He

Hegedű:

(Mac.) Keman.

\ Hendriks, Jacques:

“Amsterdam Konservatuvarı”nda Jan Odé’nin piyano öğrencisi olmuş ve yalkıcı diploması almıştır. Daha sonra “Prix d’Excellence” ve “Elisabeth Evers” ödüllerini kazanmıştır. Leon Orthel ile bağdama çalışmış ve çok sayıda çığırgı ile oda küğleri yazmıştır. Çeşitli orkestralar eşliğinde yalkıcı piyanist olarak dinletilerde çalan sanatçı sayısız resital vermiştir. “Gershwin Ensemble”ın üyesi olan sanatçı Gershwin ve benzeri çağdaşlarının yorumlarına bu topluluğun üyesi olarak katılmıştır. Bununla birlikte sanatçı romantik dönem dağarına son derece önem vermektedir. Bkz.: Odé, Jan; Orthel, Leon.

Herhangi Bir Dizinin Büyük (Majör) Dizi Kalıbına Uydurulması:

Herhangi bir diziyi “büyük(lü) dizi” haline getirmek olanaklıdır. Bunun için, o dizinin aralıklarını “büyük(lü) dizi”nin kalıbına, yani “majör gam” kalıbına uyacak şekilde düzenlemek gerekir.

Heroic:

(İng.) Yiğitçe, kahramanca. Kahramanlıkla ilgili. Cesur, destansı.

\ Herzog, Thomas:

Halen “Basel Festival Orkestrası”nın küğ yönetmeni olan Thomas Herzog Zürih ve Basel’de vurmalı çalgılar, bağdama ve yönetkenlik çalışmalarına başladı. Bağdar olarak sanatsal çalışmaları Paul Sacher tarafından desteklendi. 1997’de “Concours pour Jeunes Compositeurs / Genç Bağdarlar için Yarışmalar”da ilk ödülünü kazandıktan sonra “Cinco Cuadros” adlı yaratısı “Lozan Oda Orkestrası”nda Jesus Lopez-Cobos yönetiminde seslendirildi. Macar ve İsviçre kökenli olan Herzog “Rheinland-Pfalz Filarmoni”, “Koblenz Devlet Ren Filarmonisi”, “Wuerttemberg Filarmoni”, “Musikollegium Winthertur”, “Bieler Sinfoni Orkestrası”, “Basel Sinfoni Orkestrası”, “Baleares Sinfoni Orkestrası”, “Lemberg Filarmoni”, “Pécs Pannon Filarmoni Orkestrası”, “Györ Filarmoni”, “Miskolc Sinfoni Orkestrası”, “Transilvanya Cluj Filarmoni”, “Kahire Operası”, “Kıbrıs Devlet Orkestrası”, “Montevideo Filarmoni Orkestrası”, “Ekvator Ulusal Orkestrası”, “Asuncion Sinfoni Orkestrası”, “Guayaquil Sinfoni Orkestrası” gibi orkestralarda konuk yönetken olarak çalıştı. Ayrıca Pierre Boulez, Gennady Rozhdestvensky ve Vladimir Ashkenazy’nin çalışmalarında görev aldı. 2002-2003 yıllarında Herzog, Kevin Rhodes’in yönetken olarak katıldığı “Geleneksel Basel Yeni Yıl Dinletisi”nde yer alan Emerich Smola ve Nello Santi gibi sanatçıların yanında başarı kazandı. Herzog; Elena Mosuc, Noemi Nadelmann, Eva Lind, The Romeros ve Keiko Abe gibi ünlü yalkıcılarla beraber çalıştı. Çağdaş küğ yorumcusu olarak “Swiss Radio DSR”nin desteğiyle İsviçreli bağdarların yaratılarından oluşan gala dinletileri yönetti. Thomas Herzog İspanyol küğü hakkında önemli bir bilgi birikimine sahip olmasıyla bilinir. Bu durum kendisinin “Zarzuela Gala Dinletisi”ni ve Avusturya’daki “Lehar Festival Bandosu”nu yönetmesinde önemli bir rol oynamıştır. Mayıs 2006’da “İspanyol Zarzuela”sı ile kaydetmiş olduğu bir arya albümü vardır. Albümleri arasında Jules Massenet’e adanmış bir yaratı bulunmaktadır. Bu yaratı dokuz yaşındaki genç yalkıcılarla “Basel Festival Orkestrası” eşliğinde çalınmıştır. Bu orkestra ile Paskalya Bayramı süresince “Tonhalle Zurich Goetheanum Dornach”ta Wagner’in “Parsifal  Operası’nın 3. Sahnesi”ni iki kez yönetmesi çok büyük övgüler almasını ve başarısının daha da büyümesini sağladı. Sanatçı 1999’dan beri bu tiyatroda kırın düzenlemelerinin üretiminin yönetiminde de yer almaktadır. Sanatçının yakın zamanlarda yapmayı planladığı çalışmalar arasında “Basel Tiyatrosu”, “Goetheanum Dornach”, “Kahire Operası”, “Bern Orkestrası” ve Macaristan ile Latin Amerika’da tanınmış çeşitli orkestralarla ortak çalışmalar yer almaktadır.

Heterofoni:

Belirli bir ezgisel çizginin, iki veya daha çok birbirinden farklı görünümlerinin üst üste konulmasıdır.
Son Güncelleme:12.01.2020 22.05
Toplam Ziyaret:2297710
Online Ziyaretçi Sayısı:10
Bugünlük Ziyaret :345

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.

Telif hakları için şikayetiniz varsa 05432317861 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Tuğrul Göğüş