Ku

Kuartet:

Bkz. Dördül, Quartet, Quartette.

\ Kulaklık:

Bir saat süreyle kulaklık kullanarak bir şey dinlemek kulaktaki bakteri sayısını % 700 arttırmaktadır.

Kurant:

Klasıl ardışlarda yer alan eski usulde ve üçerli yapıda bir kırındır. Bkz. Courante.

Kurşunyağar, Murat:

Yaylı çalgılar luthiyesi olan Murat Kurşunyağar Almanya'nın Mönchengladbach kentinde 12 Ekim 1978 tarihinde doğdu. 1984 yılında ailesiyle birlikte Türkiye'ye kesin dönüş yaptı. Aile Adana kökenli olduğu için bu kente yerleşen Kurşunyağar yedinci yılında eğitimini bırakarak iş hayatına atıldı. Askerlik görevini tamamlaamasının ardından eğitimine kaldığı yerden devam ederek açık liseyi bitirdi. Bu dönemde klasik gitar çalışmaya da başlayan Kurşunyağar değişik küğ dershanelerinde klasik gitar dersleri verdi. Üniversite sınavlarına girerek "Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Yapım Bölümü"nde öğrenci olma hakkını kazandı. 2007 yılında başladığı bu eğitimini 2011 yılında başarı ile bitirdi. Eğitim süresi boyunca mesleki olgunlaşma amacıyla farklı isimlerle çalıştı; bunlar arasında Hasan Sami Yaygıngöl, Zafer Güzey, Ecevit Tunalı, Yücel Açın, Atilla Okan, Hakan Utandı, Hans Plural ve Jürgen Manthey bulunmaktadır. Yüksek eğitimini tamamladıktan sonra Adana kentine yerleşen Kurşunyağar kendisine ait bir yaylı çalgılar yapım ve restorasyon atölyesi kurmuştur.

\ Kurt, Ela:

20 Ağustos 1979 tarihinde Girne’de doğdu. Kendi ifadesi ile “denize olan tutkusu” böyle başladı. Babasının hakim olması nedeniyle Türkiye’yi karış karış yaşadı, Türkiye sevdası bu şekilde oluştu. Öğretmen olan annesinin elinden aldığı kalem sayesinde yazmak Ela Kurt için bir tutku oldu. Adli tatillerde hep gittikleri İstanbul’a duyduğu hislerin başlangıç tarihini hiç bir zaman bilemedi, kendini tanıdığından bu yana İstanbul Ela Kurt’un içindeydi. İlk, orta ve lise öğrenimini sırasıyla Orhangazi, Ödemiş ve Malatya'da tamamladı. Küğ yaşamına 1996 yılında “Malatya Musiki Cemiyeti”nde koro üyesi olarak başladı. Bu koro sayesinde oldukça genç yaşlarda Avni Anıl ve Alaaddin Yavaşça gibi isimlerle tanışma ve onların bilgilerinden yararlanma olanağına erişti. Aynı dönemlerde Mahmut Bay’dan ud dersleri almaya başladı. 1997 yılında “TRT Ankara Radyosu Türk Sanat Musikisi Gençlik Korosu”na girdi. Burada Özgen Gürbüz, Vedat Kaptan Yurdakul, Yüksel Kip gibi öğreticilerden yararlanma fırsatı buldu. Bu çalışmaların yanı sıra Zafer Oytun’dan ud dersleri aldı ve “Ankara Kulübü Etüt Engürü Musiki Topluluğu”nun çalışmalarına katıldı. Ayrıca Feruzan Esmergül’den şan dersleri aldı. 2000 yılında “TRT”ye akitli ses sanatçısı olarak girdi. 2003 yılında kazayla kazandığı (!) “Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi”nden mezun oldu. Avukatlık asıl mesleği olmasına karşın “İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı”nda Türk küğü alanında yüksek lisans yaptı ve İstanbul’a yerleşti. Kendisini sanata adamayı amaçladığı günlerde “hayatla öylesine burun buruna geldi” ki avukata gereksinim duydu ve avukatlığa başladı. Tezini avukatlığı ile birleştirme düşüncesiyle “Türk Müzik Endüstrisinde Korsan Sorunu ve Çözüm Önerileri” üst başlığındaki çalışmalarına başladı. Edebiyatla ve özellikle de şiirle ilgilenen Ela Kurt’un 2004 Ocak ayında ilk şiir kitabı “Kalbim Mavi Kaldı”,“Aydın Kitabevi Yayınları” tarafından yayınlandı. Yine aynı yayınevi “Sebeb-i İstanbulum” isimli şiir kitabını da bastı. Bunun dışında babası ile birlikte yazdığı “Uyuşturucu Madde Suçları” adlı kitabı Adalet Yayınevinden çıktı. Çeşitli edebiyat dergilerinde şiirleri basıldı. Şiirlerinden “Sen Gelmeyi Bilmiyorsun” Avni Anıl, “Hatıralardaki Ankara” Necip Gülses ve “Bir Gelsen” Necdet Varol tarafından bağdandı. Bağdalarını gün yüzüne çıkarmamış olsa dahi bağdama çalışmaları yaptığı bilinmektedir. “Mesam” üyesi olan Ela Kurt’un şairliği avukatlığını adım adım takip etti ve kendisini şair avukat olarak tanımlamayı seçti. Sanatçı fotoğraf ile de uğraşmaktaydı, İstanbul’u fotoğraflamak amacıyla fotoğrafçılığa da başlamıştı. Özellikle de “Şiir-i İstanbul”u fotoğraflamaktaydı. “İstanbul Barosu”na bağlı serbest avukat olarak çalışan sanatçı 2008 Temmuz ayında bir trafik kazası sonunda yaşamını yitirdi. 29 yaşında çok genç iken vefat eden Ela Kurt’un cenazesi 8 Temmuz 2008 Salı günü Ankara’da defnedildi.

\ Kurt, Fatih:

1961 yılında Ceyhan’da dünyaya gelen Fatih Kurt ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. On yaşında iken bağlama ile küğe başlayan sanatçı ondört yaşında gitar öğrenmeye karar verdi. Onbir yıldır “Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Kültür Müdürlüğü” bünyesinde üniversiteli öğrencilere gitar eğitimi vermekte, öğretmenliğini aynı zamanda “Natürel Müzik Merkezi”nde de sürdürmektedir.

Kurt, Hasan Basri:

Tamamen el işçiliği ile kırın pabuçları üreten Taksim’deki atölyenin sahibi. Bu kırın pabuçları yurt içi tüketimine olduğu kadar yurt dışına da satışı yapılan kaliteli ürünlerdir. Hasan Basri Kurt, üniversite hayalleri olmayınca 1970 yılında ayakkabı onarım işine girmiştir. O tarihten itibaren mesleğini çok severek yapan Kurt, ayakkabı onarımı ile başladığı bu işi 18 yıldır yalnızca kırın pabuçları üreterek sürdürmektedir. “İstiklal Caddesi”ndeki iş yerinde iki çalışanı ile birlikte günde ortalama sekiz ayakkabı üretebilmektedir. Söz konusu pabuçlar; derinin kesimi, dikimi, temizlenmesi, kalıba alınma işlemlerinden sonra hazır olmakta ve biten işlemlerin ardından bir gün boyunca şekil alması için kalıbın içinde bekletilmektedir. El işçiliği ile üretilen kırın pabuçlarının en büyük özelliği rahat olması ve kişilerin kendi ayak ölçü ve özelliklerine göre yapılmasıdır. Avrupa ülkelerine ve Amerika’ya da gönderilen bu ürünler toplamda 12 ülkede satılmaktadır.

\ Kurtaslan, Zafer:

1993 yılında girdiği “Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü”nün lisans ve yüksek lisans izlencelerini tamamlayan Zafer Kurtaslan keman çalışmalarına Mehmet Akpınar ile başladı. “Ankara Devlet Opera ve Balesi” emekli keman sanatçısı ve keman eğitimcisi Ömer Can ve “İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı” öğretim üyesi Cihat Aşkın ile çalışmalarını sürdürdü. “III. Uluslararası Ayvalık Yaylı Çalgılar ve Oda Küğü  Uzmanlık Kursları”nda Suna Kan ve Lukas David ile, Cihat Aşkın’ın “Caka Projesi” kapsamında Ordu’da düzenlenen yaz okulunda Cihat Aşkın ve Tuğrul Ganioğlu ile çalıştı. 2000–2002 yılları arasında “Erciyes Üniversitesi Oda Orkestrası”nda keman sanatçısı olarak görev yaptı. 20002–2004 yılları arasında “Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü”nde öğretim görevlisi olarak bulundu ve “Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaylı Çalgılar Dörtlüsü”nün kurucu üyesi oldu. Gerek yalkıcı, gerekse orkestra üyesi olarak Türkiye’nin farklı yerlerinde dinletiler veren Kurtaslan “Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı”nda öğretim görevlisi, “Selçuk Ensemble” ve “Selçuk Oda Orkestrası”nın kurucu başkemancısıdır. Ayrıca “Selçuk Üniversitesi Ders Dışı Etkinlikler Danışma Kurulu” üyesidir.

\ Kutlubay Müzik Evi:

Küğ öğretmeni Hasan Kutlubay Mutlu tarafından kurulmuştur. 1992 yılında “Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi”ne küğ öğretmeni olarak atanan Mutlu, 2001 yılında emekli olmuş ve “Kutlubay Müzik Evi”ni açarak bilgi ve deneyimlerini öğrencileri ve kursiyerler ile paylaşmaya karar vermiştir. Mersin kentine büyük katkılar sağlayan sanatçı buraya devam eden kursiyerlerle ayrıca bir de koro oluşturmuştur.
Son Güncelleme:19.08.2017 18.22
Toplam Ziyaret:1235191
Online Ziyaretçi Sayısı:5
Bugünlük Ziyaret :65

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.