Ze

Zelo:

(İt.) Gayretli, çaba gösteren, uğraşarak, çalışkan bir anlatımla...

Zeloso:

(İt.) İstek, heves, çaba. Gayret, şevk, coşkunluk. Azimle. İstekle, hevesle, çabalayarak. Gayretli, şevkle, coşkuyla. Ateşli bir parlaklıkla. Işıl ışıl. Coşkun. Hararetli. Acele ederek. Küğsel bir parçanın coşku dolu bir istek ile çalınması gerektiğini belirten terim. Bkz. Zelo.

Zene:

(Mac.) Küğ, müzik.

\ Zengin, Münevver:

1988 yılında Uşak’ta doğdu. Çok küçük yaşlarda küğe olan ilgisini keşfetti ve ailesinin de desteğini alarak küğ eğitimine başladı. İlköğretim yıllarında “Güzel Sanatlar Lisesi” bağlama öğretmeni Ayhan Aydın’dan bağlama dersleri alarak kendisini geliştirdi. İlköğretim 8. sınıfta Doğan Ünlüyurt’tan işitme eğitimi aldı ve 2001-2002 öğretim yılında “Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü”nün açmış olduğu sınavı iyi bir derece ile kazanarak orta öğretime geçiş yaptı. Lise hayatı süresince şan ve koro eğitimini Özlem Erdoğan Dinç ve “Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sahne Sanatları Korosu” yönetkeni Gülsevin Doğanay ile yürüten Münevver Zengin, 2005 yılında Özlem Erdoğan Dinç yönetiminde kurulan 14 kişilik koroya seçildi ve “Uluslararası San Remo Festivali”nin elemelerini geçerek, İtalya’nın San Remo kentinde yapılan bu festivalde korist olarak görev aldı. 2006 yılında “Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı”nı derece ile kazandıktan sonra şan ve koro eğitimine Aykut Önder Sarıçiftçi ile devam etti. Soprano olarak birçok etkinlikte yer aldı ve yurdun dört bir yanında dinletiler verdi. 2007-2008 öğretim yılı içerisinde “Pamukkale Üniversitesi”nin hazırlamış olduğu “Beyaz Çelik Köprü Projesi”nde yer alarak “Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı”nı temsilen Almanya’nın Duisburg kentine gönderildi. 2010 yılında üniversiteden başarıyla mezun oldu ve aynı yılın Aralık ayında “Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi” keman öğretmeni Serhat Çırak’ın desteğiyle “Çocuk Korosu Projesi”ni hazırladı. Bu proje çerçevesinde “Uşak Belediyesi” ile işbirliği yaparak “Uşak Belediyesi Çocuk Korosu”nu kurdu. Zengin, 2011 yılından bu yana küğ öğretmenliği görevine devam etmektedir.

Zeren, Muammer Ayhan:

Muammer Ayhan Zeren 1929 yılında Tokat’ta dünyaya gelmiştir. “Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi”nden kimya yüksek mühendisi olarak mezun olmuş, 24 yıl “Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi”nde ve 2 yıl “Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi”nde çalıştıktan sonra 1985 yılında “Selçuk Üniversitesi”ne geçmiştir. Fizikokimya profesörü olarak “Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü” başkanlığı yapan Zeren, 1991-1996 yılları arasında vekaleten “Müzik Eğitimi Bölümü” başkanlığı da yapmış, 1996 yılının Kasım ayında emekli olmuştur. Küğ ile lise öğrenimi sırasında ilgilenmeye başlayan ve tanbur çalan Zeren, “Musiki Mecmuası”ndan çok etkilenmiştir. Küğ ile ilgili ilk bilimsel araştırması da aynı dergide yayınlanmıştır. Kimya konulu akademik çalışmalarının yanı sıra küğ ile ilgili birçok kuramsal araştırma yapmış; bildiri, makale ve kitapları yayınlanmıştır. Küğ alanında öğretim faaliyetlerine 1974 yılından itibaren “Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü”nde dersler vererek başlayan Muammer Ayhan Zeren, 1985’ten itibaren iki yıl “Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü”nde, 1987’den sonra da “Selçuk Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü”nde çeşitli lisans ve lisansüstü dersleri vermiş, lisansüstü çalışmalar yönetmiştir. Değerli bilim insanı ve sanatçı Muammer Ayhan Zeren 02.01.2014 Perşembe günü hayata gözlerini kapatmıştır.

\ Zerikly, Gaswan:

Suriyeli piyanist ve bağdar. 4 Ocak 1954 tarihinde Şam’da dünyaya geldi. 1961-1972 yılları arasında “Şam Konservatuvarı”nda C. Wadi, O. Ivanov ve V. Bunin ile eğitim gördü. 1972-1977 yıllarında K. Bassler ve Diethelm Muller-Nilsson ile çalıştı. Berlin’de bulunan “Hanns Eisler Alman Küğ Akademisi”nde Dieter Zechlin’den ustalık eğitimi aldı. 1977-1981 arasında Gleb Axelrod ile piyano öğretimi dalında çalışarak doktorasını tamamladı. ABD’de ve Avrupa’da, Afrika’da ve Asya’da yirmibeşten fazla ülkede dinletiler veren uluslararası tanınmış sanatçı, yalkıcı ve bağdar olarak 1977 yılından bu yana “Suriye Radyo ve Televizyonu” için çalışmaktadır. Zerikly TV, filmler ve sahne için sayısız yaratı bağdamıştır. Arapça ırsal parçaların batı tarzında yazılması ve seslendirilmesi amacıyla çabalar harcayan Gaswan Zerikly yeni “Şam Operası”nın açılışında Liszt performansıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. 2001 yılında “Şam Yüksek Küğ Enstitüsü”nde öğretmenliğe başlayan sanatçı 2003-2005 arasında “Kahire Konservatuvarı”nda piyano öğretmeni olarak çalışmıştır.

Zeybek:

Ege dolaylarında köy ve çiftliklerde yaşayan Türklerin lakabıdır. Atılganlıkları, cesaretleri, haksızlığa karşı çıkışlarıyla ve karakterleriyle tipik Anadolu köylüsünü temsil ederler. Kökenleri Osmanlı'ya dek uzanır. Zeybeklerin başkanlarına "Efe" denilir. Efe ağabey, yiğit anlamına gelir. Efeler yardımcılarına "Kızan" diye seslenirler. Kendilerine has elbiseleri, silahları vardır. Osmanlı zamanında epey süre "eşkıya" olarak adlandırılmışlarsa da Efeler ve kızanları "Kurtuluş Savaşı"nda çok büyük hizmetler vermişlerdir. Savaş sona erince "İstiklal Madalyası" ile ödüllendirilmiş ve mekan olarak belledikleri dağları terk edip kendilerini tasfiye etmişlerdir. Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Atçalı Kel Mehmet Efe, Çakırcalı Mehmet Efe gibileri kurtuluş tarihimize altın harflerle yazılmışlardır. Yiğit oyunu olarak bilinen "Zeybek Havaları ve Oyunları" unutulmamış ve kitaplara, romanlara, filmlere, küğlere konu olmuşlardır. Efeler, zeybek oyunlarını çok iyi oynarlardı. Mustafa Kemal Atatürk'ün de Rumeli türküleri kadar zeybek oynamayı çok sevdiğini biliyoruz. Büyük devrimcinin halk arasına karışıp zeybek oynamışlığı çok olmuştur. Vefatından çok az önce Atatürk'ün sahneye çıkarak unutulması olanaklı olmayan bir zeybek sergilediği belleklerdedir. Kısacası zeybek eğilmeyenin, bükülmeyenin, zalime karşı duranın oyunudur; mertliğin, yiğitliğin sembolüdür.

Zeybekleme:

Zeybek havalarından esinlenerek yazılmış ezgilere ya da küğsel yaratılara verilen isimdir.

\ Zezima, Zachary:

Aslen New York’lu, fakat Los Angeles’ta yaşayan animatör, yönetmen ve illüstratör. “Güzel Sanatlar Eğitimi” dalında lisans diplomasını 2009 yılında “Parsons Tasarım Okulu”ndan aldı ve yüksek lisans eğitimini 2016 yılında “Kaliforniya Sanat Enstitüsü”nde “Deneysel Animasyon” dalında tamamladı. Şu anda Los Angeles’ta bulunan “Kaliforniya Eyalet Üniversitesi”nde animasyon alanında öğretmenlik yapmaktadır. Sanatçının müşterileri arasında “Interscope Records”, “Planned Parenthood”, “Beck”, “Ugg”, “CalArts”, “The New York Times”, “Giphy” ve “AirBnb” bulunmaktadır. Çalışmaları ayrıca “American Illustration”, “Adobe Design Achievement” “Awards”, “Ignatz Awards”, “Vimeo”, “Animation Block Party” gibi isimlerden de takdir görmüştür. Zachary Zezima’nın çalışmaları “Ottawa Uluslararası Animasyon Festivali”, “Annecy”, “Animafest Zagreb” ve “Sundance” gibi festivallerde gösterime girmiştir. Ayrıca “My French Film Festival”da “Love is Love” seçkisinde kendisine ait olan “Friend of a Friend - Arkadaşımın Arkadaşı” yer almıştır.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5843915
Online Ziyaretçi Sayısı:12
Bugünlük Ziyaret :509

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.