Çö

Çöğür:

Bir çalgı. Bağlama ailesinin üyesidir. Büyük boy olanlarının yanısıra büyük gövdeli ve kısa saplı olanları da vardır. Çöğür, bağlama ailesi içinde “kısa sap” olarak anılır. Tekne ölçüleri 36 ile 42 arasında değişmektedir. Dokuz ya da altı telli olup yukarıdan aşağı la-sol-re düzeni ile çalınır. Çöğür, bazılarına göre, bağlama ailesinin en kıdemli çalgılarından birisidir. Divan sazına yakın bir büyüklüktedir. Çöğür dinleyenler üzerinde pek derin etkiler bırakır. Bir görüşe göre ise çöğür, belli bir çalgının ismi değildir. Bu görüşe göre çeşitli sazlara “çöğür” denilmektedir. Aşağıdaki fotoğrafta “Azerbaycan Tarih Müzesi”nde bulunan “Çoğur” bulunmaktadır:

Çoğur

Çökdü, Hasan Uğur:

14 Temmuz 1985 tarihinde İzmir'de doğan Hasan Uğur Çökdü "İzmir Devlet Senfoni Orkestrası" sanatçılarından olan babası Hayrettin Çökdü ile küçük yaşlarında keman çalışarak küğsel yaşamına adım attı. İlkokul eğitiminden sonra "Çukurova Üniversitesi Adana Devlet Konservatuvarı"nın açmış olduğu giriş sınavlarını kazanarak viyolonsel bölümünde Slava Kainov'un öğrencisi oldu. Bir yıl sonra "Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı"na geçiş yaptı ve Doğan Cangal'ın viyolonsel öğrencisi oldu. Daha sonra Nuray Eşen ve Kerem Aykal ile çalışarak 2010 yılının Haziran ayında mezun oldu.

\ Çöl, Hicret Tevhide:

1979 yılında Düzce’de doğdu. 1997 yılında “Bolu Güzel Sanatlar Lisesi”ni, 2001 yılında “Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü”nü bitirdi. 2005 yılında “Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Öğretmenliği Yüksek Lisans Programı”ndan, 2012 yılında doktora programından mezun oldu. 2001-2002 eğitim-öğretim yılında “Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı”nda keman eğitimcisi olarak göreve başladı. Verdiği dersler  arasında keman, oda küğü ve ilkokuma bulunmaktadır. Çöl’ün ulusal ve bilimsel toplantılarda çeşitli bildirileri yayınlanmış, gerek yalkıcı gerekse de oda küğü ve orkestra üyesi olarak dinletiler vermiştir.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5846854
Online Ziyaretçi Sayısı:8
Bugünlük Ziyaret :633

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.