Ja

\ Jabotinsky, Ze'ev:

“Revizyonist Siyonist” hareketin şefidir. 1880 yılında Odessa’da doğdu. Rus kültürü ile büyüdü, bir şair ve tiyatro yazarı olarak isim yaptı. Gazeteci oldu; Rusya gazetelerinin muhabiri olarak Türkiye’de bulundu. 1919 yılına gelindiğinde İstanbul’da dört Siyonist yayının genel yayın yönetmenliğini yapıyordu. Ze’ev Jabotinsky’nin Gelibolu’da Türklere karşı savaşan “Sion Katır Birliği”nin kurulmasında etkisi büyüktür.

Jácara:

(İsp.) Arap kökenli İspanyol şarkıları. Bu şarkılar çalgılar eşliğinde ırlanmaktaydı. Genellikle teatrikal performansların perde aralarında icra edilirlerdi. Bu şarkıların ayrıca birçok dans türünün eşliğinde de yer aldığı bilinmektedir. Eski bir İspanyol kırını ve bu kırın için yazılan küğlere verilen isim. Bkz. Xacara.

Jackson, William:

İngiliz bağdar ve küğ yazarı. 29 Mayıs 1730 tarihinde Exeter’de dünyaya geldi ve 5 Temmuz 1803 tarihinde yine Exeter’de sonsuzluğa göç etti. John Travers’ın öğrencisi oldu. 1767 yılında John Milton’ın “Lycidas” eseri üzerine bir set bağdadı. 1777 yılından itibaren “Exeter Katedrali”nin org çaları, koro yönetkeni ve ertikten olmayan bölge papazı olarak görev yaptı. 1780 yılında General John Burgoyne’nın kaleme aldığı metin üzerine bağdadığı opera (The Lord of the Manor) çok uzun yıllar boyu sahnelendi. Ancak, sanatçının asıl tanınmasını ırsal demetleri sağlamıştır. Bunların dışında ibadetlerde ve dinsel törenlerde kullanılmak üzere kaleme aldığı parçalar, şükran ilahileri ve marşlar, elçinli çalgılara yazdığı notalar ve küğ üzerine yazdığı yazı ve makaleler sayılmalıdır. En tanınmış parçaları 1755 yılında ortaya koyduğu “12 Irsal Parça” ve 1770 yılında bağdadığı “İki Ses İçin Canzonet”leridir. Makaleleri sıklıkla Charles Burney ile zıt görüşleri içermekteydi: “Londra’da Küğ Sanatının Mevcuttaki Durumu” (1791), “Çeşitli Konular Üzerine Otuz Mektup” (1782) ve kendi otobiyografisi “The Four Ages” (1798, tekrar basımı “The Leisure Hour” tarafından, 1882). William Jackson aynı zamanda amatör bir ressamdı ve dönemin resim sanatçısı Thomas Gainsborough’un yakın arkadaşıydı.

\ Jagger, Mick:

İngiliz rock ırlağanı ve ır bağdarı. 26 Temmuz 1943 tarihinde İngiltere’nin Dartford kentinde dünyaya geldi. “Dartford Gramer Okulu”ndan sonra “Londra Üniversitesi”ne gitti. “Ekonomi ve Siyaset Bilimleri” bölümünden mezun oldu. İsmi genellikle kurucu üyesi olduğu “Rolling Stones” grubu ile anılır. Rock küğcüsü, bağdarı, ırlağanı ve söz yazarı olan sanatçı aynı zamanda aktör, film yapımcısı ve iş adamıdır.

Jagger, Sir Michael Philip:

Bkz. Jagger, Mick.

\ Jaho, Ermonela:

Arnavutluk’ta doğan Ermonela Jaho ilk ırlama derslerini daha altı yaşında iken almaya başladı. Ondört yaşında “Tiran Operası”nda dinlediği “La Traviata” O’nun bir opera ırlağanı olmasına yol açtı ve bu karar ertiksel yaşamı için gereken çalışmaları yapmasını sağladı. 19 yaşında iken Roma’ya gitti ve ses çalışmalarını “Santa Cecilia Ulusal Akademisi”nde sürdürmeye devam etti. İlerleyen yıllarda İtalya’da yapılan yarışmalara katıldı ve başarılı oldu. Böylece bir ırlağan olarak ertiksel yaşamında kapılar Jaho’ya açıldı. Sanatçının canlı yorumları ve oynadığı rollerle olağanüstü özdeşleşmesi tüm dikkatlerin üzerinde toplanmasını sağladı. Londra, Paris, New York, Münih, Berlin, Madrid gibi sanat merkezlerinde çılgınca alkışlandı. “The Economist” sanatçıyı “ateşli bir melek” olarak tanımlarken, “Financial Times” Ermonela Jaho’nun sanatına kalbini ve ruhunu koyduğunu ifade etti. Sanatçı özellikle “La Traviata”da oynadığı “Violetta”, “Madam Butterfly”da oynadığı rol ve “Rahibe Angelica”da elde ettiği başarısı ile tanınmıştır. Jaho, yer aldığı tüm opera yaratılarında silinmez izler bırakmıştır. 2019-2020 mevsiminde “Bavyera Devlet Operası”nda “Violetta” ve “Mimi” karakterleri ile sahneye çıkacak, “Sidney Opera Evi”nde “Anna Bolena” rolünü üstlenecektir. Ayrıca Barselona’da “Gran Teatre del Liceu”da, Londra’da “Kraliyet Opera Evi”nde, Marsilya’da, Monte Carlo’da, İspanya’da “Teatro Real”de ve “Paris Ulusal Operası”nda dinleyicileriyle buluşacaktır. Sanatçı günümüzde New York’ta yaşamaktadır.

Jaleo:

(İsp.) Bir kırında neşe içinde bağrışarak elleri çırpmak. Jaleo, “Flamenko”da kırıncılar topluluğu ile ırlağanın ellerini çırpmalarına denilir. Bazı kaynaklarda "Jaleo"nun karşılığı olarak "Bolero" verilmektedir.

Jales de Jerez:

Bkz. Bolero.

\ Janowitz, Gundula:

Alman sopran. 2 Ağustos 1937 tarihinde Berlin’de dünyaya geldi. Graz’da eğitim gördü. 1960 yılında Herbert von Karajan tarafından “Viyana Devlet Operası”nda çalışmaya başlaması için angaje edildi. Karajan ve Böhm’ün batonu ile başta Strauss, Mozart ve Beethoven olmak üzere çok sayıda yaratıyı seslendirdi.

\ Jarnach, Philipp:

İspanyol bir baba ile Alman bir annenin çocuğu olarak 26 Temmuz 1892 tarihinde Fransa’da (Noisy-le-Sec) dünyaya geldi. 1915 yılında Ferrucio Busoni ile Zürih’te tanıştı. Öğrencisi olmadıysa da Busoni’nin küğünden ve düşüncelerinden derin bir şekilde etkilendi. Busoni’nin sonsuzluğa göç etmesinden sonra Philipp Jarnach O’nun bitiremediği “Doktor Faust” operasını tamamlamıştır. Kendi bağdadığı yaratıları arasında orkestral yaratılar, oda küğleri ve piyano parçaları vardır. Jarnach 17 Aralık 1982 tarihinde Almanya’da (Börnsen) sonsuzluğa göç etti.

Jazz-Band (İng.):

Caz ve kırın küğleri çalan topluluk.
Son Güncelleme:23.01.2021 13.35
Toplam Ziyaret:2975254
Online Ziyaretçi Sayısı:9
Bugünlük Ziyaret :339

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.