Tuncer Olcay / Mektup


    
“Türkiye Cumhuriyeti”nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, “Cumhuriyet”in çağdaş yüzünü dünyaya en somut şekilde güzel sanatlar yoluyla göstereceğini düşünerek musikide devrim yapan tek devlet başkanıdır.


     “Kültür Bakanlığımız”ın “Bodrum Oda Orkestrası” kurma çalışmaları sanatçılar arasında takdirle karşılanmıştır. Ancak “Bodrum Oda Orkestrası” sesini duyurup sürekli konserler verme aşamasında “Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü”nün, “Kültür Bakanlığı”na bağlı sanatçıların yeni oluşan bu orkestraya sanatsal katkıda bulunmasının yasaklandığını bildirmesini esefle karşıladım.


     Bu tutumun güzel sanatların benimsenip yayılması amacına ters olduğunu İzmir’li tüm sanat kurumları ve sanatçıları adına bildirmek de doğal görevimdir.


     “İzmir Devlet Senfoni Orkestrası” kurucusu, “İzmir Devlet Opera ve Balesi”nin kurulmasına öncülük eden ve “İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı”nın kurucusu ve 25 yıllık yönetim kurulu üyesi bir sanatçı olarak böylesine çağdışı bir uygulamanın en kısa sürede düzeleceği ümidi ile saygılar sunarım.


     Tuncer Olcay
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5743972
Online Ziyaretçi Sayısı:10
Bugünlük Ziyaret :884

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.