He

Hegedű:

(Mac.) Keman.

Hegedűművész:

(Mac.) Kemancı, keman çalan kişi. Keman sanatçısı.

\ Helmerson, Frans:

İsveçli çello sanatçısı, pedagog ve yönetken. 1945 yılında dünyaya geldi ve daha 8 yaşında iken çello çalışmaya başladı. Daha sonra Göteborg’da Guido Vecchi ile çalıştı, Roma’da Giuseppe Selmi’den dersler aldı, Londra’da William Pleeth’in öğrencisi oldu. İlk dinletisini Stokholm’de verdikten sonra Avrupa, Asya, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’yı kapsayan bir dinleti dolaşısına çıktı. İçlerinde Sir Colin Davis, Maxim Shostakovich, Neemi Järvi, Evgeny Svetlanov, Gennadi Roshdestvensky, Kurt Sanderling, Rafael Frühbeck de Burgos, Rostropovich, Herbert Blomstedt, Seiji Ozawa, Yuri Temirkanov, Esa-Pekka Salonen gibi önemli isimlerin bulunduğu birçok yönetken ile dinletiler verdi. Sanatçı 2002 yılında Mihaela Martin, Daniel Austrich ve Nobuko Imai ile birlikte “Michelangelo Yaylı Çalgılar Dördülü”nü kurdu ve dünya çapında çok sayıda dinleti gerçekleştirdi. Sanatçı “Köln Küğ ve Kırın Yüksekokulu”nda ve “Madrid Kraliçe Sofia Küğ Okulu”nda uzun yıllar dersler verdi. Ayrıca “Berlin Hanss Eisler Küğ Yüksek Okulu”nda konuk öğretmen olarak bulundu. Halen “Berlin Barenboim-Said Akademi” ve “Frankfurt Kronberg Akademi”de öğretmenlik yapmaktadır. “BIS Records” markası ile çizitlediği “Dvorak Konçerto” eleştirmenler tarafından alanında en iyisi olarak değerlendirilmiştir. Sanatçı Valery Polyansky yönetimindeki “Rus Devlet Sinfoni Capella” eşliğinde Şostakoviç’in iki çello konçertosunu çizitlemiştir.

\ Hendriks, Jacques:

“Amsterdam Konservatuvarı”nda Jan Odé’nin piyano öğrencisi olmuş ve yalkıcı diploması almıştır. Daha sonra “Prix d’Excellence” ve “Elisabeth Evers” ödüllerini kazanmıştır. Leon Orthel ile bağdama çalışmış ve çok sayıda çığırgı ile oda küğleri yazmıştır. Çeşitli orkestralar eşliğinde yalkıcı piyanist olarak dinletilerde çalan sanatçı sayısız resital vermiştir. “Gershwin Ensemble”ın üyesi olan sanatçı Gershwin ve benzeri çağdaşlarının yorumlarına bu topluluğun üyesi olarak katılmıştır. Bununla birlikte sanatçı romantik dönem dağarına son derece önem vermektedir. Bkz.: Odé, Jan; Orthel, Leon.

\ Herbig, Günther:

Alman yönetken. 30 Kasım 1931 tarihinde Çekoslovakya’da dünyaya geldi. 1951 yılında “Weimar Franz Liszt Akademisi”nde yönetkenlik öğrenimi aldı, daha sonra Hermann Abendroth ile öğrenimini sürdürdü. Ayrıca Hermann Scherchen, Arvids Jansons ve Herbert von Karajan ile çalışmalarını geliştirdi. 1956 yılında “Alman Ulusal Tiyatrosu Orkestrası”nın ve “Weimar Kent Küğ Topluluğu”nun yönetkeni oldu. Erfurt ve Potsdam kentlerinde opera yönetkenliği yaptı. 1972-1977 yılları arasında “Dresden Filarmonik Orkestrası”nın birinci yönetkenliği görevini üstlendi. 1977 ile 1983 yılları arasında “Berlin Sinfoni Orkestrası”nın birinci yönetkeni olarak atandı. “Alman Demokratik Cumhuriyeti Politbürosu” ile yaşadığı bir tartışmadan sonra Doğu Almanya’yı terk ederek Amerika Birleşik Devletleri’ne iltica etti. Bu ülkede “Detroit Sinfoni Orkestrası”nın 1984 yılından 1990 yılına dek küğ direktörü oldu. Sanatçı, 1988 ile 1994 yılları arasında “Toronto Sinfoni Orkestrası”nın yönetkenliğini yaptı. Başlangıçta sanatsal danışmanlığını yaptığı bu orkestrada daha sonra küğ direktörü oldu. Günther Herbig 2001-2006 yılları boyunca “Saarbrücken Radyo Sinfoni Orkestrası”nın yönetkeni olarak görev yaptı, günümüzde ise “Saarbrücken Kaiserslautern Alman Radyo Filarmoni Orkestrası”nın yönetkenliğini yapmaktadır. 2003-2006 yıllları arasında ve 2009 yılından günümüze dek “Columbus Sinfoni Orkestrası”nın asil konuk yönetkenliği ve küğ danışmanlığını yürütmektedir. Herbig, 2006 yılından itibaren İspanya’da bulunan “Gran Canaria Filarmoni Orkestrası”nın başta gelen konuk yönetkeni olmuş ve kendisine “Tayvan Ulusal Sinfoni Orkestrası”nın onursal yönetkenliği ünvanı verilmiştir.

Herhangi Bir Dizinin Büyük (Majör) Dizi Kalıbına Uydurulması:

Herhangi bir diziyi “büyük(lü) dizi” haline getirmek olanaklıdır. Bunun için, o dizinin aralıklarını “büyük(lü) dizi”nin kalıbına, yani “majör gam” kalıbına uyacak şekilde düzenlemek gerekir.

Heroic:

(İng.) Yiğitçe, kahramanca. Kahramanlıkla ilgili. Cesur, destansı.

\ Herzi, Hafsia:

Anne tarafından Cezayir, baba tarafından Tunus kökenli Fransız oyuncu ve film yönetmeni. Ailesinin dört çocuğundan (iki erkek ve bir kız kardeşi vardır) en küçüğüdür. Anne ve babası boşandıktan sonra babası Cezayir’de yeniden evlilik yapmıştır. Annesi ise Marsilya’ya yerleşmiş, Herzi bu kentte büyümüştür. 25 Ocak 1987 tarihinde dünyaya geldi. Fransız-Tunus ortak yapımı “The Secret of the Grain - Tahılın Sırrı” filmindeki rolü ile 2008 yılı “Cesar Ödülleri”nde “Gelecek Vaad Eden Oyuncu” ödülünü ve “Marcello Mastroianni Ödülü”nü kazandı, ayrıca “64. Uluslararası Venedik Film Yarışması”nda “En İyi Yükselen Oyuncu Ödülü”nü elde etti.

\ Herzog, Thomas:

Halen “Basel Festival Orkestrası”nın küğ yönetmeni olan Thomas Herzog Zürih ve Basel’de vurmalı çalgılar, bağdama ve yönetkenlik çalışmalarına başladı. Bağdar olarak sanatsal çalışmaları Paul Sacher tarafından desteklendi. 1997’de “Concours pour Jeunes Compositeurs / Genç Bağdarlar için Yarışmalar”da ilk ödülünü kazandıktan sonra “Cinco Cuadros” adlı yaratısı “Lozan Oda Orkestrası”nda Jesus Lopez-Cobos yönetiminde seslendirildi. Macar ve İsviçre kökenli olan Herzog “Rheinland-Pfalz Filarmoni”, “Koblenz Devlet Ren Filarmonisi”, “Wuerttemberg Filarmoni”, “Musikollegium Winthertur”, “Bieler Sinfoni Orkestrası”, “Basel Sinfoni Orkestrası”, “Baleares Sinfoni Orkestrası”, “Lemberg Filarmoni”, “Pécs Pannon Filarmoni Orkestrası”, “Györ Filarmoni”, “Miskolc Sinfoni Orkestrası”, “Transilvanya Cluj Filarmoni”, “Kahire Operası”, “Kıbrıs Devlet Orkestrası”, “Montevideo Filarmoni Orkestrası”, “Ekvator Ulusal Orkestrası”, “Asuncion Sinfoni Orkestrası”, “Guayaquil Sinfoni Orkestrası” gibi orkestralarda konuk yönetken olarak çalıştı. Ayrıca Pierre Boulez, Gennady Rozhdestvensky ve Vladimir Ashkenazy’nin çalışmalarında görev aldı. 2002-2003 yıllarında Herzog, Kevin Rhodes’in yönetken olarak katıldığı “Geleneksel Basel Yeni Yıl Dinletisi”nde yer alan Emerich Smola ve Nello Santi gibi sanatçıların yanında başarı kazandı. Herzog; Elena Mosuc, Noemi Nadelmann, Eva Lind, The Romeros ve Keiko Abe gibi ünlü yalkıcılarla beraber çalıştı. Çağdaş küğ yorumcusu olarak “Swiss Radio DSR”nin desteğiyle İsviçreli bağdarların yaratılarından oluşan gala dinletileri yönetti. Thomas Herzog İspanyol küğü hakkında önemli bir bilgi birikimine sahip olmasıyla bilinir. Bu durum kendisinin “Zarzuela Gala Dinletisi”ni ve Avusturya’daki “Lehar Festival Bandosu”nu yönetmesinde önemli bir rol oynamıştır. Mayıs 2006’da “İspanyol Zarzuela”sı ile kaydetmiş olduğu bir arya albümü vardır. Albümleri arasında Jules Massenet’e adanmış bir yaratı bulunmaktadır. Bu yaratı dokuz yaşındaki genç yalkıcılarla “Basel Festival Orkestrası” eşliğinde çalınmıştır. Bu orkestra ile Paskalya Bayramı süresince “Tonhalle Zurich Goetheanum Dornach”ta Wagner’in “Parsifal  Operası’nın 3. Sahnesi”ni iki kez yönetmesi çok büyük övgüler almasını ve başarısının daha da büyümesini sağladı. Sanatçı 1999’dan beri bu tiyatroda kırın düzenlemelerinin üretiminin yönetiminde de yer almaktadır. Sanatçının yakın zamanlarda yapmayı planladığı çalışmalar arasında “Basel Tiyatrosu”, “Goetheanum Dornach”, “Kahire Operası”, “Bern Orkestrası” ve Macaristan ile Latin Amerika’da tanınmış çeşitli orkestralarla ortak çalışmalar yer almaktadır.

Heterofoni:

Belirli bir ezgisel çizginin, iki veya daha çok birbirinden farklı görünümlerinin üst üste konulmasıdır.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6074265
Online Ziyaretçi Sayısı:13
Bugünlük Ziyaret :597

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.