Lo

Lobo, Duarte:

Geç Rönesans ve Erken Barok döneminde yaşamış olan Portekizli bağdar. Yaşamına ait bilgiler son derece azdır. Yaklaşık olarak 1565 yılı civarında güney Portekiz’de Alentejo’da yer alan Alcaçovas’ta dünyaya gelmiştir. Eduardus Lupus olarak da bilinmektedir. Evora’da bir koronun çocuk üyesi olarak küğ hayatına başladı. Filipe de Magalhaes ve Manuel Cardoso gibi isimlerle birlikte O da akademik çalışmalarını Evora’da Manuel Mendes’in öğrencisi olarak yaptı. Portekiz Kralı John IV döneminde bu isimler Portekiz polifoni sanatının “altın çağı”nın temsilcileri olarak kabul edilirler. Meslekte ilk konumu “Evora Katedrali”nin kapel ustası olmasıdır. 1589 yılından bir süre önce Lizbon’da bulunan darülaceze ve hastanede kapel ustası olarak çalıştı. 1591 yılında “Lizbon Katedrali”ne kapel ustası olarak atandı ve bu konumunu 1639 yılına kadar sürdürdü. Bu konum o tarihte Portekiz’deki en prestijli ertiksel konumdu. Lobo ayrıca “Sao Bartolomeo Semineri”nin direktörü olarak görev üstlendi. Sanatçı Lizbon’da “Kutsal Piskoposluk Manastırı Koleji”nde küğ öğretmenliği de yapmıştır. Bu okulda Manuel Machado isimli küğ sanatçısı ve bağdarının öğretmeni oldu. Duarte Lobo’nun yaşam süreci Barok küğ çağı ile çakışmakta olmasına karşın sanatçının biraz daha konservatif davranarak bir önceki Rönesans dönemi ustalarının örneklerini benzetlediğini ve o dönemin tekniklerini kullandığını görüyoruz. Yaşam süreci boyunca Giovanni Pierluigi da Palestrina’nın polifonik stilinin Lobo’nun yaratılarında belirleyici bir rol oynadığı açıktır. Çağının en tanınmış Portekizli bağdarlarından birisiydi. Duarte Lobo 24 Eylül 1646 tarihinde yaşama gözlerini kapamıştır.

\ Loca:

Tiyatro, sinema, dinleti salonu, opera binası gibi yerleşkelerin salonlarında yapılmış olan özel bölmelerin ismidir. Bir etkinliği locadan izlemek genellikle daha fazla bilet ücreti ödenmesine neden olur. Locada oturanlar da kendilerini genel dinleyici kesiminden pek ayrıcalıklı hissederler. Bu nedenle localar, bir anlamda sınıfsal ayrımın bir yansımasıdır. Buna karşın tanıdığı kişilerle ya da aile üyeleriyle bir arada bir etkinlik izlemek arzusunda olanlar da loca’nın sağladığı bu olanaktan yararlanırlar.

Loco:

Yer. Yazıldığı yerde çalmak. Orada.

\ Lohan, Lindsay:

Lindsay Dee Lohan Amerikalı 1986 doğumlu oyuncu ve pop sanatçısı olup ikinci ismi Dee’yi Morgan olarak değiştirmiştir. Çocuk yaşta pek çok dergi ve televizyon reklamı için modellik yapmış, on yaşında “Another World” adlı televizyon dizisiyle oyunculuk yaşamına başlamıştır. 1998 yapımı “The Parent Trap” Lohan’ın rol aldığı ilk sinema filmidir. “Freaky Friday” (Çılgın Cuma-2003), “Mean Girls” (Kötü Kızlar-2004) ve Herbie: Fully Loaded (Herbie: Tam Gaz-2005) gibi yüksek gelirli filmler sayesinde şöhreti yayılan yıldız, 2004 ve 2005’te “Speak” ve “A Little More Personal” (Raw) adlı iki de küğ albümü çıkarmıştır. Yakın zamanlarda eğlence hayatı ve alkol/uyuşturucu kullanımından kaynaklanan yasal sorunlarıyla uluslararası magazin medyasından büyük ilgi görmüştür.

\ Lojkine, Boris:

Fransız film yönetmeni. 24 Temmuz 1969 tarihinde dünyaya geldi. “Ecole Normale Superieure”de öğrenci oldu, 1991 yılında felsefe dalında doçentlik ünvanı elde etti ve “Aix-Marseille Üniversitesi”nde öğretmen oldu. Uzun süre Vietnam’da yaşadı, bu süre dahilinde birçok belgesel hazırladı. Ancak, “Batılılaşmaya özendiği için Vietnam’dan bıktığını, bu ülkenin de diğerlerine benzemeye başladığını” belirterek belgesel çekmekten vazgeçti. Boris Lojkine artık başka bir yere gitmenin vaktinin geldiğini düşündü ve “Demokratik Kongo Cumhuriyeti”nde yaşamaya ve çalışmaya başladı. 2013 yılında Afrika’da çektiği ilk kurgu filmi olan “Hope”, 2014 yılında “Eleştirmenler Haftası SACD Ödülü”ne layık görüldü. “Camille” ile “2019 Locarno Uluslararası Film Festivali”nde “Seyirci Ödülü”nü kazandı. Filmografisi: “Ceux qui restent-Kalanlar” (2001), “Les Chantiers de la Coopération-İşbirliği İçin Çalıştaylar” (2004), “Les Ames Errantes-Gezgin Ruhlar” (2005), “Hope-Umut” (2014), “Camille” (2019).

\ Lolli, Franco:

Kolombiyalı senaryo yazarı, prodüktör ve film yönetmeni. 13 Haziran 1983 tarihinde Bogota’da dünyaya geldi. “La Fémis”ten mezun oldu. 2008 yılında “Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali”nde “Jüri Büyük Ödülü”nü kazanan “Como Todo el Mundo - Herkes Gibi” ve 2012 yılında “Cannes Film Festivali”nde gösterilen “Rodri” isimli kısa filmlerin yönetmenliğini yaptı. İlk uzun metrajlı filmi “Gente de Bien - İyi İnsanlar”, 2014 yılında “Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası”nda gösterildi ve 70’den fazla uluslararası festivalde listelere girdi. Bu film “San Sebastian”, “Lima”, “Ghent” ve “Havana”da ödüller kazandı. Franco Lolli, şirketi “Evidencia Films” aracılığıyla başka Kolombiyalı yazarların ürünlerini de değerlendirmektedir. Sanatçı, 2016 yılında Simón Mesa Soto’nun 2016 “Cannes Film Festivali”nde resmi seçim listesine giren kısa filmi “Madre - Anne” ile film yapımcısı ve görsel sanatçı Laura Huertas Millán’ın 2016 yılında “FIDMarseille”de jüri mansiyonu elde eden orta uzunlukta filmi “Black Sun - Kara Güneş”in yapımcılığını üstlendi. Sanatçının son filminin ismi “Litigante - Davacı”dır.

\ Lolli, Franco:

Sanat yönetmeni ve prodüksiyon tasarımcısı. 24 Mart 1910 tarihinde Venedik’e bağlı Lazise’de dünyaya geldi. Marcella Gaeta ile evlendi. “Herkül” (1960), “The Barbarians - Barbarlar” (1960) ve “Le Sette Folgori di Assur - Asur’un Yedi Şimşeği” (1962) en tanınmış ürünleridir. Lolli, 21 Mart 1966 tarihinde Roma’da sonsuzluğa göç etmiştir.

\ Longo, Alessandro:

İtalyan piyanist, bağdar ve küğbilimci. 31 Aralık 1864 tarihinde İtalya’nın Amantea komününde Achille Longo’nun oğlu olarak dünyaya gelmiştir. “Napoli Konservatuvarı”nda Beniamino Cesi ile piyano ve Paolo Serrao ile bağdama çalıştı. Mezuniyetinden sonra aynı okulda 1887 yılında Cesi’nin asistanı olarak piyano dersleri vermeye başladı ve 1897 yılında O’nun yerine geçti. Bir piyanist olarak “Ferni Dördülü” (Ferni Quartet) ve “Napoletano Dördülü” (Cantani, Parmiciano, Scarano ve Viterbini’den oluşan Quartetto Napoletano) ile oda küğü edimleri gerçekleştirmiştir. Sanatçı Napoli’de çeşitli küğ kurumları kurmuş ve bir dinleti piyanisti olarak pek tanınmıştır. 1944 yılında “Napoli Konservatuvarı”nın müdürlüğünü üstlenmiş ancak sonraki yıl, 80 yaşında iken vefat etmiştir. Domenico Scarlatti’nin elçinli çalgılar için sonatlarının tamamının redaksiyonunu yaparak yayına hazırlamıştır. Günümüzde Longo, bu yaratıların kapsamlı kataloğunu derlemesi ile hatırlanmaktadır. Uzun yıllar boyunca Scarlatti’nin elçinli çalgılar için yazdığı sonatlar “Longo numaraları” ile tanımlandı. “Longo Kataloğu” Scarlatti’nin eserlerinin 11 ciltte toplanması ile (Scarlatti Sonatları XI Cilt - Ricordi, 1906-1913) oluşmuştur. Bu sonatlar gruplanarak ele alınmış, daha sonra kronolojik olarak revize edilmiştir. Ancak “Longo sırasayılaması” daha sonra Ralph Kirkpatrick’in 1953 yılında yaptığı çalışma ile farklı bir şekilde gruplanarak revize edilmiştir. Böylece “Longo kataloğu” ile “Kirkpatrick kataloğu” yer değiştirmiştir. Longo ayrıca Domenico Gallo’nun yaratılarının da edisyonlarını hazırlamıştır. Çok sayıda piyano yaratısı yazmış, oda küğü eserleri kaleme almıştır. Dört el piyano için iki eseri, bir serenadı ve bir ardışı, fagot, obuva, flüt ve klarinet ile piyano için ardışları özellikle belirtilmelidir. Sanatçı 3 Kasım 1945 tarihinde İtalya’nın Napoli kentinde sonsuzluğa göç etmiştir. Sanatçının hem babası (Achille Longo senior) hem de oğlu (Achille Longo) küğ sanatçısı, öğretmeni ve bağdarıydılar.

\ Longping, Yuan:

Çin'de ulus düzeyinde en çok değer gören bilim insanı. Tarım bilimci. 22 Mayıs 2021 tarihinde 91 yaşında sonsuzluğa göç etti. O'nun ardından bütün Çin ulusu göz yaşı döktü. Çin halkının çok saygı gösterdiği bu bilim insanının ardından bu kadar gözyaşı dökülmesi O'nun Çin'in açlık sorununun çözülmesine sağladığı büyük katkıdır. Son derece dayanıklı ve bol verimli melez pirinç geliştiren bu bilim insanının lakabı "entellektüel köylü"dür. Her gün birkaç saatini tarlalarda geçiren bu bilim insanının küğ açısından önemi ise keman çalmasıdır. Bazen araştırmalarına ara vererek tarlalarda sapların arasında keman çalması örnek alınacak bir özelliğidir. Maddeye ait fotoğraflarda Yuan Longping'in keman çalan görüntülerini bulacaksınız.

Loure (Louré):

Ilımlı hızda eski bir Fransız dansı, sakin bir kırın. “Lur” (Lour) tarzında bir çalış, ağır ve lağar bir icra, uyuşuk ve sakin bir seslendirme tarzı. İlmekli yorum. Almancası: “Geschleift”.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6070949
Online Ziyaretçi Sayısı:11
Bugünlük Ziyaret :227

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.