25.02.2011 / Ruhat Mengi - Yumurta Atmak ve Cinayet Aynı Şeymiş!

     ………………………………….

     Bir Zeki Müren Filmi!

     Ünlü yönetmen Ülkü Erakalın’ın yazıp yönettiği ve Zeki Müren’in son 9 gününü anlatan “Çığlık Çığlığa Sevda” filmini birkaç gün önce “Metro City Alışveriş Merkezi”ndeki gala gösteriminde izledim. Türk Sanat Müziği tarihine adını altın harflerle yazdıran dev sanatçı Zeki Müren de birçok değerli isim gibi vefasızlığa uğradı, bu çok yönlü sanatçının müziğini sık sık dinleyip unutmamamız gerekirken neredeyse adı bile unutturuldu.

     Uzun süren bir çalışma sonunda tamamladığı “Çığlık Çığlığa Sevda” ile o vefasızlığa en güzel cevabı veren Ülkü Erakalın ise gösterimden sonra yaptığı konuşmada “Yaşamımda ilk defa kendi istediğim bir filmi yaptım, ölümsüz bir sanatçıya vefa borcu ödemek beni mutlu ediyor” dedi.

     Başrollerini Ediz Hun, Selma Güneri, Tomris Oğuzalp gibi başarılı, deneyimli sanatçıların paylaştığı, son günlerinde O’nunla röportaj yaparak hayatını anlattıran iki üniversite öğrencisini ise Irmak Ünal’la Özgür Özberk’in oynadığı film Zeki Müren’i en güzel şarkılarıyla, piyanosunun başında kendinden geçişini, müziğe adanmışlığını yansıtmasıyla O’nu sinemada da ölümsüzleştirecek bir eser olmuş.

     Sanat hayatı boyunca 130 filmde rol alan Türk sineması klasiklerinin başrol oyuncusu Ediz Hun’un Zeki Müren’i de iyi canlandırması zaten beklenirdi ama yine de çok zor olan bu rolde gösterdiği performans insanı hayrete düşürüyor. Her sahnenin Erakalın tarafından bir görsel şölene dönüştürüldüğü filmde Tomris Oğuzalp ve Selma Güneri aynı şekilde insana eski Türk filmlerinin keyfini, nostaljisini yaşatıyorlar (görüntü yönetmeni Tangör Toydemir’i kutlamayı unutmayalım, süper).. Özellikle filmin şarkısı, sözleri Aysel Gürel’e, bestesi Ülkü Erakalın’a ait olan ve Zeki Müren’in duyar duymaz “bu şarkıyı ben okuyacağım” dediği “Seni Senden İstiyorum”u çok seveceksiniz. “Çığlık Çığlığa Sevda” ne zaman gösterime girecek bilmiyorum ama eğer sinemayı ve Türk sanat müziğini seviyorsanız duyduğunuzda kaçırmayın. Sağlığında Zeki Müren’in peşinden ayrılmayan sanatçılar da O’nu çok çabuk unuttular, biz unutmayalım!

     Gazete Vatan - 25.02.2011, Cuma
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:4549489
Online Ziyaretçi Sayısı:11
Bugünlük Ziyaret :206

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.