Ri

Ribattuta:

(İt.) Ağır kanlı ve yavaşça yapılması gereken tril. Ağır başlı tril. Sakin ifadeli tril. 17. ve 18. yüzyıllarda özellikle İtalyan ve Alman bağdarların yaratılarında görülen küğsel bir süsleme biçimi.

\ Rieu, Andre:

1 Ekim 1949 tarihinde Hollanda’nın Maastricht kentinde dünyaya geldi. Orkestra yönetkeni bir babanın altı çocuğundan biri olarak keman çalmaya beş yaşında başlamıştır. Liége’deki “Kraliyet Konservatuvarı” sonrasında 1968-1973 yılları arasında “Maastricht Konservatuvarı”nda eğitim görmüştür. Klasıl küğ eğitimi alan kemancı aynı zamanda orkestra yönetkeni ve bağdar kimliği ile de tanınır.

Rigaudon:

(Fr.) Eski bir Fransız kırınıdır. Bu barok dansı canlı bir yapıya sahiptir. İlk kez 17. yüzyılda Fransız sarayında görülen bu kırın daha sonra kısa zaman süresi içerisinde Almanya ve İngiltere'de de popüler hale gelmiştir. Pek tanınmış İngiliz bağdar Henry Purcell 1689 yılında "The Second Part of Musick's Hand-Maid" başlığı ile harpsikord için eğitici parçaları da içeren bir "Riggadoon" yayınlamıştır. Bkz.: Riggadoon.

Rigore:

(İt.) Ciddiyetle, önemle. Ciddi. Kamil, olgun. Önem vererek.

Rigore de tempo:

(İt.) Tempoda sıkılık. Hızda katılık.

Rigore severità:

(İt.) Ciddiyet. Sertlik, katılık.

Rigoroso:

(İt.) Ciddi bir ifade ile, ehemmiyetli. Tarz olarak ciddi bir yaklaşım ile. Önem vererek. Ciddi. Ölçü ve kuralda sıkı olmak, sıkılık.

Rilasciante:

(İt.) Serbest. Hızı azaltarak. Özgür bırakarak. Bkz. Liberazione.

Rilascio:

(İt.) Serbest bırakma, serbest bırakılma.

Rinforzando:

(İt.) Sesi hissedilmeyecek derecede artırarak. Belli belirsiz kuvvetlendirerek. Tedricen ve son derece hafif bir şekilde sesin yükselmesini sağlayarak. Kısaltması: rinforz.

Ripetere:

(İt.) Tekrarlayarak, tekrarlamak. Tekrar etmek.

Ripetizione:

(İt.) Tekrar, tekrarlamak. Tekrar etmek.

Ripetizione replica:

(İt.) Tekrar yayın etmek, tekrar yayınlamak.

Ripetutamente:

(İt.) Tekrar tekrar, çeşitli kereler, defalarca.

Ripetuto:

(İt.) Çeşitli kereler gerçekleştirerek, defalarca yaparak (yapılmış), çok kez gerçekleştirerek (gerçekleştirilmiş).

Risentito:

(İt.) Kırgın, gücenmiş, alınmış. Kırık, içerlemiş. Duyguyla, hissederek.

Risolutamente:

(İt.) Kararlılıkla. Bkz. Risoluto, deciso.

Risoluto:

(İt.) Kararlı. İnatçı. Belirlenen. Belirlenmiş. Önceden saptanmış. Bkz. Deciso.

Risoluzione:

(İt.) Karar, kararlılık. Çözerek, hallederek. İnatçı bir tavır sergileyerek. Karar vererek çözmek. Kararlılıkla. Bkz. Risoluto, deciso, risolutamente.

Rit.:

(İt.) Bkz.: Ritardando. Kademeli olarak yavaşlayarak, dereceli bir şekilde hızı azaltarak. Daha yavaş çalarak. Bu yavaşlamanın birdenbire yapılacağı düşünülmemelidir. Yavaşlama hareketi kademeli olmalıdır.

Ritardando:

(İt.) Ağırlaşarak. Kısaltılmışı: Rit. Bkz.: Rit.

\ Rivière, David:

David Rivière küğ eğitimine altı yaşında Monako’da başladı. Régis Pasquier’in öğrencisi oldu. “CNSMDP” (Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris - Paris Ulusal Küğ Konservatuvarı)’ndan birincilik ödülü aldı. Sanatçı Miriam Solovieff, Sandor Vegh, Valéry Klimov ve Dorothy Delay ile çalışmalarını sürdürerek kendini geliştirdi. Daha sonra “Fransa Ulusal Orkestrası”nın üyesi oldu. Oda küğü gruplarının aranan bir kemancısıdır. Örneğin Jean-Marc Philips yönetimindeki “Fransız Virtüozlar” grubunda, “Klimt Dördülü”nde yer aldı; Daria Hovora ve Raphaël Pidoux gibi küğcülerle çeşitli oluşumlarda bir arada etkinlikler gerçekleştirdi. Sanatçı aynı zamanda “Nice Filarmoni Orkestrası”nın yalkın kemancısıdır. David Rivière, Monfort l’Amaury’deki “Ravel Festivali”ne, Paris’teki “Phoenix Günleri”ne ve ABD’deki “Aspen Küğ Festivali”ne katıldı. Sanatçı, “Paris Ulusal Küğ Konservatuvarı”nda Sylvie Gazeau’nun yardımcı öğretmeni ve Paris’teki “12. Bölge Konservatuvarı”nda keman öğretmenidir.
Son Güncelleme:15.01.2021 22.48
Toplam Ziyaret:2966197
Online Ziyaretçi Sayısı:8
Bugünlük Ziyaret :181

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.