Hi

\ Higgins, Jarad Anthony:

Sahne adı Juice WRLD olan 2 Aralık 1998 doğumlu genç rap sanatçısı Jarad Anthony Higgins, Amerika’nın Chicago eyaletinde doğmuştur. “Interscope Records” adlı Amerikan şirketiyle çalışmalar yapmıştır. Özellikle “Lucid Dreams” adlı şarkısıyla tüm dünyada ün kazanmıştır ve sevilmeye başlanmıştır. Cole Bennett’in direktörlüğünü yaptığı “Lucid Dreams” şarkısı 200 milyon izleyici sayısına ulaşmıştır. Higgins, ABD’de “Chicago Havaalanı”nda geçirdiği epilepsi nöbeti sonrasında hayatını kaybetmiştir. Rapçinin bir süredir kullanması gereken ilaçları kullanmadığı için rahatsızlanarak vefat etmesi sevenlerini yasa boğmuştur.

\ Hill, Junius Welch:

Dinleti yönetmeni, yönetken, orgçalar ve bağdar. Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Plymouth iline bağlı Hingham kentinde 18 Kasım 1840 tarihinde dünyaya gelmiştir. Küğ çalışmaya Boston kentinde James Cutler Dunn Parker ile başlamıştır. 1860 yılında “Leipzig Konservatuvarı”na giderek bu okulda Ignaz Moscheles, Louis Plaidy, Bernhard Friedrich Richter, Carl Reinecke ve Moritz Hauptmann ile çalışmıştır. Junius Welch Hill’in Leipzig’de aldığı eğitimin yaklaşık üç yıl sürdüğü bilinmektedir. Sanatçı ülkesine döndükten sonra orgçalar olarak sırasıyla “Tremont Temple Baptist Kilisesi”nde, “Shawmut Kilisesi”nde, Tremont Caddesi’nde bulunan “Metodist Kilisesi”nde ve Brookline’da bulunan “Harvard Kilisesi”nde çalışmıştır. 1884 yılında küğ öğretmeni olarak “Wellesley Koleji”ne atanmış; gerek öğretmen ve gerekse dinleti yönetmeni olarak haklı bir ün elde etmiştir. Sanatçı yalkıcılar, dördüller ve orkestra ile ikiyüzü aşkın dinleti yönetmiştir. “Wellesly”de onüç yıl çalıştıktan sonra 1897 yılında görevinden ayrılmıştır. 1916 yılında Los Angeles’a yerleşmiş ve aynı yılın 7 Eylül tarihinde sonsuzluğa göç etmiştir. Bağdar olarak çok fazla eser bırakmamasına karşın kadın koroları için yazdığı yaratılar büyük başarı elde etmiştir. Hill, piyano için değerli derlemeler düzenlemiş, karakteristik piyano parçaları kaleme almış, “Lirik Sanat Hazineleri” meydana getirmiştir.

\ Hititler:

Anadolu’da birliği sağlayarak ilk devleti kuran ve dünyada ilk yazılı barış antlaşmasını imzalayan Hititler aynı zamanda yazıyı Babil’den alarak Anadolu’da sözel kültür dönemini bitirip yazılı kültür dönemini başlattılar. Hititli katipler çeşitli dillerden metinleri Hititçeye çevirdiler ve çeviri yaparken bazı metinleri de kendilerine uyarladılar. İlk notistleri de Hititler de görüyoruz. Hititler şarkı sözlerine asıl metne paralel olarak notanın ilk izleri denilebilecek işaretler koyarak ses tonlarını belirttiler. Dünyanın ilk stenografları da onlardır. Sümerceyi her kelimenin tek işaretle gösterilmesi nedeniyle steno amaçlı kullandılar.
Son Güncelleme:25.01.2021 16.38
Toplam Ziyaret:2980003
Online Ziyaretçi Sayısı:5
Bugünlük Ziyaret :66

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.