Ze

Zelo:

(İt.) Gayretli, çaba gösteren, uğraşarak, çalışkan bir anlatımla...

Zeloso:

(İt.) İstek, heves, çaba. Gayret, şevk, coşkunluk. Azimle. İstekle, hevesle, çabalayarak. Gayretli, şevkle, coşkuyla. Ateşli bir parlaklıkla. Işıl ışıl. Coşkun. Hararetli. Acele ederek. Küğsel bir parçanın coşku dolu bir istek ile çalınması gerektiğini belirten terim. Bkz. Zelo.

Zene:

(Mac.) Küğ, müzik.

\ Zengin, Münevver:

1988 yılında Uşak’ta doğdu. Çok küçük yaşlarda küğe olan ilgisini keşfetti ve ailesinin de desteğini alarak küğ eğitimine başladı. İlköğretim yıllarında “Güzel Sanatlar Lisesi” bağlama öğretmeni Ayhan Aydın’dan bağlama dersleri alarak kendisini geliştirdi. İlköğretim 8. sınıfta Doğan Ünlüyurt’tan işitme eğitimi aldı ve 2001-2002 öğretim yılında “Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü”nün açmış olduğu sınavı iyi bir derece ile kazanarak orta öğretime geçiş yaptı. Lise hayatı süresince şan ve koro eğitimini Özlem Erdoğan Dinç ve “Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sahne Sanatları Korosu” yönetkeni Gülsevin Doğanay ile yürüten Münevver Zengin, 2005 yılında Özlem Erdoğan Dinç yönetiminde kurulan 14 kişilik koroya seçildi ve “Uluslararası San Remo Festivali”nin elemelerini geçerek, İtalya’nın San Remo kentinde yapılan bu festivalde korist olarak görev aldı. 2006 yılında “Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı”nı derece ile kazandıktan sonra şan ve koro eğitimine Aykut Önder Sarıçiftçi ile devam etti. Soprano olarak birçok etkinlikte yer aldı ve yurdun dört bir yanında dinletiler verdi. 2007-2008 öğretim yılı içerisinde “Pamukkale Üniversitesi”nin hazırlamış olduğu “Beyaz Çelik Köprü Projesi”nde yer alarak “Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı”nı temsilen Almanya’nın Duisburg kentine gönderildi. 2010 yılında üniversiteden başarıyla mezun oldu ve aynı yılın Aralık ayında “Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi” keman öğretmeni Serhat Çırak’ın desteğiyle “Çocuk Korosu Projesi”ni hazırladı. Bu proje çerçevesinde “Uşak Belediyesi” ile işbirliği yaparak “Uşak Belediyesi Çocuk Korosu”nu kurdu. Zengin, 2011 yılından bu yana küğ öğretmenliği görevine devam etmektedir.

Zeren, Muammer Ayhan:

Muammer Ayhan Zeren 1929 yılında Tokat’ta dünyaya gelmiştir. “Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi”nden kimya yüksek mühendisi olarak mezun olmuş, 24 yıl “Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi”nde ve 2 yıl “Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi”nde çalıştıktan sonra 1985 yılında “Selçuk Üniversitesi”ne geçmiştir. Fizikokimya profesörü olarak “Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü” başkanlığı yapan Zeren, 1991-1996 yılları arasında vekaleten “Müzik Eğitimi Bölümü” başkanlığı da yapmış, 1996 yılının Kasım ayında emekli olmuştur. Küğ ile lise öğrenimi sırasında ilgilenmeye başlayan ve tanbur çalan Zeren, “Musiki Mecmuası”ndan çok etkilenmiştir. Küğ ile ilgili ilk bilimsel araştırması da aynı dergide yayınlanmıştır. Kimya konulu akademik çalışmalarının yanı sıra küğ ile ilgili birçok kuramsal araştırma yapmış; bildiri, makale ve kitapları yayınlanmıştır. Küğ alanında öğretim faaliyetlerine 1974 yılından itibaren “Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü”nde dersler vererek başlayan Muammer Ayhan Zeren, 1985’ten itibaren iki yıl “Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü”nde, 1987’den sonra da “Selçuk Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü”nde çeşitli lisans ve lisansüstü dersleri vermiş, lisansüstü çalışmalar yönetmiştir. Değerli bilim insanı ve sanatçı Muammer Ayhan Zeren 02.01.2014 Perşembe günü hayata gözlerini kapatmıştır.

Zeybekleme:

Zeybek havalarından esinlenerek yazılmış ezgilere ya da küğsel yaratılara verilen isimdir.
Son Güncelleme:21.11.2018 18.33
Toplam Ziyaret:1633859
Online Ziyaretçi Sayısı:10
Bugünlük Ziyaret :332

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.