Za

\ Zahme:

(Farsça) Kudüm ya da santur gibi çalgıları çalmak için kullanılan çubuk. Kelimenin küğsel karşılığı vurmak, darbe yaratmak demektir. Ayrıca tezene ve mızrap anlamlarına da gelir. “Zahme”ye “mızrab” da denilebilir. Yukarıda adı geçen çalgıları çalmakta kullanılan sopacıkların ismi. Bu iki sopacığın uçlarına keçe veya ince tülbent sarılabildiği gibi hiçbir şey sarmadan da kullanılabilirler. Örneğin İran’da “zahme” çıplak olarak kullanılmaktadır.

\ Zajdela, Veronika K.:

Slovenyalı oyuncu, gazeteci, televizyon ve radyo sunucusu, film festivalleri muhabiri. “RTV Slovenia” ile de bağlantılıdır. 2012 yılında çekilen “Nebeska vas - Cennet” ve 2017 yılında çekilen “Futura: Na odprtem - Gelecek - Dış Mekan” filmleri ile tanınmıştır. “11. My French Film Festival”inde “Uluslararası Basın Jürisi”nde “RTV SLO” adına yer almıştır.

\ Zakkum Grubu:

2007 yılı Ocak ayında yayınladıkları ve “Ortadünya Müzik” etiketi ile piyasaya çıkan “Zehr-i Zakkum” albümü ve gene bu albümden çıkış parçası olarak seçilen “Ah Çikolata” ile büyük sansasyon yaratan “Zakkum Grubu” sekiz yıl boyunca “Rain Dog” ismi altında gerçekleştirdikleri bine yakın canlı etkinlik ile adeta bir marka halini aldıkları Ankara’dan başlayarak İzmir, Bursa, Eskişehir ve İstanbul’da dolaşıya çıktılar. “Zakkum Grubu” Yusuf Demirkol, Cem Şenyücel, Eren Parlakgümüş ve Emre Yılmaztürk’ten oluşmaktadır.

\ Zaniol, Fabrizio:

Fabrizio Zaniol 1966 yılında Roma’da dünyaya gelmiştir. “Pescara Küğ Akademisi”nin piyano bölümünden 1977 yılında mezun olmuştur. Öğretmeni olan Giacomo dell’Orso Roma’daki “Saint Paul Basilikası”nın 1984-2005 yılları arasında resmi organisti ve tenoru idi. Zaniol şan ve vokal tekniği alanında çalışmaya 1999 yılında Anna di Stasio (mezzosopran) ile başlamış ve Mario Tocci (bas) ile devam etmiştir. 2000-2005 yılları arasında günümüzde “IES TV” ismini almış bulunan “Videouno Telesalute” kanalında konuk tenor ve piyanist olarak “Günaydın İtalya” izlencesinde seyircilerle buluşmuştur. Aynı dönemde “Bel Canto” başlıklı izlencede küğ ve ırlama öğretmeni olarak önder bir rol üstlenmiştir. 2002-2005 yılları arasında ise sanatçı çeşitli ve önemli ödüller kazanmıştır: “Videouno Telesalut TV”, “Silvano Moffa”, “Bellegra” kenti ve “Vicovaro” kenti ödülleri... 2006 yılında ise “Guidonia Montecelio” ödülü Amedeo Minghi ve Teddy Reno’nun yanısıra Fabrizio Zaniol’a verilmiştir. Aynı yıl “La Traviata Operası”nda “Gastone” rolünü ve “I Pagliacci Operası”nda “Arlecchino” rolünü tenor Antonio Florulli ve sopran Manuela Farina ile birlikte başarıyla yerine getirmiştir. 2005 yılında İtalya’nın bir ulusal kanalı olan “Canale 5”te “Cultura Moderna” isimli televizyon izlencesinde partner olmuştur. Yine bu dönemde “Abbey of Farfa” ve “Auditorium Seraphicum”da binlerce izleyicinin huzurunda çeşitli dinletilerde ırlağan olarak görev almıştır. 2010 yılından bu yana “Circo Massimo”nun harikulade tarihsel çerçevesinde bin kişilik bir dinleyici kitlesi önünde kültürel bir manifesto olarak kabul edilen “Natali di Roma”nın resmi tenoru olarak “Roma 7 Cieli” hymn’i ırlamıştır. Günümüzde “Italia Musica” ve “Vetrina Musicale” isimli televizyon izlencelerinde yer almaktadır. Sanatçının videoları “Youtube”da yayınlanmaktadır. 2012 yılının Haziran ayında Napoli’deki “Sannazzaro Tiyatrosu”nda Walter Dubois, Laura Grey ve Gloria Greco ile birlikte büyük bir dinletide sahneye çıkmıştır. 12 Ağustos 2015 tarihinde, Andrea Roncato, “Cugini di Campagna”, “Milk and Coffee” ve birçokdiğer önemli isim ile birlikte ilk uluslararası ödülü olan “Karol Wojtyla”yı kazanmıştır. 2015 yılının Aralık ayında Puccini’nin “Turandot Operası”ndan “Nessun Dorma”yı söyleyerek “Vincenzo Crocitti” ödülünü elde etmiştir. 2016 yılının Temmuz ayında Modena yakınlarındaki Carpi’de tenor Patrick Salati ve Zucchero Fornaciari’nin eski vokalisti Lisa Hunt ile birlikte “Patrick and Lisa Hunt & Friends”e konuk olmuştur. Fabrizio Zaniol İtalyan klasik ve uluslararası ırlarının da bulunduğu 700 aryadan 200’ünün kaydını yapmış ve “Roma 7 Cieli”, “Tutte Le Vie dell’Uomo”, “Italia Bella”, “Musica d’Oriente” ve “Sarebbe Bello” gibi farklı videolar çekmiştir.

Zapateado:

(İsp.) Bir İspanyol kırınıdır. Kelimenin aslı “ayakkabı” demek olan “zapato”dur. Üç zamanlı yapıda olan bu kırın sert karakterli ve canlı bir şekilde gerçekleştirilir. Ökçeler vurularak oynanır. Zor bir dans olan “zapateado” bir kadın ve bir erkek tarafından yapılır. Ayrıca ayakların yere vurularak yapıldığı hareketlere de genel olarak “zapateado” denilir. Ayakkabıların tabanlarına küçük metal parçalar takılır ve bu metal parçalar yere vurularak bir tartım yaratılır. Elde edilen bu tartım eşliğinde de kırınılır. Kırıncıların topuklarını ritmik bir şekilde yere vurarak oynadığı İspanyol kökenli bu dans Meksika’da da pek tutulur. “Zapateado” yüksek imgelem gücü gerektirir. Örnek küğ olarak İspanyol kemancı ve bağdar Pablo de Sarasate’nin keman ve piyano için yazmış olduğu “Playera y zapateado” verilebilir. Joaquin Rodrigo da gitar için bir “zapateado” yazmıştır. Klasik gitar için yazılmış en zor yaratılardan birisi olarak tanınır. Hareketlerin ardıllığı şu şekildedir: Ayak ucu, topuk, topuk; ayak ucu, topuk, topuk.

\ Zaritskaya, Irina:

2 Mayıs 1939 tarihinde Kiev'de dünyaya geldi. Piyano eğitimine Kiev’deki “Çocuk Küğ Okulu”nda başlayan Zaritskaya bu okuldaki çalışmalarını 1953 yılına dek sürdürdü ve daha sonra “Moskova Konservatuvarı” bünyesinde yer alan “Merkez Özel Küğ Okul”unda Tatiana Kestner’in sınıfına dahil oldu. 1958 yılında mezun olduktan sonra “Moskova Konservatuvarı”na girdi ve bu okulda Yakov Zak’ın sınıfına kabul edildi, ayrıca Yakov Flier’den de dersler aldı. “Moskova Konservatuvarı”ndan 1963 yılında mezun oldu. Halen Yakov Zak’ın öğrenciliğini sürdürürken, 1960 yılında gerçekleştirilen “Uluslararası Chopin Piyano Yarışması”nda birinci gelen Maurizio Pollini’den yalnızca bir puan geride kalarak ikincilik ödülünü kazandı. Irina Zaritskaya “Frederic Chopin Derneği” tarafından verilen “En İyi Polonez Yorumu” ve “Polonya Radyosu” tarafından verilen “En İyi Mazurka Yorumu” ödüllerinin de kazananı oldu. Zaritskaya uzun yıllar boyunca yalnızca Sovyetler Birliği sınırları içinde kalan ülkelerde yer alan en iyi orkestralar ve en iyi yönetkenlerle dinletiler verdi. Birlikte çalıştığı yönetkenler arasında Kirill Kondrashin, Rudolf Barshai ve Natan Rakhlin de bulunmaktadır. Sanatçı 1961 yılında Varşova’da Beethoven’in “4. Piyano Konçertosu”nu, Chopin’in “2. Piyano Sonatı”nı ve Kabalevski’nin “3. Piyano Sonatı”nı seslendirdi. 1972 yılında Irina Zaritskaya İsrail’e bir mülteci olarak başvurdu ve “Rubin Küğ Akademisi”nde çalgan ve öğretici olarak kabul gördü. 1985 yılında İngiltere’ye gitti ve Londra’ya yerleşti. Bu ülkede “Londra Sinfoni Orkestrası”, “Kraliyet Filarmoni Orkestrası”, “Birmingham Kent Sinfoni Orkestrası” eşliğinde dinletiler verdi, kemancı Boris Belkin’e eşlik yaptı. “Kraliyet Küğ Koleji”nde öğretmenlik yaptı, ayrıca “Yehudi Menuhin Okulu”nda ve “Purcell Okulu”nda dersler verdi. Öğrencileri arasında Danny Driver, Eytan Pessen, Wu Qian ve Alba Ventura gibi önemli isimler de yer almaktadır. Sanatçı son dinletisini 9 Ağustos 1995 tarihinde Duszniki’de “50. Uluslararası Chopin Festivali”nde verdi ve bu dinletide Scriabin, Prokofiyev, Kabalevski ve Chopin’in piyano için kaleme aldıkları yaratıları seslendirdi. Zaritskaya “Kraliyet Küğ Koleji”nde kemancı ve öğretmen olan Felix Andrievsky ile bir evlilik yaptı. Bu evlilikten Alexandra Andrievsky isminde bir kız çocuğu oldu. Alexandra Andrievsky de bir piyanisttir. Sanatçı 30 Temmuz 2001 tarihinde sonsuzluğa göç etti.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5850746
Online Ziyaretçi Sayısı:15
Bugünlük Ziyaret :517

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.