Am

Amabile:

Sevgi dolu bir ifadeyle.

Amaravole:

Bkz. Amarezza.

Amarezza:

(İt.) Acı dolu bir ifadeyle. Acılık, yakıcılık. Acılı bir ifade ile. Keskinlik. Acı dolu bir deyişle. Üzüntü dolu.

Ambitus:

(Alm.) Genlik. Bir ezginin, sesin ya da çalgının ses genişliği. Bir kilise küğünde yer alan ezginin genliği.

\ Ambrose, Saint (?340-397):

Saint Ambrose kilise doktoru ve piskoposu idi. Gelenek O’na diğer herhangi bir erken dönem Hristiyan liderde olduğu gibi küğsel bir önem atfetmişti. Ayrıca küğ tarihinde özellikle “Ambrosian” veya “Milano İşi” ırlamanın gelişimine katkısı ile de yer alır. Ambrose’un yaratılarına baktığımızda en azından dört, kendisinin olduğu sanılanlarla birlikte muhtemelen altı adet “ilahi” yazdığı görülür.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio Eyaletinde Yerleşik Sanat Kurumlarının 2008 Yılı Ekonomik Tabloları:

     Bu yazı ülkemizdeki sanat kurumlarının bütçeleri ile ABD’den örnek olarak seçilmiş Ohio Eyaleti’nde bulunan ve adeta birer özel kuruluş olan sanat kurumlarının bütçelerini okuyucuların kıyaslayarak ele almaları için buraya konulmuştur. Okuyanların yazının tarihsel dilimini belleklerinde tutmaları gerekmektedir.
     Ohio’da bulunan bellibaşlı sanat kuruluşları kötüye giden bir ekonomiye rağmen 2007-2008 bütçelerini dengede tutmayı başardılar. Parası kalmadığı için yakın zamanlarda çalışmalarını askıya almış olan “Columbus Sinfoni” hariç tutulacak olunursa, finansal açıdan büyük mücadeleler veren çok sayıda sanat kurumu sürpriz bir şekilde olumlu bir seyir izledi. En kayda değer olan ise “Columbus Operası” oldu. Yalnızca iki yıl önce 1.2 milyon dolarlık bir borca batmış olan bu kurum içinde bulunduğumuz mevsimde giderek artan hesap açığını ılımlı bir şekilde azaltmış görünmektedir. “BalletMet Columbus”a gelince, yöneticiler mali yılı topluluğun ilk büyük bütçe açığı ile tamamlamayı beklerlerken sanat dostlarından aldıkları küçük yardımlarla herşeye karşın bütçelerini dengede tutmayı başardılar. Amerika Birleşik Devletleri’nde kurumların birçoğu için Temmuz ayının başı bir önceki mali yılın sonunu işaret eder. Sanat kurumlarının temsilcileri geçtiğimiz mevsim kemerleri hayli sıktıklarını ve mevsim sonuna erişebilmek amacıyla ilave bağışlar için adeta yalvardıklarını belirtiyorlar.“Çağdaş Amerikan Tiyatro Topluluğu”nun sorumlu direktörü ve “Columbus Sahne Sanatları Derneği”nin başkanı olan Bill Conner “Sanat kurumları bilet satışları beklendiği ölçüde gerçekleşmeyince eskisine oranla daha çabuk etkileniyorlar. Sanat toplulukları bir bütün olarak daha esnek ve atak davranmayı öğrendiler.” demektedir. Ohio’da bulunan çok sayıda grup yeni bir destek kaynağından yararlanmaktadır. Geçtiğimiz sonbaharda “Columbus Kültürel Önderlik Konsorsiyumu” tarafından başlatılan bir girişimle başlangıç olarak toplam 640.000 dolarlık bir meblağ 15 sanat ve kültür organizasyonu arasında paylaştırılmıştır. Çeşitli grupların kesinleşmemiş finansal durumlarını genel bir bakışla ele alırsak:
     • BalletMet Columbus: Geçtiğimiz mevsim yapılan 370.000 dolarlık bir kesintiye rağmen topluluğun yöneticileri 5 milyon dolarlık bütçede rekor sayılabilecek 170.000 dolarlık bir bütçe açığından endişe etmekteydiler. Ancak geçtiğimiz iki hafta içinde yönetim kurulu üyeleri 70.000 dolarlık teminat elde ettiler ve 120 kişiden destek sözü aldılar. Yönetim Kurulu Başkanı Cheri Mitchell “Yılı kara listede tamamlama endişemiz vardı. Ancak şu andaki durum kendini sanata adamış çok sayıda işadamı ve sanatseverin bale sanatının topluma ne büyük katkılar sağladığını anladıklarını göstermektedir.” diyor.
     • Columbus Association for the Performing Arts“Columbus Sinfoni Orkestrası”nın“Ohio Tiyatrosu Salonları”nı kullanması karşılığında ödemesi gereken kira borcundan kalan açığa rağmen “Columbus Sahne Sanatları Birliği” 10.3 milyon dolarlık bütçesinden kesintiler yaparak dengeyi sağlamıştır.
     • Columbus Children's Theatre: Yönetim Kurulu Başkanı ve Sanat Direktörü William Goldsmith’in verdiği bilgilere göre “Columbus Çocuk Tiyatrosu” bilet satışı tamamlanmış rekor sayıdaki etkinlikten dolayı hayli iyi durumda olup 705.000 dolarlık bütçenin 10.000 dolar fazla vermesinden büyük yararlar sağlayacaktır.
     • Contemporary American Theatre Company“The Riffe Center”de yerleşmiş olan bu profesyonel tiyatro bir milyon dolarlık bütçesini daha küçük gruplarla oyunlarını sergilemek ve başka kemer sıkma yöntemlerini devreye sokmak yoluyla dengelemeyi başarmıştır. “Çağdaş Amerikan Tiyatro Topluluğu”nun sergilediği ilk iki oyunun bilet satışlarının beklenenden daha zayıf gitmesi yönetimin bütçeden 100.000 dolarlık bir kesinti yapmasını zorunlu hale getirdi, ancak mevsimin ikinci yarısındaki oyunların daha popüler oluşu belli bir rahatlama sağladı.
     • Jazz Arts Group“Southern Tiyatrosu”nda yerleşik bulunan “Columbus Caz Orkestrası” 2.3 milyon dolarlık bütçesinde yaklaşık 50.000 dolarlık bir kesinti yaparak dengeyi sağlayabilmiştir. Ancak 35 yıllık “Caz Sanatları Grubu Organizasyonu”nun idari müdürü Bob Breithaupt’un ifadesiyle, 1999 ve 2000 yılları haricinde bütçesini hep dengede tutmayı başarmış olan yönetim bilet satışı yolu ile parasal sorunların çözümünde bu yıl hayli zorlanmıştır.
     • King Arts Complex: Sanat ve kültür merkezi olan “King Arts Complex” bütçesini 1.6 milyon dolardan 1.4 milyon dolara çekmek zorunda kalmıştır. Kompleksin yöneticisi olan Barbara Nicholson “Bir kez daha ölçtük, biçtik ve boş kadrolarımızı yarı zamanlı çalışanlarla doldurmaya karar verdik, ayrıca tesislerimizde yapmamız gereken bazı yenilemeleri erteledik.” demektedir.
     • Opera Columbus: 2006 yılındaki 1.2 milyon dolarlık bütçesinden kalan 51.600 dolarlık borcu ödemiş olan yönetim şimdi 1.77 milyon dolarlık bütçesinden 185.000 dolarlık bir fazlalık beklemektedir. İdari müdür Press Southworth’e göre peşisıra gelen iki yılda kara günler yaşadılar, ancak yollarından şaşmadılar.
     • Phoenix Theatre for Children: Bilet satışlarının zayıflığına ve abone miktarındaki düşüşe rağmen onbeş yıllık bu topluluk 480.000 dolarlık bütçesinde 4.000 dolar gibi küçük bir fazla vererek “Riffe Center”daki mevsimi tamamlamayı başarmıştır. Sanat direktörü Steven Anderson küçük bir topluluk olduklarını, bu nedenle değişen koşullara uyum gösterme sorunu yaşamadıklarını belirtmektedir.
     • ProMusica Chamber Orchestra of Columbus: 29 yıllık bu organizasyon idari müdür Janet Chen’in belirttiğine göre her yıl olduğu gibi bu yıl da bütçesini dengede tutmayı başarmıştır. “Columbus ProMusica Oda Orkestrası”nın 1.1 milyon dolarlık bütçesi topluluğun 34 küğcüsünün Ekim’den Mayıs’a dek performanslarının giderini karşılayabilmektedir.
     • Wexner Center for the Arts“Multimedya Sanatları Sergileme Merkezi” olan “Wexner Center for the Arts” “Ohio Eyalet Üniversitesi Kampusu”nde etkinliklerini sergilemekte, 9 milyon dolarlık bütçesini dengede tutmayı başarmaktadır. Üstelik bu mevsim yaklaşık 20.000 dolarlık hafif bir artış sağlayabilmişlerdir. 2008-2009 mevsimi planlarını 31 Temmuz’da açıklayan merkez yine de bilet satışlarını ve harcamaları çok yakından gözlemeye kararlıdır.
     • “Columbus Sanat Müzesi” ve “Thurber House Literary Center”: Yukarıda adı geçen kurumların dışında “Columbus Sanat Müzesi” 7.5 milyon dolarlık ve “Thurber House Literary Center” 700.000 dolarlık bir bütçeyi kontrol etmekte, ancak açık vermeyi beklemektedirler. Adı geçen her iki kuruluşun mali yılları Aralık ayının son günü itibarı ile hesaplanmaktadır.

\ Ammon, Blasius:

Bazı kaynaklara göre 1558’de, diğer bazı kaynaklara göre de 1560 yılında Avusturya’nın Tiroller bölgesine bağlı Innsbruck’ta bulunan Hall in Tirol kasabasında doğan Avusturyalı bağdar, ırlağan ve Fransisken keşişi Blasius Ammon geç Rönesans dönemi sanatçısıdır. Arşidük Ferdinand’ın Innsbruck’daki korosunda hizmet verdikten sonra Venedik’e gitmiş ve bu kentte Andrea Gabrieli’nin öğrencisi olmuştur. Bu süreçte Adrian Willaert’in iki kilise orgu için geliştirdiği ikili tekniği öğrenmiştir. Ülkesi Avusturya’ya döndüğünde bu tekniği tanıtmıştır. Salt dinsel küğ yazan ve gerçekleştiren Blasius Ammon 1582 yılında yaratılarının ilk kolleksiyonu olan Liber Sacratissimarum Cantionum Selectissimus”u üretmiş, 1587 yılında ise “Fransisken Mezhebi”nin bir üyesi olmuştur. 1590 yılında Viyana’da ölene dek bu mezhebe bağlı bir keşiş olarak yaşamıştır.

Amorevole:

Sevgili, sevgi dolu.

Amorevolmente:

Aşıkane, sevgiyle, aşkla.

Amorosamente:

Bkz.: Amorevolmente.

Amoroso:

(İt.) Duygulu, yumuşak, sevecen, şefkatli, şefkat dolu. Aşkla, sevgiyle, aşıkane. Bkz.: Amorevolmente.
Son Güncelleme:10.04.2020 13.23
Toplam Ziyaret:2438390
Online Ziyaretçi Sayısı:10
Bugünlük Ziyaret :455

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.

Telif hakları için şikayetiniz varsa 05432317861 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Tuğrul Göğüş