01.12.2011 / Ruhat Mengi - Müjdat Gezen'in Bursa'ya Müthiş Armağanı!

     Çok sevdiğim, bugüne kadar hiçbir dizisini, filmini, oyununu kaçırmadığım, Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli sanatçılardan Müjdat Gezen’in “5’inci Sanat Merkezi”ni Salı akşamı Bursa’da açacağını öğrenince ve davetiyemi alınca hemen yola koyuldum tabii. Yazımı bile arabada kucağımdaki bilgisayarımla yazmama rağmen büyük bir keyifle..

     Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım, önce kıyafetimi değiştirmek için (konuklara oda ayırtılmış olan) “Çekirge”deki “Kervansaray Otel”e koştum ki harika bir kaplıca oteli- sonra da hemen “Nilüfer”de bulunan “MSM”ye.. Aman Allahım, ışıklarla aydınlatılmış, önünde yüzlerce kişinin mutlulukla Bursa’ya kazandırılan sanat merkezini, Gezen’i ve davetli ünlüleri görmek için toplandığı son derece etkileyici, görkemli bir bina..

     Kenter, Şoray, Sayın, Kutman..

     İçine giriyorsunuz, hemen sağda “Kafe”si, katlarda derslikler, kocaman ve çok şık bir tiyatro salonu, geniş lobiler, “yok” yok yani.. Önce kokteyl olur diye düşünüyordum, konser hemen 8’de başlamış, içeri süzülüp bir köşeden izledim çünkü tek bir boş koltuk yok ve ayaktakilerin sayısı oturanları bastırır, öylesine bir ilgi.. Yıldız Kenter, Türkan Şoray, Emel Sayın, Perran Kutman, Ali Poyrazoğlu, Halil Ergün, Uğur Dündar, Deniz Baykal, Yılmaz Büyükerşen, Çetin Yıldırımakın, Nilüfer Belediye Başkanı, Bursa Valisi karanlıkta görebildiklerim, daha kim bilir kimler var..

     Klostrofobi duygusu geliyor, Ahmet Özhan konserini bekleyemeden İstanbul için tekrar yola çıkacağımı biliyorum ama Yıldız Kenter’in oynadığı “Nilüfer Hatun” oyunundan bir bölümü izlemeden bir yere gitmem. O yine muhteşem duruluğu, sadeliğiyle sahneye çıkıyor ve nefesler tutuluyor. Kenter, önce adı “Horofira” olan, sonra Müslümanlığı seçerek Orhan Gazi’nin eşi olan ve Bursa yöresinde yaptırdığı camiler ve hayır işleriyle anılan (ismi de MSM’nin bulunduğu Nilüfer ilçesine verilen) “Yarhisar Tekfuru”nun kızı Nilüfer Hatun’u olağanüstü oyun gücüyle oynuyor. Bitirdikten sonra öğrencisi Müjdat Gezen’in başarısını övüyor, duyduğu gururu anlatıyor.

     Gerçek Sanatçı Budur

     Gezen ayakta alkışlıyor hocasını, uzaktan ellerini öptüğünü anlatarak.. Ben de ülkesinin gencini, yaşlısını, sanatçısını, doğasını aynı özenle koruyan, tüm kazancını tekrar onlara ve ülkesine harcayan , hatta bu uğurda borçlara girmekten çekinmeyen bu değerli sanatçıyı ve dostu kutladıktan, sevgili Yıldız Kenter ve Türkan Şoray’ı kucakladıktan, diğer dostlarla selamlaştıktan sonra ayrılıyorum. Dışarda bana da büyük sevgi gösteren, birlikte fotoğraf çektirmek isteyen “Her Açıdan” izleyicileri (hiç unutmuyorlar programlarını) ve okurlarımla konuşup yola koyuluyorum.

     Tarif edemeyeceğim bir huzur ve mutlulukla. Bravo Müjdat Gezen, yaşadığın tüm zorluklara karşın yılmadan bunları başarabildiğin için bravo, gerçek sanatçı budur işte!

     …………………………………………….

     Gazete Vatan - 01.12.2011, Perşembe
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:4549493
Online Ziyaretçi Sayısı:15
Bugünlük Ziyaret :206

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.