01.08.2013 / Ruhat Mengi - Temiz Seçim Platformu!


     .................................................


     Çoluk Çocuktan İzlenmeyi Beklemeyin!


     Gezi eylemleri gündemdeyken “sadece gündemle anılmak isteyerek öne çıkan ama Gezi olayını anlamamış ve benimsememiş olan ve üstelik işlerine sekte vurulmasından ya da başka tehlikeler yaşamaktan korkanlar” şimdi çark etmek için fırsat arıyor. Bunu yaparken de kendilerine tutunacak bir dal, bir neden arayarak “sanatçı kendi konusuyla uğraşmalı, siyaset onun neyine” veya “Gezi eylemlerindeki kalabalık polise karşı çıkmayı oyun gibi gören çoluk çocuktu” gibi anlamsız açıklamalar yapıyorlar.


     Önce.. Herkes canının istediği gibi davranır, bu konuda söyleyecek bir şey yok ama Gezi olaylarında polis şiddetine tepkiyle ülkenin tüm illerinde sokaklara dökülen aileler, üniversite mezuniyet törenlerinde bile -Bilkent ’in törenini izlediyseniz o mezunların tamamen kendi iradeleriyle ortaya koyduğu inanılmaz görüntüyü hatırlayın- destek verenler “çoluk çocuk” değildi , bunu görmeyen yok.. Sonra, sanatçılar gibi (gerçek sanatçıdan söz ediyorum) toplumun “aydın, toplum önderi sayılacak isimleri” elbette önemli ülke olaylarında görüş bildirebilirler, öyle olmasa aralarından “akil” seçilir miydi?


     Sanatçılığın Doğasında Var!


     Ayrıca sanatçılığın doğasında da “gazetecilik”te olduğu gibi “muhalif ruh” vardır, her yanlışa ilk muhalefet onlardan gelir. Bu nedenle, hangi hükümet döneminde olursa olsun çıkarlarını gözetmek üzere bir başbakan’ın önünde diz çökerek veya bakanlara yağ çekerek sanatçının “özüne aykırı” davranışı en azından sanat dünyasının tepkisini çekecektir, bundan doğal bir durum olamaz.


     Ama bu özel örnekteki durum, o diz çöken-yağ çeken ve fırsatı kaçırmayıp “ben de yaparım ne olmuş” diyenler, Gezi direnişine katılanları “çoluk çocuk” diye adlandıranlar bundan sonra herhalde o çoluk çocuktan “izlenmeyi” beklemezler. Bu da en doğal sonuç olacaktır sanıyorum!


     Gazete Vatan - 01.08.2013, Perşembe
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:4549508
Online Ziyaretçi Sayısı:19
Bugünlük Ziyaret :206

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.