10.03.2011 / Buket Aşçı - Türkan Saylan Yapamadığı Savunmasını Yapıyor

     .........................................................................................

     Don’t Leave Me This Way!

     Bir yıl önceki Londra gezimi
“Don’t Leave Me This Way” diye bağırarak geçirmiştim. Her an kendinden geçmeye hazır bir ses, “Beni bu şekilde bırakma” derken ben de sokakları geziyor, kitapçıları, mağazaları arşınlıyordum. Tatlı tatlı çiseleyen yağmurla kendi içime doğru yürüdüğüm o güzel anıma da bu şarkı eşlik etmişti. Bu yüzden bu şarkıyla ünlenen “The Communards”un şarkıcısı Sarah Jane Morris’in yarın ve sonraki gece “İKSV Salon”da sahne alacağını duyunca çok heyecanlandım. Neden mi? Çünkü 1980’lerin ünlü gruplarındandır “The Communards”. Şarkıcıları Sarah Jane Morris, ise dört oktavlık sesi, rock, blues, caz ve soul türlerini harmanlayan albümleri ile dinleyenini mest eden sıkı bir müzik insanıdır. Fazla söze gerek yok; 22.30’da sahne alıyor. (11 ve 12 Mart Cumartesi, saat 22.30)

     ***

     “İstanbul Film Festivali” 30 Yaşında!

     İstanbul’u kültür kenti yapan etkinliklerden biri de, şüphesiz ki
“İstanbul Kültür Sanat Vakfı”nın düzenlediği “İstanbul Film Festivali”dir. Dile kolay tam 30 yıldır bu kenti sinema ile buluşturan bir festival bu. Geçen yıl 150 bin kişiyi sinemayla buluşturan festival bu yıl 2-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 21 ayrı bölümde toplam 230 film gösterilecek. Festivalin 30’uncu yılı olduğu için özel bir retrospektif bölümün yanı sıra “Sundance” ve “Berlin Film Festivalleri”nde dünya prömiyerlerini yapan yeni filmler de izleyici ile buluşacak.

     Festivalin
“Sinema Onur Ödülleri” ise bu yıl dört isme veriliyor: Yönetmen Yusuf Kurçenli, görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ve Metin Akpınar ile Zeki Alasya’ya. (Biletler 19 Mart Cumartesi günü satışa çıkıyor.)

     ***

     Mart’ta Bursa’da Kitap Fuarı Olur mu?

     Hep diyoruz; “Bursa Kitap Fuarı, Nisan ayında, İzmir Mart ayında yapılmalı” diye...

     Nitekim Türkiye’nin en büyük üçüncü fuarı olan “Bursa Kitap Fuarı”, beklendiği üzere kara teslim oldu. Okulların tatil olması, fuar alanının şehir dışında yer alması katılımı çok düşürdü.

     Gazete Vatan - 10.03.2011, Perşembe
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5744089
Online Ziyaretçi Sayısı:26
Bugünlük Ziyaret :931

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.