opera ve Balesi”nin kurucu sanatçılarından olan Ziya Elmacı İzmir’deki sanat yaşamına “Cox and Box” ve “Konsolos” operalarıyla başladı. Daha sonra “Aşk İksiri”, “Sevil Berberi”, “Don Pasquale” operalarında başroller olmak üzere birçok operada değişik roller üstlendi. “Çar ve Dülger”, “La Traviata”, “Madame Butterfly”, “Lucia di Lammermoor” “Windsor’un Şen Kadınları”, “Palyaçolar”, “Carmen”, “Şen Dul”, “Yarasa”, “Çingene Baron”, “Csardas Fürstin”, “My Fair Lady”, “Carmina Burana”, “Satılmış Nişanlı”, “Viva la Mamma”, “Saraydan Kız Kaçırma”, “Yevgeni Onegin”, “Figaro’nun Düğünü”, “Venedik’te Bir Gece”, “Sihirli Flüt”, “Hoffman’ın Masalları”, “Tebessümler Diyarı” gibi eserlerde rol aldı. 2003 yılında gerçekleştirilen ve Türkiye’de ilk kez sahnelenen “La Perichole” operetinde başrol oynadı. 2004 yılında yine Türkiye’de ilk kez oynanan Verdi’nin “Falstaff” isimli operasında görev aldı. Elmacı ayrıca “Kiss me Mate” müzikalinde “Bill” rolünü üstlendi. Sanatçı halen “İzmir Devlet Operası”nda sanatsal çalışmalarını sürdürmektedir.

Éloge:

(Fr.) Methiye, övgü. Övme. Bkz. Elogium.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6074477
Online Ziyaretçi Sayısı:13
Bugünlük Ziyaret :636

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.