Ch

\ Cha, SeungHee:

Güney Kore doğumlu olan soprano SeungHee Cha daha dokuz yaşında iken ailesi ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland eyaletinin Baltimore kentine göç etmiştir. Onyedi yaşında ise New York’da bulunan “Juilliard Küğ Okulu Ses Programı”na kabul edilen en genç şarkıcı olmuştur. Adı geçen okulda burslu okuyarak lisans ve yüksek lisans diplomaları alan sanatçı Amerika Birleşik Devletleri’nde sayısız opera yaratısında görev almıştır. Üstlendiği roller arasında “Don Pasquale”de “Norina”, “La Boheme”de “Musetta”, “Cosi Fan Tutte”de “Despina”, “Der Rosenkavalier”de “Sophia”, “Don Giovanni”de “Zerlina” ve “La Sonnambula”da “Amina” sayılabilir. Cha, müzikallerde de yer almış ve dünyanın dört bir tarafında çeşitli oratoryoda söylemiş, sayısız resitalde sanatını sergilemiştir. Oda küğü grupları ile de çok etkin birliktelikleri olan sanatçı Fransız “Schubert Ensemble” topluluğu ile Güney Kore’de Boccherini’nin “Stabat Mater”ini yorumlamıştır. “Yeni Zelanda Ensemble” ile bir araya gelmiş, Alman “Stuttgart Pegasus Ensemble” ile Vivaldi’nin RV 630 sırasayılı “Motet”ini yorumlamıştır. Sanatçı “Mozart’ın 250. Doğum Yılı Kutlamaları” çerçevesinde bağdarın “Requiem”inin yalkın sopran partını söylemek üzere Almanya’ya davet edilmiştir. “Kore-Türkiye İlişkilerinin 50. Yılı Kutlamaları” nedeniyle Türkiye’ye de gelen sanatçı “Antalya Devlet Senfoni Orkestrası” ile dinleti vermiştir. Cha, Alman “Hamburg Sinfonietta”nın gerçekleştirdiği Kore dinletileri sırasında “Vals Teması”nı söyleyerek ülkesini bu orkestra ile birlikte dolaşmıştır. 2008 yılının Ağustos ayında gençliğe yönelik bir dinleti vermiş, ayrıca aynı yılın Ekim ayından Aralık ayına dek “Orkestra N”, “Musen Oda Orkestrası” ve “Eurasia Oda Orkestrası” eşliğinde tüm Kore’de bir opera galasında söylemek üzere davet almıştır. 2009 yılının Mart ayında “Leipzig Filarmoni Orkestrası”nın Kore’de yaptığı dinleti dolaşısında Mozart’ın “Exsultate Jubilate”sini söylemesi için çağırılmıştır. Sanatçı Kore’li çocukların İngilizce öğrenmeleri konusunda son derece isteklidir. Bu amaçla pek tanınmış dans grubu olan “B-Boys” ile “Hello Friends” başlıklı bir dinleti düzenlemiş ve sergilemiştir. Sanatçı çok sayıda ödülün de sahibidir: “Metropolitan Opera Yarışması Bölge Finalisti”, “Ibla Yetenek Yarışması Vakfı Birincisi, İtalya”, “MD Ses Yarışması Birincilik Ödülü, Kore Ulusal Sanat Yarışması”. Sanatçı Kore’nin Busan kentinde yapılan “2002 Dünya Kupası Dostluk Karşılaşması”nda “İskoçya Ulusal Marşı”nı ve yine Güney Kore Je-ju’da yapılan “2002 Dünya Kupası Dostluk Karşılaşması”nda “İngiliz Ulusal Marşı”nı ırlamıştır. Sanatçı hayır kurumları yararına yapılan etkinliklere de katılmaktadır. Bunlar arasında “Eugene Bell Vakfı”, “Gelecek İçin Umut”, “İnsanlık İçin Doğal Ortam” ve “Çocukları Koruma Vakfı” bulunmaktadır. Güney Kore’nin “Mokwon Üniversitesi”nde öğretmenlik yapan sanatçının basılmış “Mozart Liedleri ve Aryaları” ve “SeungHee Cha Kutsal Şarkıları Söylüyor” isimli iki CD’si bulunmaktadır.

Chaconne:

Bkz. Şakon.

Chamber music:

(İng.) Bkz. Oda küğü.

Chanson Symphonique:

Bir şiirin bağdanmasıyla yaratılan eserde insan sesine (ya da seslerine) piyano yerine orkestra eşlik yapacak olursa bu tür yaratıların adı "Chanson Symphonique" olur.

Chanteur:

(Fr.) Şantör. Şarkıcı. Irlağan, ırlayıcı. Erkek sesçi. Erkek şarkıcı. Irlağanın erkek olanı. Bkz. Maitre chanteur, chanteuruse. Meistersinger.

Chanteuruse:

(Fr.) Şantöröz. Şarkıcı. Irlağan, ırlayıcı.

Chanteuse:

(Fr.) Kadın sesçi. Irlağanın kadın olanı. Şantöz.

\ Chardet, Mathieu:

Şantör ve komedyen olan Mathieu Chardet ertiksel yaşamına “Paris Mouffetard Tiyatrosu”nda, Tania Balachova’nın yönettigi Çehov’un “Bir Edebiyatçının Sabahı” adlı eseriyle başladı. Ertiksel rastlantılar sonucu İsviçre’ye, halen oturmakta ve çalışmakta olduğu Cenevre’ye geldi. Reynaldo Hahn’ın “Ciboulette”, Jacques Offenbach’ın “Paris Hayatı”, Benjamin Britten’ın “Küçük Baca Temizleyicisi”, Cole Porter’in “Öp Beni Kate” gibi operet ve operalarında, Aristide Bruand’ın şarkılarını kapsayan “Baiser” gibi birçok gösteride söyledi. Son yıllarda, Türk yazınının ünlü şairleriyle de ilgilenerek, Ayser Vançin’in bağdadığı, Nazım Hikmet’in sevgi ve insanlık dolu eserlerinden oluşan küğlü tiyatrolarını ve Orhan Veli, Ataol Behramoğlu, Cahit Sıtkı Tarancı ve Mevlana’yı da kapsayan şarkı gösterilerini Fransa, Türkiye, Fas ve İsviçre sahnelerinde dünyada ilk olarak seslendirdi. 23 Aralık 2012’de Ayser Vançin ile “İstanbul Bostancı Kültür Merkezi”nde tertiplenen büyük Türk sanatçılarının katıldığı “Reddediyoruz” gala gecesinin davetlisi oldu. Ayser Vançin ile yarattıkları “Şarkılı Mısralar, Sihirli Mısralar”, “Nazım Hikmet Şarkıları”, “Sürgünden Sürgüne”, “Orient Express Paris-İstanbul”, “Sevdalı Bulut”, son CD’leri “Gündoğumu Şarkıları, Günbatımı Şarkıları”nı uluslararası festivallerde sunarak Türk kültürünün sanat elçiliğini yapmaktadır. Mathieu Chardet, “Marsilya Chantea Şarkı Yarışması”nda birincilik ödülü almıştır.

Chitarra:

(İt.) Gitar.

Chor:

(Alm.) Koro.

Chord:

(İng.) Bkz. Uygu.

Chordirektor:

(Alm.) Bkz. Kordirektör.
Son Güncelleme:24.07.2017 16.18
Toplam Ziyaret:1218123
Online Ziyaretçi Sayısı:5
Bugünlük Ziyaret :120

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.