Ro

\ Roach, Max:

Uzun zamandır rahatsız olan seksenüç yaşındaki caz küğcüsü Max Roach New York’taki evinde uykusunda öldü. Caz dünyasının önemli isimlerinden olan davulcu ve bağdar Max Roach “Blue Note” şirketi ile çalışmaktaydı. Şarkıcı bir annenin oğlu olan Roach Coleman Hawkins, Dizzy Gillespie, Thelonious Monk, Charlie Parker, Sonny Rollins, Miles Davis gibi yirminci yüzyılın büyük cazcılarıyla birlikte çaldı. Aynı zamanda bir insan hakları savunucusu olan Max Roach 1985 yılında Nelson Mandela’nın serbest bırakılması için düzenlenen bir dinletide Bernard Lubat, Manu Dibango ve Salif Keita ile birlikte sahne almıştı. Sanatçının eski eşi ünlü caz vokalisti Abbey Lincoln ile birlikte seslendirdiği “We Insist! – Freedom Now” isimli ardışı Abraham Lincoln’un “siyahlara beyazlarla eşit hak ve özgürlüklerin verildiği yasanın” yüzüncü yıldönümünde Roach tarafından bağdandı. Max Roach 1962’de Oscar Brown Jr.’ın sözleri üzerine muhteşem bir caz ardışı yazdı ve bu yaratı caz küğünde en radikal politik çıkışlardan biri sayıldı.

\ Robin, Thierry:

Thierry Robin (Titi), çocukluğundan bu yana ilgi duyduğu çingene ve oryantal kültürlerinin etkisinde büyümüştür. Akdeniz dünyasının özgür ruhlu küğcüsü olarak tanınan sanatçı flamenko sanatçısı Cameron de la Isla ve Iraklı ud ustası Munir Bachir’in üzerinde yarattığı etki ile küğe başlamıştır. 1980’li yıllarda ud, gitar ve buzuki alanlarında uzmanlaşan sanatçı Hameed Khan ve Erik Marchand gibi isimlerle yaptığı çalışmalar sonrasında “Charles Cros Akademi Ödülü”nü kazandı ve bu sayede Afrika’dan Avrupa’ya sayısız festivalde sahneye çıktı. Ud ve buzuki üzerine yaptığı doğaçlama çalışmalarıyla eleştirmenlerin dikkatini çeken sanatçı, “Gitanes”dan sonra hayata geçirdiği “Kali Gadji” adlı projesiyle ilk kez Fransız rap küğü ile Afrika düzümsel gidişlerini birleştiren isim oldu. “Les Rives Marocaines” kaydından sonra Titi Robin, güney Faslı Berberi kültürünün güçlü bir mirasçısı olan genç Gnawalı küğcü Mehdi Nassouli ile 2015 yılında “Taziri” isimli albümünü yayınladı. “Taziri”, Akdeniz’in kuzeyinden güney kıyılarına küğsel bir köprü kurmakta, köklerimizi tekrar yaşama döndürmekte ve bölünmelere karşı isyankar bir tavır sergilemektedir. Bu albümün ana kaynaklarını Fas da dahil olmak üzere Kuzey-Batı Afrika küğleri oluşturmaktadır.

Rocholl, Helmut:

“Hannover Küğ Yüksek Okulu”nda Friedrich Jürgen Sellheim ve Konrad Haesler ile öğrenim gören sanatçı Boston’da Colin Carr ile çalışmalar yapmış ve Don Jaffe ile de Bremen’de olgunlaşma dönemini  tamamlamıştır. Andre Navarra, Laszlo Mezo, Heinrich Schiff, Ramy Shevelov ve Bartok Dördülü ile ustalık kursları ve oda küğü çalışmaları gerçekleştirmiştir. 1988’den beri “Hildesheim Üniversitesi”nde doçent olarak viyolonsel ve oda küğü dersleri vermektedir. 2006 yılında bu üniversitenin orkestrasının yönetkenliğini de üstlenmiştir. Hem yalkıcı olarak  hem de oda küğü  alanında etkin olan Rocholl bugüne kadar Türkiye, Hollanda, Avusturya, Amerika, İsviçre, İsrail, İrlanda, Polonya, Romanya, Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan gibi birçok ülkede çeşitli dinletiler vermiştir. 1990-1998 yılları arasında “Troya Küğ Festivali” genel sanat yönetmenliğini yürütmüş ve aynı zamanda ustalık kursları vermiştir. “Hildesheim Üniversitesi” aracılığıyla 2006-2008 yıllarında Çanakkale Bozcaada’da “Uluslararası Küğ ve Tiyatro Atölyesi” düzenleyerek yönetmiştir. Kasım 2008’de konuk doçent olarak “Çanakkale Üniversitesi”ne davet edilmiştir.

\ Rock-A Festivali:

İlk kez 2007 yılında düzenlenen “Rock-A Alternatif Rock Festivali” Dikili’nin Bademli Köyü Pisa sahilinde gerçekleştirilmektedir. Üç gün süren festivale yabancı ve yerli rock grupları katılmaktadır. Ege ve Akdeniz’in ilk ve tek alternatif rock festivali olma iddiasını taşıyan etkinlik boyunca rock severler barış, dostluk, doğa ve çevre korunması, insanca ve adil bir dünya taleplerini küğ yoluyla dile getirmektedirler. Festivalde ayrıca tiyatro, fotoğraf, el sanatları atölyeleri, dans ve film gösterileriyle renkli bir izlence yer almaktadır. Festival alanına ulaşım ise İzmir Montrö Meydanı’ndan kalkan araçlarla yapılmaktadır. Festival düzenleyicileri etkinlik alanında park yeri olmadığına dikkat çekerek özel araçlarla gelinmemesini istemektedir. Rock-A gönüllüleri yaptıkları açıklamada “Nükleer ölüm bulutlarının üstümüze çökertilmeye çalışılmasına, siyanürlü-altınlı ama geleceksiz bir dünya dayatılmasına, vatanlı-milletli ama ille de ölümlü ve tabutlu militarize pohpohlamalara, cinsiyetçi yalanlara, kapitalist endüstri ve kar hırsıyla insanlığı susuzluğa mahkum eden ve birey hayatlarını kölelikle tüketmek için ağzı sulanan şirketlere inat özgürlüğü, dayanışmayı, barışı ve eğlenceli bir karşı çıkışı haykırdıklarını” belirtmektedirler.

Rodrigo, Joaquin (22 Kasım 1901 Sagunto – 6 Temmuz 1999, Madrid):

Gitar küğünü sevenler tarafından yakından tanınan bağdarın “Ausencias de Dulcinea” isimli yaratısı bariton, dört sopran ve orkestra için yazılmıştır. “Aranjuez” başlığını taşıyan gitar konçertosu son derece popülerdir. Gitar ve orkestra için yazdığı ardış da pek tanınmıştır. Koro, gitar ve orkestra yaratısı “Zyklus”u da anmadan geçmemek gerekir.

\ Roel, Emine Ayça (Göğüş):

17 Nisan 1978 tarihinde İzmir’de doğdu. Daha üç yaşında iken piyano dersleri almaya başladı. Kısa bir süre sonra babası Tuğrul Göğüş ile keman öğrenmeye karar verdi. Onbir yaşındayken girdiği “Dokuz Eylül İzmir Devlet Konservatuvarı”nın lise kısmını bitirdikten sonra “Çukurova Üniversitesi Adana Devlet Konservatuvarı”na geçti ve Ferhang Hüseyinov’un öğrencisi olarak 1999 yılında bu okulun keman bölümünden mezun oldu. 2003 yılına dek çeşitli orkestralarda ve konsevatuvarlarda çalıştı. 2004 yılında yerleştiği Hollanda’nın Utrecht kentinde keman öğretmenliğine ve dinletilerine devam etmektedir.

Romanza Andaluza:

Endülüs Romansı.

\ Rona, Bertan:

1978 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir'de tamamladı. Bu yıllarda Aykut Yafe'den piyano dersleri aldı. 2000 yılında girdiği "Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı"nın bağdama bölümündeki öğrenimi süresince İstemihan Taviloğlu ile bağdama, uyumbilim ve orkestrasyon; Mehmet Aktuğ ile yeni küğ teknikleri çalıştı. Rona 2003 yılında düzenlenen "I. İzmir Uluslararası Yeni Müzik Festivali"ne davet edilen tek öğrenciydi. Bu kapsamda "Focus" adlı piyano sonatını seslendirdi ve kapanış bildirgesinde, kendi küğsel dilini "duyuş ile düşüncenin birbirini tamamladığı ve yapısal bütünlükten ödün vermeyen bir yenilik arayışı" olarak tanımladı. Aynı yıl sınıf atlayarak lisans devresinden mezun oldu ve "Dizisel Müziğe Giden Yol" başlıklı teziyle yüksek lisans öğrenimini tamamladığı 2006 yılına kadar "Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı"nda biçim bilgisi ve bağdama dersleri verdi. "Katibim" türküsü için yaptığı ses ve piyano düzenlemesi 2005 yılında Fas'ta düzenlenen "Uluslararası Marakeş Küğ Festivali" kapsamında soprano Aytül Büyüksaraç, bariton Altuğ Dilmaç ve soprano Selmin Günöz'den oluşan "Turkish Voice of Opera" adlı topluluk tarafından "Kraliyet Tiyatrosu"nda yorumlandı. Piyanist Demet Eytemiz'in eşliğindeki soprano Aytül Büyüksaraç ve bariton Gökhan Koç'un yalkıcılıkları ile 11 Nisan 2006 tarihinde Türkiye'de ilk seslendirilmesi gerçekleştirilmiş olan "Colors of Turkey/Türkiye'nin Renkleri" başlıklı proje için  yaptığı düzenlemeler ise Amerika Birleşik Devletleri'nde seslendirildi. Rona, 2006–2007 arasında Selman Ada ile orkestra yönetkenliği çalıştı ve "İstanbul Bilgi Üniversitesi" bünyesinde "Klasik Müziği Anlamak" başlıklı atölyeyi kurup yönetti. Halen "Samsun Devlet Opera ve Balesi"nde koro yönetkeni olarak görev yapan Rona, aynı zamanda "Opera ve Bale Kulübü"nün çıkarmakta olduğu "Bel Canto" gazetesinin genel yayın yönetmenidir.

Yaratıları:
• Piyano için Sonat (Focus)
• 5 Piyano Parçası
• Piyano Ardışı
• Piyano için "Özdeyişler"
• Piyano için 3 Minimal Bağda
• Bas ve Piyano için 5 Türkü
• Soprano, Bariton, Koro ve Piyano için "İlâhi"
• Mezzo-Soprano ve Yaylı Çalgılar Orkestrası için "Konçertant"
• Orkestra için Prelüd

Rondeau:

(Fr.) Bkz. Rondo.

Rondo:

Ana konunun (temanın) sonraki yan konular (yan temalar, ikincil konular) arasına girerek yinelenmesiyle oluşan tekrarlı (nakaratlı) bir biçime sahip küğ. Bu tarz bir küğ ile gerçekleştirilen kırın. Ana motifin çeşitli kereler tekrarlanması ile oluşan bağda türüne denilir. Defalarca yinelenen esas konu ile bunların arasına giren diğer konuların keşişlemesi "Rondo" formunun temelini oluşturur. "Rondo", ana motifin birçok kez yinelenmesi ile meydana getirilen bir bağdama türüdür. Bkz. Rondeau.
Son Güncelleme:07.04.2020 12.01
Toplam Ziyaret:2434360
Online Ziyaretçi Sayısı:10
Bugünlük Ziyaret :527

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.

Telif hakları için şikayetiniz varsa 05432317861 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Tuğrul Göğüş