Ja

\ Jabotinsky, Ze'ev:

“Revizyonist Siyonist” hareketin şefidir. 1880 yılında Odessa’da doğdu. Rus kültürü ile büyüdü, bir şair ve tiyatro yazarı olarak isim yaptı. Gazeteci oldu; Rusya gazetelerinin muhabiri olarak Türkiye’de bulundu. 1919 yılına gelindiğinde İstanbul’da dört Siyonist yayının genel yayın yönetmenliğini yapıyordu. Ze’ev Jabotinsky’nin Gelibolu’da Türklere karşı savaşan “Sion Katır Birliği”nin kurulmasında etkisi büyüktür.

Jácara:

(İsp.) Arap kökenli İspanyol şarkıları. Bu şarkılar çalgılar eşliğinde ırlanmaktaydı. Genellikle teatrikal performansların perde aralarında icra edilirlerdi. Bu şarkıların ayrıca birçok dans türünün eşliğinde de yer aldığı bilinmektedir. Eski bir İspanyol kırını ve bu kırın için yazılan küğlere verilen isim. Bkz. Xacara.

Jaleo:

(İsp.) Bir kırında neşe içinde bağrışarak elleri çırpmak. Jaleo, “Flamenko”da kırıncılar topluluğu ile ırlağanın ellerini çırpmalarına denilir. Bazı kaynaklarda "Jaleo"nun karşılığı olarak "Bolero" verilmektedir.

Jales de Jerez:

Bkz. Bolero.

\ Janowitz, Gundula:

Alman sopran. 2 Ağustos 1937 tarihinde Berlin’de dünyaya geldi. Graz’da eğitim gördü. 1960 yılında Herbert von Karajan tarafından “Viyana Devlet Operası”nda çalışmaya başlaması için angaje edildi. Karajan ve Böhm’ün batonu ile başta Strauss, Mozart ve Beethoven olmak üzere çok sayıda yaratıyı seslendirdi.

Jazz-Band (İng.):

Caz ve kırın küğleri çalan topluluk.
Son Güncelleme:21.09.2017 14.59
Toplam Ziyaret:1261192
Online Ziyaretçi Sayısı:3
Bugünlük Ziyaret :245

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.