Lo

Lobo, Duarte:

Geç Rönesans ve Erken Barok döneminde yaşamış olan Portekizli bağdar. Yaşamına ait bilgiler son derece azdır. Yaklaşık olarak 1565 yılı civarında güney Portekiz’de Alentejo’da yer alan Alcaçovas’ta dünyaya gelmiştir. Eduardus Lupus olarak da bilinmektedir. Evora’da bir koronun çocuk üyesi olarak küğ hayatına başladı. Filipe de Magalhaes ve Manuel Cardoso gibi isimlerle birlikte O da akademik çalışmalarını Evora’da Manuel Mendes’in öğrencisi olarak yaptı. Portekiz Kralı John IV döneminde bu isimler Portekiz polifoni sanatının “altın çağı”nın temsilcileri olarak kabul edilirler. Meslekte ilk konumu “Evora Katedrali”nin kapel ustası olmasıdır. 1589 yılından bir süre önce Lizbon’da bulunan darülaceze ve hastanede kapel ustası olarak çalıştı. 1591 yılında “Lizbon Katedrali”ne kapel ustası olarak atandı ve bu konumunu 1639 yılına kadar sürdürdü. Bu konum o tarihte Portekiz’deki en prestijli ertiksel konumdu. Lobo ayrıca “Sao Bartolomeo Semineri”nin direktörü olarak görev üstlendi. Sanatçı Lizbon’da “Kutsal Piskoposluk Manastırı Koleji”nde küğ öğretmenliği de yapmıştır. Bu okulda Manuel Machado isimli küğ sanatçısı ve bağdarının öğretmeni oldu. Duarte Lobo’nun yaşam süreci Barok küğ çağı ile çakışmakta olmasına karşın sanatçının biraz daha konservatif davranarak bir önceki Rönesans dönemi ustalarının örneklerini benzetlediğini ve o dönemin tekniklerini kullandığını görüyoruz. Yaşam süreci boyunca Giovanni Pierluigi da Palestrina’nın polifonik stilinin Lobo’nun yaratılarında belirleyici bir rol oynadığı açıktır. Çağının en tanınmış Portekizli bağdarlarından birisiydi. Duarte Lobo 24 Eylül 1646 tarihinde yaşama gözlerini kapamıştır.

\ Loca:

Tiyatro, sinema, dinleti salonu, opera binası gibi yerleşkelerin salonlarında yapılmış olan özel bölmelerin ismidir. Bir etkinliği locadan izlemek genellikle daha fazla bilet ücreti ödenmesine neden olur. Locada oturanlar da kendilerini genel dinleyici kesiminden pek ayrıcalıklı hissederler. Bu nedenle localar, bir anlamda sınıfsal ayrımın bir yansımasıdır. Buna karşın tanıdığı kişilerle ya da aile üyeleriyle bir arada bir etkinlik izlemek arzusunda olanlar da loca’nın sağladığı bu olanaktan yararlanırlar.

Loco:

Yer. Yazıldığı yerde çalmak. Orada.

\ Lohan, Lindsay:

Lindsay Dee Lohan Amerikalı 1986 doğumlu oyuncu ve pop sanatçısı olup ikinci ismi Dee’yi Morgan olarak değiştirmiştir. Çocuk yaşta pek çok dergi ve televizyon reklamı için modellik yapmış, on yaşında “Another World” adlı televizyon dizisiyle oyunculuk yaşamına başlamıştır. 1998 yapımı “The Parent Trap” Lohan’ın rol aldığı ilk sinema filmidir. “Freaky Friday” (Çılgın Cuma-2003), “Mean Girls” (Kötü Kızlar-2004) ve Herbie: Fully Loaded (Herbie: Tam Gaz-2005) gibi yüksek gelirli filmler sayesinde şöhreti yayılan yıldız, 2004 ve 2005’te “Speak” ve “A Little More Personal” (Raw) adlı iki de küğ albümü çıkarmıştır. Yakın zamanlarda eğlence hayatı ve alkol/uyuşturucu kullanımından kaynaklanan yasal sorunlarıyla uluslararası magazin medyasından büyük ilgi görmüştür.

\ Longo, Alessandro:

İtalyan piyanist, bağdar ve küğbilimci. 31 Aralık 1864 tarihinde İtalya’nın Amantea komününde Achille Longo’nun oğlu olarak dünyaya gelmiştir. “Napoli Konservatuvarı”nda Beniamino Cesi ile piyano ve Paolo Serrao ile bağdama çalıştı. Mezuniyetinden sonra aynı okulda 1887 yılında Cesi’nin asistanı olarak piyano dersleri vermeye başladı ve 1897 yılında O’nun yerine geçti. Bir piyanist olarak “Ferni Dördülü” (Ferni Quartet) ve “Napoletano Dördülü” (Cantani, Parmiciano, Scarano ve Viterbini’den oluşan Quartetto Napoletano) ile oda küğü edimleri gerçekleştirmiştir. Sanatçı Napoli’de çeşitli küğ kurumları kurmuş ve bir dinleti piyanisti olarak pek tanınmıştır. 1944 yılında “Napoli Konservatuvarı”nın müdürlüğünü üstlenmiş ancak sonraki yıl, 80 yaşında iken vefat etmiştir. Domenico Scarlatti’nin elçinli çalgılar için sonatlarının tamamının redaksiyonunu yaparak yayına hazırlamıştır. Günümüzde Longo, bu yaratıların kapsamlı kataloğunu derlemesi ile hatırlanmaktadır. Uzun yıllar boyunca Scarlatti’nin elçinli çalgılar için yazdığı sonatlar “Longo numaraları” ile tanımlandı. “Longo Kataloğu” Scarlatti’nin eserlerinin 11 ciltte toplanması ile (Scarlatti Sonatları XI Cilt - Ricordi, 1906-1913) oluşmuştur. Bu sonatlar gruplanarak ele alınmış, daha sonra kronolojik olarak revize edilmiştir. Ancak “Longo sırasayılaması” daha sonra Ralph Kirkpatrick’in 1953 yılında yaptığı çalışma ile farklı bir şekilde gruplanarak revize edilmiştir. Böylece “Longo kataloğu” ile “Kirkpatrick kataloğu” yer değiştirmiştir. Longo ayrıca Domenico Gallo’nun yaratılarının da edisyonlarını hazırlamıştır. Çok sayıda piyano yaratısı yazmış, oda küğü eserleri kaleme almıştır. Dört el piyano için iki eseri, bir serenadı ve bir ardışı, fagot, obuva, flüt ve klarinet ile piyano için ardışları özellikle belirtilmelidir. Sanatçı 3 Kasım 1945 tarihinde İtalya’nın Napoli kentinde sonsuzluğa göç etmiştir. Sanatçının hem babası (Achille Longo senior) hem de oğlu (Achille Longo) küğ sanatçısı, öğretmeni ve bağdarıydılar.

Loure (Louré):

Ilımlı hızda eski bir Fransız dansı, sakin bir kırın. “Lur” (Lour) tarzında bir çalış, ağır ve lağar bir icra, uyuşuk ve sakin bir seslendirme tarzı. İlmekli yorum. Almancası: “Geschleift”.
Son Güncelleme:20.01.2021 16.18
Toplam Ziyaret:2971425
Online Ziyaretçi Sayısı:10
Bugünlük Ziyaret :478

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.