11.02.2019 / Hüseyin Vodinalı - Rezalet Anderleht! Avrasya’ya Böyle mi Gideceğiz?

Heyit, Abdurrehim


     Önce sosyal medyada yayıldı yalan haberler.


 

     Bir yıldan fazladır, Uygur Türklerinin Çin’de toplama kamplarına doldurulduğu, işkence ve soykırım yapıldığı, kadın çocuk demeden katledildiği, dine hakaret edildiği, asimilasyon yapıldığı, Uygur kasabalarına Çinlilerin yerleştirildiği, Uygur etnik kimliğinin yasaklandığı vb. propaganda yapılıyor.


 

     İnternette yayılan “zulüm ve işkence” video ve fotoğraflarının tamamının yalan ve başka yerlerden alınma olduğu kanıtlandı.


 

     ……………………………


 

     Dışişleri Geleneğine Aykırı Açıklama


 

     ……………………………


 

     “21. yüzyılda toplama kamplarının yeniden ortaya çıkması ve Çin makamlarının Uygur Türklerine yönelik sistematik asimilasyon politikası insanlık adına büyük bir utanç kaynağıdır…


 

     Böyle bir ortamda, bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilen değerli halk ozanı Abdurrehim Heyit’in hapishanedeki ikinci yılında vefat ettiği haberini derin teessürle öğrendik... Abdurrehim Heyit’i ve Türk ve Müslüman kimliğine sahip çıkmak uğruna hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz.”


 

     Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un ağzından okunan bu açıklama, adeta “BBP” parti bildirisi gibiydi.


 

     “Toplama Kampları”, “İşkence”, “Yetim kalan binlerce çocuk” gibi ifadeler bir tarafa, Abdurrehim Heyit’in öldüğü bilgisinin yanlış çıkması başka bir tarafa.


 

     ……………………………


 

     “Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı”, önce bu açıklamaya karşı sert bir yanıt yayımladı.


 

     Burada Abdurrehim Heyit’in akıbetine değinilmedi.


 

     “Sincan Özerk Bölgesi Yönetimi”, Abdurrehim Heyit’in 10 Şubat 2019 sözleriyle başlayan ve sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirten bir videosunu yayınladı.


 

     57 yaşındaki Urumçi’deki “Uygur Opera veTiyatrosu”nun halen tutuklu bulunan sanatçısı Heyit, ünlü Amerikalı yazar Mark Twain’e nazire yaparcasına, “Ölmüş olduğum yolunda çıkan haberler bir hayli abartılıdır” dercesine, “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı”nın açıklamasını yalanlıyordu.


 

     Usta diplomasi yazarı Ceyda Karan, “Twitter”dan bu olayı şu ifadelerle eleştirdi: “Çin yönetimi Uygur Halk Sanatçısı’nın iddia edildiği gibi ölmediğini duyurdu.”


 

     …………………………     Aydınlık Gazetesi - 11.02.2019, Pazartesi
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:3478717
Online Ziyaretçi Sayısı:26
Bugünlük Ziyaret :539

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.