30.12.2013 / Mustafa Mutlu - Yeni Bir Yıla, Yeni Bir Ses, Yeni Bir Nefes İle...


    
Yılın son “Okuduklarım” yazısı bu... Madem bir yılı uğurlamaya hazırlanıyoruz; o zaman şanına uygun yapalım bu işi ve sadece sözle, yazıyla değil de; müzikle yolcu edelim 2013’ü...


     Anladınız herhalde:


     Size bu kez “okuduğum” bir kitaptan değil, çok severek dinlediğim yeni bir albümden söz edeceğim.


     Albüm, Fazıl Say’ın imzasını taşıyor.


     Fazıl’ın yirmi yıl önce bestelemeye başladığı şarkıları, müzisyen Bağcan ailesinin son bombası Serenad Bağcan yorumlamış...


     Fazıl Say, Metin Altıok, Ömer Hayyam, Cemal Süreya, Can Yücel, Pir Sultan Abdal, Orhan Veli Kanık, Nazım Hikmet Ran ve Muhyiddin Abdal’ın sözleri üzerine yazdığı ezgilerle harika bir iş çıkarmış...


     Dünyaca ünlü sanatçımız, bu albümü şöyle anlatıyor:


     ***


     “Türkiye’deki sanatseverler ile bir yorumcu olarak yüzlerce-binlerce kez buluştum. Klasik müziğin en mühim bestecilerinin eserlerini tüm Türkiye’de seslendirdim. Bunun yanında kendi bestelerim, gerek piyano için, gerek oratoryolarım ‘Nazım ve Metin Altınok’ ve gerekse senfonilerim (İstanbul Senfonisi, Mezopotamya ve Universe) ile pek çok konserde yine kitlelerle buluştum.


     En büyük merakım şiir okumaktır. Ben şairlerin arasında büyüdüm. Cemal Süreya, Metin Altıok babamın çok yakın dostlarıydı, amcam kadar yakınlardı... Onların o yıllarda Ankara’da ‘Tavukçu Lokantası’nda uzun sohbetlerine hep şahit oldum, vakit geç olunca beni sandalyelerin üzerinde uyuturlardı. 1970’ler Ankara’sı... 7-8 yaşımdaydım.


     Bu şiirleri bestelemek benim için hep büyük bir zevk, büyük bir onur, büyük bir yaşam görevi olmuştur. Şarkı albümlerim nice farklı şiir, nice farklı şairler ile devam edecektir.


     Şunu söylemeliyim ki; yaklaşık 20 yıl önce bestelemiş olduğum bu şarkılarım ile Türk müzikseverlerinin karşısına çıkmak benim için ‘özel’ bir durumdur. Bu gecikme için özür dilerim. Ayrı şekilde; bu şarkıların, ülkemizin en sevdiği müzik formu olan ‘şarkı’ hususunda da, Türkiye’nin müziği açısından özel bir yere oturacağını ümit ediyorum.


     Bu şarkılara uygun sesi (yorumcuyu) bulmak çok uzun zaman aldı benim için. Çünkü sadece müziği değil, şiiri de mükemmel yorumlayabilen bir soliste ihtiyacım oldu ve yıllarca aradığım sesi bulamadım.


     1994 yılında şarkılarımı o yıllarda yaşadığım Berlin’de bestelemiştim. (Birinci versiyondur.) Pınar Demirel ile şarkıları Almanya’da pek çok konserde seslendirmiştik. Pınar ile yolları ayırdıktan sonra, bu 20-30 şarkıdan Nazım Hikmet’e ait olanlar 2001’de Nazım Oratoryosu’nun, Metin Altıoklar’a ait olanlar ise 2003’te Metin Altıok Ağıtı’nın temellerini oluşturdu.


     Şimdi 10 şarkı derledik, Serenad Hanım’ı çok beğeneceğinizi ümit ediyorum.


     İlk kez şarkılarımla sanatseverler ile buluşmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyorum.”


     ***


     Yeni bir yıla giriyoruz...


     Yeni bir ses, yeni bir nefes gerek!


     Sevdiklerinize alacağınız yılbaşı hediyelerinin arasında bu albüm mutlaka olmalı...


     Geçmişe bağlılık, geleceğe umutla bakabilmek için!


     İlk Şarkılar


     Türü: Müzik albümü


     Eserleri Besteleyen: Fazıl Say


     Yayıncı: Ada Müzik


     Baskı Tarihi: 2013


     Şarkıların Sözleri: Metin Altıok, Ömer Hayyam, Cemal Süreya, Can Yücel, Pir Sultan Abdal, Orhan Veli Kanık, Nazım Hikmet Ran ve Muhyiddin Abdal.


     Vokal: Serenad Bağcan


     Fiyatı: 15 lira.


     ....................................................................


     Aydınlık Gazetesi - 30.12.2013, Pazartesi
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:4549486
Online Ziyaretçi Sayısı:12
Bugünlük Ziyaret :206

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.