Wo

\ Wohlfahrt, Franz:

Alman keman öğretmeni ve bağdar. 7 Nisan 1833 tarihinde Leipzig Frauenpriesnitz’de dünyaya geldi ve 14 Mart 1884 tarihinde yine aynı kent yakınlarındaki Gohlis’de sonsuzluğa göç etti. Babası Heinrich Wohlfahrt bir piyano öğretmeni idi. Keman alanında günümüzde de halen kullanılan bir dizi çalışmalık yazdı. Bu çalışmalıklar yeni başlayan kemancı ve viyolacılar için olduğu kadar bu çalgıların eğitiminde orta düzeylere ulaşmış olanlar için de uygulama alanı bulmaktadır. Sanatçı Leipzig kentinde öğretmenlik yapmıştı. Franz Wohlfahrt pek tanınmış keman sanatçısı ve eğitmeni Ferdinand David’in öğrencisi olmuştu. Bağdarın en bilindik çalışması Op. 45 sırasayılı 60 parçalık çalışmalığıdır.

Wohltempierte Clavier, Das:

Almanca olup İngilizce’de “Well-Tempered Clavier”in karşılığıdır. Türkçe’ye “İyi Yedirimli Elçin” olarak çevirmek olanaklıdır. (Bkz.: Well-Tempered Clavier, The)

\ Wolfgang İçin Nota Kitabı:

Leopold Mozart’ın oğlu Wolfgang Amadeus Mozart’ın yedinci doğum günü nedeniyle ardış biçiminde düzenlediği koleksiyon. Wolfgang Amadeus Mozart’ın yedinci yaş günü 31 Ekim 1762 tarihindeydi ve baba Leopold Mozart dans küğlerinden ve dönemin diğer birkaç çağdaş yaratısından oluşturduğu bu kitabı, küçük Mozart’a bu tarihte armağan olarak vermişti. Kitapta yer alan ardışlar, Wolfgang’ı o tarihlerde sık kullanılan biçimlere alıştırmak amacıyla sıralanmıştı. Günümüz piyano eğitiminde böyle bir sıralamanın uygulamada pek bir değeri bulunmamaktadır. Bir baba olarak olağanüstü anık bir çocuk olan Wolfgang için yaptığı bu düzenleme, Leopold Mazrt için bir gurur kaynağı olmuştur.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6070947
Online Ziyaretçi Sayısı:12
Bugünlük Ziyaret :227

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.