Sh

\ Shakespeare Santa Cruz:

1981 yılında kurulmuş bulunan “Shakespeare Santa Cruz” iki farklı tiyatroda temsiller vermektedir. Bunlardan birisi açıkhava tiyatrosu olup diğeri kapalı bir mekandır ve her ikisi de Santa Cruz’daki “Kaliforniya Üniversitesi”nin ağaçlıklı kampüsünde bulunmaktadır. Topluluk her yaz Shakespeare’den iki oyunu bir kızıl ağaç koruluğu içinde yer alan doğal bir amfitiyatro’da sergilemekte ve iki modern oyunu da yakınlarda bulunan 527 kişilik stadyum benzeri oturma grupları ile donatılmış kapalı mekan bir tiyatroda sunmaktadır.

Sharp:

(İng.) Diyez. Sesi yarım ton (yarım adım, yarım perde, yarım ses, yarım perde) incelten işaret. Diyez nota, diyez işareti. Yarım ton ince olarak. Yarım perde inceltilmiş ses. Tiz (ses). Bkz. Değiştirici İşaretler, Diyez, Bemol, Natürel, Ton, Adım, Perde, Ses.

Shiojima, Chikara:

1964 Yılında Japonya'nın Kawagoe kentinde doğan Shiojima, ortaokul bandosunda trombon eğitimine amatör olarak oniki yaşında iken başladı. "Oyama Lisesi"ne devam ederken ilk ertiksel trombon dersini "NHK Sinfoni Orkestrası" birinci tromboncusu olan Kiyoshi İto'dan aldı. 1989'da "Showa Küğ Yüksek Okulu"nda Morihide Mokino'nun (NHK Sinfoni Orkestrası bas tromboncusu) sınıfından mezun oldu ve diplomasını aldı. Öğrenciliği sırasında üyesi olduğu "Yokohama Trombon Grubu" ile Macaristan dinleti dolaşısına katıldı. 1989 yılında "Konagawa Music Hall"un sponsorluğunda yapılan yarışmada seçilerek yalkın dinleti verme hakkı kazandı. Serotzki'nin "Sonatine" isimli yaratısını piyano eşliğinde seslendirdi. "Clef Music Shop"ta trombon dersleri vermeye başladı. 1988-1993 yılları arasında "Tochigi Kültür Merkezi", "Dokkyou Tıp Akademisi" ve "Jichi Tıp Akademisi"nde trombon dersleri vermeye devam etti. 1994-1996 yılları arasında "Avrupa Japon Müzik Akademisi"nin düzenlediği trombon ustalık kurslarında iki kez ünlü tromboncu ve pedagog Jacques Mauger ile çalışma imkanı buldu. 1997 yılında piyano eşliğinde "Saitama"da yalkın dinleti verdi. 1999 yılında kurulan "K2 Trombon Dördülü" ile Japonya'nın çeşitli kentlerinde birçok dinleti verdi. "Seishin" ve "Kokubunji" okullarında okul bandolarının yönetkenliğini üstlenerek okula gümüş ve altın madalyalar kazandırdı. 2001-2004 yılları arasında "Yoshida Tadashi Memorial" orkestrasında tek tromboncu olarak görev aldı. Bunun dışında "New Philarmonia Japan" orkestrasında da çalıştı. Aynı yıl bir araya gelerek kurdukları ve modern küğ dağarına sahip "Ars Nova" isimli trombon dördülü ile birçok başarılı dinletiye imza attı. 2000 yılında "İzmir Devlet Senfoni Orkestrası"nın Japonya'ya yaptığı dinleti dolaşısında gereksinim duyulduğu için çağırılan Shiojima bu dinletide yer almış ve 2004 yılında da "Tekfen Filarmoni Orkestrası"nda tromboncu olarak çalışmıştır. 2004 yılında sırasıyla "Tekfen Filarmoni Orkestrası" ile 4 dinleti, "Filarmonia İstanbul" (Kadıköy Belediyesi) ile 3 dinletide trombon grubunda çalmıştır. 2004 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk bakır üflemeli dördülü olan "Golden Horn Brass Quartett" ile birçok dinleti veren Shiojima 2005 yılından bu yana İstanbul'da yaşamakta ve "Japon Okulu"nda ders vermektedir. Gelecek planları arasında 2009 yılında "50. Yıl Kutlamaları"nda Jacques Mauger ile tüm dünyadan tromboncuların katılacağı ve Paris'te verilecek dinletide trombon topluluğunda çalmak üzere davetlidir.

\ Shishkin, Yuri:

1963’te Rusya’da doğdu. 1989 da “Rostov Müzik Okulu”nu bitirdi. “Rachmaninov Müzik Akademisi”nden sonra “Moskova Gnesin Akademisi”nde devlet sanatçısı bağdar B. A. Semenov’la yüksek lisansını tamamladı. 1988 yılında Almanya’da Kligental kentinde yapılan uluslararası yarışmada birinci oldu. 1990’da Amerika’da Kansas City’de, 1991’de İtalya’da Castel Fidardo’da birincilikler kazandı. 17–28 yaşları arasında on yarışmaya katıldı ve bunlardan yedisinde birincilik kazandı. Halen dünyada en popüler bandoneon sanatçısı olarak kabul edilmektedir. Oldukça geniş bir dağara sahip olup Johannes Brahms, Cesar Frank, Sergei Prokofiev, Igor Stravinsky, Modest Musorgsky, Camille Saint - Saens, Joaquin Rodrigo, Dimitri Shostakovich, Alfred Schnitke, Johann Strauss, Aaaron Copland ile Rus besteciler Anatoli Kusyakov, V. Semenov ve V. Podgorni’nin eserleri bulunmaktadır. Sinfonik orkestrayla Carl Maria von Weber, George Gershwin, Astor Piazzolla, Sofia Gubaydulina’nın yaratılarını seslendirdi. A. Kuysakov’un bandoneon uyarlamasıyla yaylı ve vurmalı çalgılar eşliğinde dünyada ilk çalınışını gerçekleştirdi. Yuri Shishkin dünyanın bellibaşlı kentlerinde festivallere katıldı, verdiği dinletiler ve çeşitli ustalık kurslarıyla da bandoneon ve akordiyonun tanınmasına büyük katkı sağlarken her yıl yaklaşık yüz dinleti vermektedir. Shishkin’in “Romantic Bajan” isimli CD’si pek tanındı ve 2003’te Berlin’de on yıldız kategorisinde en iyi CD seçildi. Shishkin için V. Gudyn “O’nun sanatı tutku, sonsuz teknik, başarı, duygu, çekicilik içtenlik yüklüdür. Onun ilham kaynağı küğdür ve her dinletisinde küğe bir yenilik katar” diyor.

Shore, Catherine ya da Katherine:

Bkz. Cibber, Catherine ve Shore, John.

\ Shore, John:

1662 yılında dünyaya geldiği sanılan İngiliz trompet ve lavta çalıcısı. Küğ tarihine 1711 yılında icat ettiği akort çatalı ile ismini yazdırmıştır. Aralarında pek tanınmış Catherine Shore isimli bir ırlağanın da bulunduğu küğcü bir aileden gelmektedir. John Shore sarayın birinci trompetçisi idi. O tarihe dek salt askeri bir çalgı olarak kullanılan trompetin orkestral bir rol oynayabileceğini ortaya koymuş olan Shore için George Frederic Haendel ve Henry Purcell yaratılarında özellikle trompetin seslendireceği orkestral partlar yazmışlar ve bu sanatçıya adamışlardır. John Shore 1752 yılında yaşama veda etmiştir. Küğbilimci H. Feldmann 2008 yılında akort çatalının yaratılışı ve tarihini ele almış, bu aletin küğde ve doğa bilimlerinde kullanılışını anlatmış ve John Shore konusunu işlemiştir.
Son Güncelleme:20.01.2021 16.18
Toplam Ziyaret:2971508
Online Ziyaretçi Sayısı:8
Bugünlük Ziyaret :485

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.