02.04.2012 / Ruhat Mengi - İran'ın Ölüm Timleri 'Yolgeçen Hanı' Türkiye'de!


     …………………………………………


     Gencay Gürün’e “Ustalara Saygı” Gecesi!


     Geçen hafta “Dünya Tiyatro Günü”nden bir gün önce “Tiyatro İstanbul’un kurucusu” Gencay Gürün için “Akatlar Kültür Merkezi”nde “Ustalara Saygı” gecesi yapıldı. Hemen yazamadım ama önemini vurgulamadan da geçemem. Gencay Gürün “Dışişleri”nde geçen yıllarından sonra Türkiye’ye döndüğünden bu yana “yıllarca hizmet verdiği ‘Devlet Tiyatrosu’ndan ‘İstanbul Şehir Tiyatrosu’na ve kendi kurduğu ‘Tiyatro İstanbul’da 17 yıllık özgün ve başarılı çalışmaya” kadar “Türk Tiyatrosu”na yaptığı önemli katkılarla tanınan bir isim..


     O’nun için yapılan ve Cem Davran’ın sunduğu özel gecede O’nu yakından tanıyan ve anlatan; Zihni Göktay, Nedret Güvenç, Cihan Ünal, Hülya Koçyiğit, Selahattin Beyazıt, İmren Aykut, Halit Kıvanç, Nurseli İdiz, İlter Türkmen gibi dostları arasında ben de vardım. Bilinen ve “fazla bilinmeyen” özelliklerini anlatırken “gerçek bir kedi sever” olduğunu, ölen kedisinin arkasından haftalarca üzüldüğünü söylemeyi unutmadım. Meğer ne çok hikaye varmış O’nun kedi sevgisiyle ilgili.. Birçok konuşmacının bu konuda anlattığı esprili anıları kahkahalarla dinledik..


     İşte Hayatınız..


     Türkiye’nin başarılı insanlarını “yaşarken onurlandırmak” bence müthiş bir fikir.. Kurum ve kuruluşların verdiği ödüller de öyledir ama “Ustalara Saygı” gecesinde o insanları her yönüyle anlatmak, bir nevi “İşte Hayatınız” programı gibi oluyor. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da bu nedenle takdiri hak ediyor. Değerli sanatçı ve değerli dost Gencay Gürün’e bir kez daha “nice yıllara” diyorum.


     Gazete Vatan - 02.04.2012, Pazartesi
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5219196
Online Ziyaretçi Sayısı:7
Bugünlük Ziyaret :421

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.