02.04.2019 / Ömür Gedik - Pınar Altuğ’a Sandık Başında Şiddet


     ………………………………


 

     Sirkler korku şovu gibi


 

     Hepimizi gözyaşlarına boğacak Tim Burton filmi “Dumbo” bu cuma vizyona giriyor.


 

     Film, hayvanları tutsaklık altında çalıştıran sirklere karşı duruşu açısından biz hayvan hakları savunucuları için son derece önemli ve değerli.


 

     Sirkler için “korku şovu gibi, insanlar nesini seviyor” ifadesini kullanan yönetmen Tim Burton da hayvan haklarına saygı duruşunu eksik etmeyen bir finalle bağlamış filmi.


 

     Filler doğal ortamlarında aile olarak yaşayan hayvanlar. Ancak hayvanlardan yararlanan ve onları kullanan tüm endüstrilerde olduğu gibi sirklerde de anneler ve yavruları birbirlerinden ayrılmak zorunda bırakılıyor.


 

     “Dumbo”nun en can acıtan sahnesi de anne ve çocuğun birbirinden zorla koparıldıkları işte o sahne olacak kuşkusuz.


 

     Filmde sirkte gerçek filleri mi izleyeceğiz diye düşünenler olacaktır; hayır, “Dumbo” bu açıdan tam bir teknoloji harikası.


 

     Başroldeki Eva Green’in şu cümlesi “Dumbo”nun ne kadar değerli ve alkışı hak eden bir film olduğunu doğruluyor:


 

     “Tabii ki filmde gerçek hayvanlar kullanılmadı. ‘CGI’ konusunda uzman ekibimiz harikalar yarattı. Hayvansız sirkleri destekleyen bir ‘Hollywood’ filminde olmaktan büyük gurur duyuyorum. Çünkü siz de biliyorsunuz ki hayvanlar esaret altında yaşamak için yaratılmadılar.”


 

     Not: Hayvan hakları savunucularının bitmeyen protestoları ve eylemleri sonucunda Amerika’nın en ünlü sirklerinden “Ringling Bros” ve “Barnum & Bailey” bundan iki yıl önce kapandı. Ancak “Garden Bros” ve “Carson Barnes” sirkleri halen içlerinde fillerin de olduğu pek çok hayvana gösteri adı altında eziyet etmeye devam ediyor. Kim bilir belki de “Dumbo”nun mesajları milyonlara ulaşır ve bu sirkler de ya hayvanları kullanmayı bırakır ya da tamamen kapanır.     Hürriyet Gazetesi - 02.04.2019, Salı
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5744123
Online Ziyaretçi Sayısı:29
Bugünlük Ziyaret :941

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.