01.05.1971 / Paganini’nin Kayıp Bir Konçertosu Bulundu


    
Önümüzdeki hafta viyolonist Henryk Szeryng, Paganini’nin daha önce yayımlanmamış bir konçertosunu “Londra Senfoni Orkestrası” eşliğinde plağa dolduracaktır.

     Polonya asıllı virtüoz, Paganini’nin 3 numaralı keman konçertosunu icra edecektir.

     19. yüzyılın efsanevi bestecisi Niccolo Paganini tarafından yıllar önce yazılan konçertonun “Napolyon Savaşları” sırasında kaybolmuş olduğundan endişe edilmekteydi. Konçertonun Paganini’nin 1840’da ölümünden bu yana icra edilmiş olduğu sanılmamaktadır. Eserin yazmasının ne şekilde ele geçtiği açıklanmamıştır. Szeryng, kayıp konçertonun yedi yıldan beri peşinde olduğunu ve yakınlarda Milano’daki iki dostunun konçertonun el yazısını kendisine gönderdiklerini, dostlarının birinin mühendis, birinin de sanat kolleksiyoncusu ve amatör viyolonist olduğunu söylemiştir.

     Konçerto günümüzde ilk defa, bu yılın sonlarında, muhtemelen Paganini’nin doğduğu yer olan Cenova’da Szeryng tarafından çalınacaktır.

     “Türkiye Filarmoni Derneği”nin yayın organı olan “Ankara Filarmoni Aylık Müzik ve Fikir Dergisi”nden alınmıştır. - Mayıs 1971, Yıl: 7, Sayı: 58, Sayfa: 9.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:4549574
Online Ziyaretçi Sayısı:16
Bugünlük Ziyaret :215

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.