Kr

Krassev, Mikhail:

Sanatçı Alexander Grechaninov, Isai Dobrowejn ve Nikolai Žiljajew’den bağdama dersleri aldı. 1920’lerde küğ eğitimini tamamladıktan sonra, “Rusya Proleter Küğcüler Birliği”nde küğ öğretmeni olarak ve kolektif “Mavi Ceketliler”in küğ yönetmeni olarak çalıştı ve sonunda “Sanatsal Hemşerilik Merkezi”nin başına geçti. Mikhail Krassev on çocuk operası, üç operetta, vatanseverlik kantatı ve piyano için çocuk parçaları yazmıştır. Bunların arasında “The Tanne” (Soğuk Kışta Kırınmak), Sinaida Alexandrova’nın popüler bir metnine dayanmaktadır. (Bkz.: Krassew, Michail)

Krassew, Michail:

Bkz.: Krassev, Mikhail.

\ Kravchenko, Sergey:

Sanatçı Ukrayna Odessa’daki ünlü “Stolyarsky Küğ Okulu”ndan 1965 yılında mezun olmuş, sonradan ismi “Peter Ilyitch Tschaikovsky” olarak değişen “Moskova Devlet Konservatuvarı”nda dünyanın en büyük sanatçılarından biri olan Leonid Kogan ile çalışmış, “Rusya’nın en seçkin sanatçısı” ünvanıyla ödüllendirilmiştir. Kravchenko İtalya’nın Cenevre kentinde 1969 yılında düzenlenen “Paganini Yarışması” ve Paris’teki “Jean Thibaut Yarışması”nda birincilik ödülü kazanmıştır. Sanatçı eski “Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği”nin tüm kentlerinde ve Polonya, Almanya, Macaristan, Yugoslavya, Bulgaristan, İtalya, Fransa, İspanya, Belçika, Lüksemburg, Finlandiya, Amerika, Kuzey ve Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde dinleti dolaşılarına çıkmıştır. Sanatçının V. Ligolinsky, V. Mullova, S. Krylov, E. Gelen, J. Ko, N. Sachenko, A. Stepanenko ve E. Stembolaky gibi birçok öğrencisi çok sayıda ulusal ve uluslararası yarışmada birincilik ödülü kazanmıştır. Kravchenko aynı zamanda ulusal ve uluslararası küğ yarışmalarında jüri üyesi olarak görev yapmaktadır.

\ Krebs, Johann Ludwig:

Alman Barok küğcüsü, klavye sanatçısı ve bağdarı. 12 Ekim 1713 tarihinde Almanya’nın Buttelstedt isimli küçük bir kentinde dünyaya geldi. Borulu org, klavsen (harpsikord), çok sayıda başka çalgılar ve orkestralar için çeşitli küğler yazdı. Verimleri arasında oda küğleri, koral eserler ve konçertolar da yer almaktadır. Babası Johann Tobias Krebs de dönemin anık küğcülerinden idi. Genç Johann Ludwig Krebs yalnızca Alman küğ kuramcısı ve bağdarı Johann Gottfried Walther’in öğrencisi olmakla kalmayıp Johann Sebastian Bach’ın da yıldızlaşan öğrencilerinden biri oldu. 1737 yılında Zwickau’da org çalarlık yaptı, 1744 yılında Zeitz’da görev aldı ve 1756 yılından 1780 yılına dek Altenburg’da çalıştı. Dinsel ürünler de veren Krebs’in en tanınmış verimi “Clavier Übungen-Klavyeli Çalgılar İçin Çalışmalıklar” (yaklaşık 1750 yılı) başlığını taşımaktadır. Bağdar 1 Ocak 1780 günü Altenburg’da sonsuzluğa göç etmiştir. Bkz.: Krebs, Johann Tobias; Walther, Johann Gottfried; Bach, Johann Sebastian; klavye, borulu org, harpsikord.

\ Krebs, Johann Tobias:

Alman küğcü, orgçalar ve bağdar. 7 Temmuz 1690 tarihinde Almanya’nın Heichelheim kentinde dünyaya geldi ve 11 Şubat 1762 tarihinde Almanya’nın Buttstadt kentinde sonsuzluğa göç etti. Johann Sebastian Bach’ın en parlak öğrencilerinden birisi olan Johann Ludwig Krebs’in babasıdır. Weimar yakınlarında bulunan bir okulda eğitim gördü. Genç yaşlardaki küğsel eğitimi hakkında hiçbir şey bilinmemektedir. Ancak, 20’li yaşlarında Johann Tobias Krebs’in klavyeli çalgılarda becerisi son derece gelişmişti. Bu nedenle aynı bölgede bulunan başka bir yerleşim birimi olan Buttelstedt kentinde orgçalar olması için davet aldı. Genç sanatçı bu daveti kabul ettiyse de Weimar kentinde almakta olduğu küğ derslerini sürdürdü. Haftada iki kez Johann Gottfried Walther ile çalışmak amacıyla Weimar’a gitmekteydi. Bu çalışmalarını daha sonra Johann Sebastian Bach ile sürdürmüştür. 1721 yılında Buttstadt kentinde çalışması için bir öneri aldı. Bu kentte “Michaeliskirche” (Aziz Michael Kilisesi)’de orgçalar olarak çalıştı ve öğretmenlik yaptı. Bu öneriden sonra Krebs hayatının sonuna dek Buttstadt kentinde yaşadı. Üç oğlundan en büyüğü pek tanınmış bir bağdar ve küğcü olan Johann Ludwig Krebs’tir. Johann Tobias Krebs pek az sayıda eser yazmıştır. El yazması olarak günümüze ulaşabilen bu yaratılar arasında birkaç adet koral prelüd yer almaktadır. Bu parçalar bize bağdarın kontrapuntik tarzda yazmaya aşırı bir eğilim duyduğunu göstermektedir. “Bach Yaratıları Kütüğü”nden pek bilinmeyen iki tanesi de Krebs tarafından bağdanmıştır. Bunların dışında bir zamanlar Bach’ın yazdığı düşünülen BWV 553-560 sırasayılı “Sekiz Kısa Prelüd ve Füg” günümüzde Johann Tobias Krebs’in ya da en büyük oğlunun verimi olarak düşünülmektedir.

Krebs, Johann Tobias Jr.:

16 Kasım 1716 tarihinde Almanya’da Buttelstedt kentinde dünyaya geldi. Dönemin anık bağdarlarından Johann Tobias Krebs’in oğludur. 1729 yılından 1740’a dek Leipzig’de bulunan “Thomas Kilisesi” bünyesinde faaliyet gösteren ve bir çeşit küğ okulu olan ‘Thomasschule”de öğrenim gördü. 1729 yılında Johann Tobias Jr.’in işitme ve yetenek ölçümleme sınavında bulunan Johann Sebastian Bach henüz 13 yaşında bulunan bu çocuğun güzel ve güçlü bir sesi olduğu ve küğ eğitimi için yüksek bir yeteneği olduğu hükmüne varmıştır. 1739 yılından 1742 yılına dek (belki de 1746 yılına dek) “Leipzig Üniversitesi”nde öğrenci oldu. 1746 yılında master derecesini tamamladı. Aynı yıl Chemnitz’de bulunan bir okula müdür yardımcısı oldu. Daha sonra 1751 yılında Grimma kentine taşındı ve burada da müdür yardımcılığı yaptı, 1763 yılında aynı okulda müdür oldu. Ölümüne dek Grimma kentinde yaşadı ve 6 Nisan 1782 tarihinde bu kentte sonsuzluğa göç etti.

\ Krentzman, Laura:

Viyola sanatçısı olan Laura Krentzman, lisans çalışmalarını Boston’daki pek tanınmış “New England Konservatuvarı”nda, yüksek lisans çalışmalarını ise “North Texas Üniversitesi-Hartt School”da Carol Rodland, Susan Dubois ve Rita Porfiris gibi isimlerle yaptı. Bunların yanısıra Cynthia Roberts ile barok viyola çalıştı ve birçok barok topluluğunda baş viyolacı konumunda çaldı. Kim Kashakian, Wilfred Strehle, Helen Callus, Michelle LaCourse, Paul Neubauer, Danny Seidenberg ve “Emerson Yaylı Çalgılar Dördülü”nden Lawrence Dutton gibi isimlerle çalışmalar yaptı. Krentzman, bugüne kadar “Henry Mancini Enstitüsü”, “New York Üniversitesi Yaylı Dördülü Projesi”, “Mimir Oda Küğü Festivali”, “Bowdoin Uluslararası Küğ Festivali”, “Killington Küğ Festivali” ve “Boston Üniversitesi Tanglewood Enstitüsü”nün de içlerinde yer aldığı çok sayıda yaz festivaline katıldı. “Hartford Sinfoni Orkestrası”, “North Texas Üniversitesi Collegium Musicum”, “Hartford Bağımsız Oda Orkestrası”, “Carnegie Mellon Yeni Müzik Topluluğu” gibi birçok toplulukla yalkıcı olarak sahneye çıkmasının yanında “Pittsburgh Operası”, “New Haven”, “Glenns Falls”, “Hartford”, “Orchestra of the Pines”, “Wheeling”, “Westmoreland Sinfoni Orkestrası” gibi birçok orkestrada bulundu. Pittsburgh (Pensilvanya)’da yaşayan Laura Krentzman daha çok yeni küğ yaratılarına yoğunlaşmaktadır. Ayrıca “Hartford Bağımsız Oda Orkestrası”nın baş viyolacısı ve “016 Yeni Küğ Topluluğu” üyesi olarak dinletilerini sürdürmektedir.

\ Kriegsmann, Volker:

Volker Kriegsmann 1956 yılında Köln'de doğdu. "Köln Radyo Sinfoni Orkestrası"nın yalkın obuvacısı Wilhelm Meyer ile "Berlin Filarmoni Orkestrası"nın yalkın obuvacısı Hans–Jörg Schellenberger'in öğrenciliğini yaptı ve Helmut Hucke'nin öğrencisi olarak "Köln Küğ Yüksek Okulu"ndan mezun oldu. Volker Kriegsmann 1980 yılından bu yana "Bonn Beethovenhalle Orkestrası"nın yalkın ingiliz kornocusu ve obuvacısı olarak çalışmakta ve aynı orkestranın müdürlüğünü yapmaktadır.

Kromatik:

İsimleri aynı seslerin yarım ton (yarım basamak, yarım adım) ara ile dizilmeleri.
Son Güncelleme:28.03.2020 13.03
Toplam Ziyaret:2415317
Online Ziyaretçi Sayısı:13
Bugünlük Ziyaret :624

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.

Telif hakları için şikayetiniz varsa 05432317861 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Tuğrul Göğüş