24.01.2011 / Ruhat Mengi - Profesörler de Korkar!

     …………………………………….

     Bir Büyük Aktörü İzlemek!

     Gencay Gürün’ün uzun tiyatro deneyimi, titizliği ve ayları alan bir arayışla oyunlarını nasıl hazırladığını, gerektiğinde “Broadway”, “Covent Garden” gibi tiyatro merkezlerindeki en iyi oyunları izlemeye koştuğunu (benimle gittiği bile olmuştur) yakından izlediğim için “Tiyatro İstanbul”daki oyunlarını kaçırmam.

     Noel Coward’ın 1930’larda yazdığı ve daha sonra başrollerini Laurence Olivier, Elizabeth Taylor, Richard Burton gibi dev sanatçıların oynadığı “Özel Hayatlar”ı da 18 Ocak galasında izledim. Hemen ertesi gün büyük gazetelerin manşetlerinde çıkması, birçok köşede ve TV programlarında anlatılması üzerine yazmak için biraz bekledim. Açıkçası, oyunun daha çok Hande Ataizi’nin seksi fotoğrafları ve “sıcak sahneler” diye verilen aşk sahneleri ile gündeme getirilmesi yazmayı zorlaştırıyordu ama bence bu biraz haksızlık oldu.

     Kayak Kıyafeti mi Giyselerdi?

     Evet, dekolte yatak kıyafetleri ve aşk sahneleri var ama sonuçta bu “balayındaki çiftleri anlatan” bir oyun ve adı üstünde “özel hayat”la ilgili.. Peki balayında bir çifti evlerinin odasında kayak kıyafeti veya sokak kıyafetiyle mi göstereceksiniz?. Gencay Gürün başka sanatçılarla uzun görüşmeler sonunda Hande Ataizi’nde karar kıldı ve doğrusu diğer eleştirileri bilemem- O da rolünün hakkını veriyor. Daha ilk sahnede Angelina Jolie’nin “Turist” filmindeki beyaz tuvaleti ile saçlarını çok andıran bir görüntüyle çıkıp oyuna başladığında bile rahatlığı göze çarpıyor.

     Cihan Ünal’ı İzleme Keyfi

     Burada hak ettiği başarıyı elde etmiş olan genç modacı Tuvana Büyükçınar’ın hazırladığı kostümlerin hepsinin kusursuz bir zevki ve kaliteyi yansıttığını söylemeden geçemeyeceğim. Oyunculukta asıl başarı ise kesinlikle yılların sanatçısı Cihan Ünal’a ait. Hıncal Uluç’un da dediği gibi “4. Murat”tan, gay bir dans hocasına ve bu oyundaki “aşık ama huysuz koca”ya kadar oynadığı “birbirinden tümüyle farklı” onlarca rolün her birinde müthiş başarılara imza atan bu değerli sanatçıyı sahnede, üstelik kendi yönettiği bir oyunda izlemek büyük zevk..

     İşinde o kadar iyi ki O’nun karşısında oynayıp da başarısız olmak zaten mümkün değil. Bu nedenle, son yıllarda yanlış olaylarla gündeme gelen Hande Ataizi de “imajını düzeltmek için” büyük bir şans yakaladığını unutmamalı ve bu şansın kıymetini bilmeli. Tiyatroseverlerin sıkılmadan izleyecekleri bir oyun “Özel Hayatlar” bence..

     Gazete Vatan - 24.01.2011, Pazartesi
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:4549617
Online Ziyaretçi Sayısı:9
Bugünlük Ziyaret :229

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.