Mi

Mi Majör Gamı, Mi Majör Dizisi:

Bkz. Büyük Mi Dizisi.

Miam (İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi):

“MiamSunar” etkinlikleri “Türkiye İş Bankası” desteğiyle “Miam” tarafından düzenlenmektedir. Tüm “MiamSunar” etkinlikleri ücretsizdir.

Miam Onur Ödülü:

Küğün çeşitli dallarında lisansüstü eğitim veren “Miam” (İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) tarafından çağdaş küğe katkıda bulunmuş sanatçılara verilen “Miam Onur Ödülü”nün ikincisi 12 Aralık 2006 tarihinde “İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü”nde düzenlenen bir törenle Türk çağdaş küğünün öncülerinden bağdar İlhan Mimaroğlu’na verilmiştir.

Mibemol Majör Gamı, Mibemol Majör Dizisi:

Bkz. Büyük Mibemol Dizisi.

Michael Jackson'ın Ölüm Nedeni:

Michael Jackson'ın Son Fotoğrafı“Pop’un Kralı” olarak tanınan Afro-Amerikalı ırlağan, küğcü, bağdar, söz yazarı, kırıncı ve pop yıldızı Michael Jackson’ın bilinen son fotoğrafı sol yanda yer almaktadır. Jackson’ın ölüm sebebinin uykusuzluk tedavisinde kullandığı çok güçlü anestezi ilacı propofol olduğu açıklanmıştır. Propofol ve sakinleştirici lorazepam ilaçlarının Jackson’ın ölümünün en önemli nedenleri olduğu kaydedilen açıklamada, Jackson’ın kanında midazolam, diazepam, lidocaine ve ephedrine ilaçlarının da bulunduğu söylenmiştir. Olayın cinayet olmasından şüphelenilmekle birlikte Jackson’ın şahsi doktoruna 2010 yılının Şubat ayında “kazara ölüme sebebiyet verme” suçundan dava açılmıştır. Bu dava doktorun mahkeme kararıyla hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlanmıştır.

Mimaroğlu, İlhan Kemal:

Ağırlıklı olarak elektronik küğ alanındaki yaratılarıyla tanınan İlhan Mimaroğlu fotoğraf sanatıyla da uğraşmış ve yazıları ile küğ yaşamımıza yön vermiştir.

Mimaroğlu, İlhan Kemal

Mineur:

(Fr.) Küçük. Minör.

Minnesanger:

(Alm.) Bkz. Minnesinger, minnesänger.

Minnesänger:

(Alm.) Alman halk ozanı. Bkz. Minnesinger, minnesanger. 12. ve 13. yüzyıllarda yaşamış olan ve Alman dilinde ırlayan şair küğcülere verilen isim.

Minnesinger:

(Alm.) Bkz. Minnesanger, minnesänger.

Minor:

(İng.) Minör, küçük.

Minor Scale:

(İng.) Minör dizi, küçüklü aşıt.

Minore:

(İt.) Minör, küçük.

Minör:

Küçük. Diziyi oluşturan ilk üç ses arasındaki aralıksal ilişkinin küçük üçlü olması. Dizideki küçük üçlü.

Minör Dizi Kalıbı:

Bkz. Küçük(lü) Dizi Kalıbı.

Minuet:

(İng.) Bkz. Menuet. Bir saray dansı. Pek hızlı olmayan bir kırın. Özellikle 18. yüzyılda pek revaçta olan üç zamanlı ve çiftler için bağdanmış görkemli bir balo dansıdır.

Minute Waltz (Dakikalık Vals):

Chopin tarafından bağdanan vals. “Minute Waltz” olarak tanınır. Op. 64 No. 1 sırasayılı olan bu yaratı Büyük Rebemol tonundadır. Eğer olağanüstü hızlı bir tempo ile çalınırsa bu vals yaklaşık bir dakikada tamamlanır, ancak bağdarın niyeti kesinlikle bu değildi ve bu eserin çok hızlı çalınmasını amaçlamamıştı.

Mirac:

Merdiven demektir. İslam peygamberinin göklere çıkarıldığı ve bilinmeyen yerlere götürüldüğü savlanan gecedir.Bkz. Miraciye.

Miraciye:

(Ar.) Türk dinsel küğünde, İslam dini peygamberinin mirac yolculuğunu anlatan oldukça büyük hacimli form.

\ Mirişli, Yusuf:

1966 yılında Bakü’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini “Bülbül Özel Küğ Okulu Piyano Bölümü”nde tamamladı. 1991 yılında “Bakü Küğ Akademisi Lisans ve Yüksek Lisans Programları”nın “Bağdama Bölümü”nden mezun oldu. 1993 yılında “Bakü Küğ Akademisi Sanatta Yeterlilik Programı”nı bitirdi. 1994 yılında “Bülbül Özel Küğ Okulu”nda çalıştı.1995 yılında “Bakü Küğ Akademisi”nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. 2000 yılında “Niğde Üniversitesi”nde çalıştı. 2001 yılından itibaren “Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü”nde Yrd. Doç. Dr. olarak görev yapmayı sürdürüyor. Yusuf Mirişli’nin verdiği dersler arasında piyano, bağdama, uyum bilgisi, kontrapunt, biçim bilgisi, orkestrasyon ve 20. yüzyıl küğü bulunmaktadır. Sanatçı Almanya, Belçika, Japonya, İngiltere, İsveç, Hollanda, Rusya, Polonya, Gürcistan, Beyaz Rusya, İspanya ve Kazakistan’da çeşitli dinletiler vermiştir.

Misket Türküsü:

Misket küçük bir elma türü olup "Misket Türküsü"nün öyküsü Ankara'nın önemli seğmenlerinden Osman Efe ile güzel Huriye'nin sonu acılı biten aşkları ile ilgilidir. Huriye onaltı yaşlarında sarışın, çok güzel bir kız olup Osman Efe de köyün en yakışıklı delikanlısı ve Ankara'nın sayılı efelerinden birisidir. Huriye'nin gönlü Osman Efe'dedir. Osman Efe Huriyelerin evlerinin önünden ne zaman geçse bu güzel kız bahçeye fırlayıp misket ağacına tırmanmaktadır. Bu yüzden Osman Efe Huriye'yi kendi adıyla çağırmaz olmuş, hep "misket" demektedir. Bu arada yörenin ünlü ağalarından Kır Ağa bir gün Huriye'yi çeşme başında su doldururken görmüş, aradan bir hafta geçmeden de Huriye'yi istetmiştir. Babası malının mülkünün yerinde olduğunu bildiği Kır Ağa'ya kızını verme kararı alır; ancak kızının ağzını arayan anası Huriye'nin ölse de Kır Ağa'ya varmayacağını öğrenir. Akşam vakti Huriye durumu yavuklusu Osman Efe'ye aktarır; çılgına dönen Osman Efe, Kır Ağa'ya haber gönderir ve yolundan çekilmesini ister. Aksi takdirde Kır Ağa'nın sonu pek hayırlı olmayacaktır. Ancak bu haberi Kır Ağa'ya iletenler durumu abartırlar ve bire bin katarak anlatırlar. Pek sinirlenen Kır Ağa da Osman Efe'nin karşısına çıkmasını ister. Bu karşı haberi iletenler de iletiyi abartarak anlatınca her iki kişi arasındaki kin büyür ve sonuçta kıran kırana kavga etme kararı alırlar. Bu kavganın sonunda sağ kalan Huriye'yi, yani Misket'i alacaktır. Belirlenen gün ve yerde karşılaşan hasımlar bıçaklarını çekerek kavgaya başlarlar. Sonucu merakla bekleyen Huriye ise Osman Efe için dualar etmektedir. Osman Efe, Kır Ağa ile aslanlar gibi dövüşürken Kır Ağa birden durur ve kendisi ile böylesine dövüşen birisine kıyamayacağını belirterek Osman Efe'ye bıçağını bağrına vurmasını ve Misket'e sahip olmasını söyler. Buna şaşıran Osman Efe ise bıçağını yere atarak Kır Ağa'nın ellerine sarılır. Uzaktan kalabalığı seyreden Misket ise gözleriyle Osman'ı aramakta, görememektedir. Birden başı döner, gözleri kararır ve ağaçtan tepe üstü düşer, cansız bir şekilde yere yığılır. Kalabalık çok geçmeden elma ağacına ulaşınca bir feryat kopar. Osman Efe artık oralara sığamamaktadır. Kadınlar, kızlar ise perişandır. Güzel Huriye'nin öyküsü dilden dile dolaşarak türkü haline gelir. Bu türkünün notası ansiklopedinin notalar bölümünde bulunmaktadır.

Mislivecek, Josef:

Bkz. Mysliveček, Josef.

Misterioso:

(İt.) Esrarlı, esrarengiz. Esrarlı bir şekilde. Bu ifadenin yer aldığı parçalar gizemli bir atmosfer ile çalınmalı ve sergilenmelidir.
Son Güncelleme:10.04.2020 13.23
Toplam Ziyaret:2438392
Online Ziyaretçi Sayısı:11
Bugünlük Ziyaret :455

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.

Telif hakları için şikayetiniz varsa 05432317861 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Tuğrul Göğüş