Si

Si Majör Gamı, Si Majör Dizisi:

Bkz. Büyük Si Dizisi.

Sibemol Majör Gamı, Sibemol Majör Dizisi:

Bkz. Büyük Sibemol Dizisi.

\ Siemens Opera Yarışması:

Türkiye’de 1958 yılından bu yana faaliyet gösteren “Siemens Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi”, geleneksel hale gelen “Siemens Opera Yarışması”nın onikincisini 2010 yılı Mayıs ayında düzenlemiştir. Taşıdığı iş sorumluluğu kadar toplumsal sorumluluğunu da daima ön planda tutan ve toplumun gelişiminde sanatın önemli bir yeri olduğuna inanan “Siemens”, her yıl verdiği sanat ödülleri ile hem gençleri teşvik etmeyi istemekte, hem de toplumu bu alanda özendirmeyi amaçlamaktadır. 1993 yılından bu yana düzenlenen “Siemens Sanat Ödülü”, kültür ve sanata bu şirketin verdiği önemin bir göstergesidir. Gençlerin ve toplumun sanata olan ilgisini artırmak amacıyla düzenlenmeye başlanan yarışma, sanatseverlerin yoğun ilgisi nedeniyle geleneksel bir nitelik kazanmıştır. Daha önce resim ve desen, fotoğraf, heykel ve kısa metrajlı film dallarında düzenlenen “Siemens Sanat Ödülü”, son onbir  yıldır “opera” alanında gerçekleştirilmektedir. Gerek yurtiçi, gerekse yurtdışında gençlerimizin elde ettiği başarılar, şirketin bu dalda devam etmesi için güç vermiştir. Bugüne kadar farklı alanlardan birçok genç sanatçıya sesini duyurma imkanı sağlayan “Siemens Sanat Ödülü”nün bundan böyle yalnızca “opera” alanında verilecek olması nedeniyle ismi “Siemens Opera Yarışması” olarak değiştirilmiştir. Yarışmanın 2010 yılı elemeleri 19-20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

\ Sigurdardottir, Anna Malfridur:

Anna Malfridur Sigurdardottir İzlanda’nın Isafjordur kentinde dünyaya geldi. İlk küğ eğitimini “Isafjordur Küğ Okulu”nda aldı. İleri düzey küğ eğitimini ise Londra’da bulunan “Guildhall School of Music and Drama”da gerçekleştirdi ve icracı ve öğretmen olarak 1971 yılında bu okuldan mezun oldu. 1971-1974 yılları arasında Brigitte Wild ile ileri düzey piyano çalışmaları yaptı. Sanatçı bu tarihten başlayarak hem kendi ülkesinde hem de dış ülkelerde öğretmenlik yaptı ve dinletiler verdi. Örneğin 1987-1991 yılları arasında üçbuçuk yılını Türkiye’de geçirdi, “İzmir Devlet Konservatuvarı” ve “Bilkent Üniversitesi”nde eşlikçi ve piyano öğretmeni olarak çalıştı. Anna Malfridur Sigurdardottir gerek yalkıcı olarak gerekse de bir oda küğü sanatçısı olarak sayısız dinletiler vermiştir. “İzlanda Sinfoni Orkestrası”nda birkaç kez yalkıcı olmuş ve Beethoven’ın “3. Piyano Konçertosu” ile Bartok’un “3. Piyano Konçertosu”nu seslendirmiştir. 1980 yılında piyanist Martin Berkofsky ile birlikte Städtisches Orchester Trier” eşliğinde Bruch’un “İki Piyano İçin Konçertosu”nu çalmıştır. Sigurdardottir İzlanda’da çok sayıda ustalık sınıfı yönetmiştir. Halen Reykjavik’te “Tónskóli Sigursveins”te öğretmenlik yapmaktadır. Sanatçı resitaller vermeye devam etmekte ve ses sanatçısı Solrun Bragadottir ile lied dinletileri sunmaktadır.

\ Sile, Halit:

Mesleği avukatlık olan Halit Sile lider kişiliği, hoşgörüsü ve sabrı ile dikkatleri çekmişti; ayrıca açık sözlülüğü ve yarattığı güven hissi ile de tanınmaktaydı. Sağlık, eğitim, görgü ve bilgi arttırıcı her türlü etkinliğin içinde bulunan Sile olanaklarını gereksinim olduğunu bildiği yerlere adeta yağmur gibi yağdırırdı. Okul yenileme faaliyetlerinde bulunmak, öğrencilere burslar vermek, tanıdığı tanımadığı herkesin sağlık sorunları ile ilgilenmek O'na haz vermekteydi. Tarih ve sanatla, özellikle klasıl küğ ile ilgilenen Halit Sile bu küğ türüne gençlik yıllarında gönül vermişti. Sile, dünya çapında önem taşıyan hemen hemen tüm orkestraların dinletilerini kaçırmamaya gayret ederdi. Klasıl küğ dinlerken elindeki yönetken çubuğu ile adeta orkestra yönetirdi. 27 Ocak 2009 tarihinde sonsuzluğa göçen büyük sanatsever ve klasıl küğ düşkünü Halit Sile'yi bu satırlarla anarak örnek kişiliğini sergilemeyi bir görev sayıyorum.

Silofon:

Tahta armonika (Holzharmonika). Ağaç çalgılar grubundandır. Eski Almanca'da artık kullanılmayan şekliyle "Strohfiedel" denmekteydi. Bu terim günümüzde kullanılmamaktadır. Bkz. Xylophon, ksilofon, sülofon.

Sima:

Nağmeli ses. Aletsiz, çalgısız insan sesi. İslam dininde nağmeli olan seslerden bazıları mubah ve bazıları da haram kabul edilmişlerdir. Örneğin İslam din bilimcisi Seyyid Abdullah-i Devlevi “Sima’nın kalbi öldürdüğünü ve kalpte nifak hasıl ettiğini” söylemiştir. Bkz. Teganni. Gına.

Similarite:

(Fr.) Benzerlik.

Simile:

(İt.) Aynısı, benzeri. Benzer, aynı şekilde. Benzeşen, benzeyen. Eş hareket(ler). Aynı türden, aynılık. Birebir kopyası. Daha önce çalıcı tarafından yapılmakta olunan hareketin (seslendirmenin) aynısını yaparak, benzerini gerçekleştirerek. Emsali, emsal alınarak. Bkz.: Similarite.

Simple:

(Fr., İng.) Basit, yalın. Gösterişsiz bir tarzda. Saf hali ile seslendirerek. Süsleme yapmadan yorumlayarak. İddiasız bir çalış biçimiyle. Basite alarak. Sade bir şekilde. Pek belirtmeden. Basitçe. Kolayca anlaşılmasını temin ederek. Sıradan bir çalışla. Karmaşık olmadan. Saf ve katışıksız. Masum bir kolaylıkla. Yapmacıksız.

Sinanoğlu, Oktay:

Bilim adamı. Pek tanınmış sanatçı Esin Afşar'ın ağabeyidir.

Sincopa:

(İt.) Senkop. Sinkop.

\ Sinkop:

(İng. Syncope, Fr. Syncope, Yun. Synkope) İçses düşmesi. Bir ölçünün son zamanını, bir sonraki ölçünün ilk zamanıyla bağlamak. Küğde, aynı ölçüde ya da birbirini izleyen iki ölçüde biri zayıf, diğeri kuvvetli iki zaman bulunan tartımsal gidişe denilir. Sinkop, küğ sanatında vurgulama ile ilgili düzümsel bir unsurdur. Vurgunun zayıf zamana denk getirilmesi. Sinkop, zayıf zaman üzerinde vurgu yapılarak bir sonraki kuvvetli zamana dek süreyi tutma olduğu gibi zamanın zayıf kesitinde vurgu yapılıp bir sonraki zamanın kuvvetli noktasına kadar uzatmak diye de tanımlanabilir. Eğer sinkopu oluşturan unsurlardan her iki kısmı aynı süre değerini taşımıyorsa bu tür sinkop’a “düzensiz sinkop” denilir. Uyum bilgisi açısından sinkop gecikme (geciktirme)  ve önceleme kavramlarına bağlıdır. Sinkop bazen birdenbire oluşur, fakat bazen de sinkopun geleceği küğsel gidiş açısından daha önceden hissettirilir. Bkz. Senkop. Syncop, syncopate, syncopation. İçses düşmesi.

Sinkoplamak:

Sinkop yapmak, bir senkop gerçekleştirmek. Sinkoplayarak çalmak. Sürçümletmek. Orta heceyi yutmak. Ritmi birden değiştirmek. Senkoplamak. Tartımsal gidişi senkop yaparak birden değiştirmek. Bkz. Sinkop. Syncopate.

Sinkoplu kontrapunt:

Senkoplu kontrapunt yazmak ve gerçeklemek. Sürçerek kontrapunt yaratmak. Kontrapunt sanatının sinkoplarla bezenmiş hali. Sürçmeli kontrapunt. Bkz. Kontrapunt.

Sinkoplu sesler:

Sinkop oluşturan sesler. Sinkop vücuda getiren en az iki ses. Mahmut Ragıp Gazimihal'in deyişiyle "Sürçek sesler."

Sivas Öğretmen Okulu Orkestrası:

Sivas Öğretmen Okulu Orkestrası

Sivas'ta Yanan İnsanlıktı! (02.07.1993):

Sivas'ta Yanan İnsanlıktı!
Son Güncelleme:20.08.2019 22.07
Toplam Ziyaret:2040783
Online Ziyaretçi Sayısı:10
Bugünlük Ziyaret :529

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.

Telif hakları için şikayetiniz varsa 05432317861 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Tuğrul Göğüş