04.03.2020 / Hakan Toker Piyano İçin Geleneksel Türk Müziği Albümü


Piyano için Geleneksel Türk Müziği Albümü

Traditional Turkish Music for Piano

Hakan Ali Toker

Müzik Eğitimi Yayınları No.125

Piyano Serisi No.30

siparis@muzikegitimi.net

 

1. Basım - Şubat 2020

23 x 30.5 cm. - Ivory- 136 sayfa

Nota + MP3 + Youtube Video

ISBN 978-605-4957-78-1

BARKOD 9786054957781

50 TL.

 

Bu albümde Geleneksel Türk Müziği repertuvarından özenle seçilerek piyanoya uyarlanan 30 seçme eser yer almaktadır. İster halk kökenli olsun isterse saray kökenli, Geleneksel Türk Müziği’nin vaz geçilmez öğelerinden birisi tavırdır yani süslemelerdir. Genellikle doğaçlama olarak yapılan ve icradan icraya değişen bu süslemeler, cumhuriyetimizin ilk yıllarından günümüze kadar uzanan çokseslendirme çalışmalarında ihmal edilmiş, ezgilerimiz daha çok sade halleriyle Batı çalgıları için düzenlenmiştir. İşte bu albümün en önemli özelliklerinden birisi tavırları içeren ilk yayın olmasıdır. İcracı bu tavırlarda/süslemelerde değişiklik yapmakta özgürdür.

 

Türkü, şarkı, longa, kanto, oyun havası, zeybek, saz semaisi ve peşrev formlarındaki tanınmış eserler tampere sisteme en yakın makamlardan seçilmiş ve bu makamların yapılarına uygun tonal armonizasyon yapılmıştır. Kullanıcıya bir fikir vermesi için eserlerin yazar tarafından kaydedilmiş MP3 ses kayıtları yayınevi web sitesine, videoları ise yazarın “Youtube” kanalına eklenmiştir. Kitapta zorluk derecesi bakımından amatör, profesyonel, güzel sanatlar liseleri, eğitim fakülteleri ve konservatuvar öğrencileri dahil her seviyeye uygun eserler yer almaktadır ve bunlar güçlük seviyelerine göre sıralanmıştır. Albümün bütün piyanistler tarafından sevilerek seslendirilmesi dileğiyle.

 

* * *

 

Değerli müzik insanı Hakan Ali Toker’in Türk Müziği’nin çalgısal ve sözlü müzik formlarındaki seçkilerinden oluşan eserleri piyano için düzenlemesi ve bunları albüme dönüştürüp kitap halinde bizlere sunması çok kıymetli bir kaynak oluşturuyor. Hem Batı müziğinin estetik değerlerini ve armoni zenginliğini koruyan, hem de geleneksel Türk Müziği’nin ruhu olan “üslup” ve “tavır” özelliklerini içinde barındıran bu düzenlemeler, bugün ihtiyaç duyduğumuz zengin tınıları kalbimize ulaştırıyor.

 

Göksel Baktagir, Kanun Sanatçısı

 

* * *

 

“Geleneksel Türk Müziği Albümü”nüzü teşekkürlerle aldım. Çok keyifle okudum. Hakikaten pek zevkli uyarlamalar yapmışsınız. Sizi içten kutluyorum. Güzel bis parçaları olacağını da düşünüyorum. Dostlukla.

 

İdil Biret, Piyanist-Devlet Sanatçısı

04.03.2020 / Hakan Toker Piyano İçin Geleneksel Türk Müziği Albümü
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5745572
Online Ziyaretçi Sayısı:8
Bugünlük Ziyaret :647

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.