Bu

\ Budai, David:

Budapeşte doğumlu David Budai küğ eğitimine kemanla başlamıştır, ancak daha sonra ilgisi viola da gamba’ya yönelmiştir. Leipzig’deki gamba eğitimi sırasında Martin Erhardt’tan ders alırken tarihsel bilgiye dayalı doğaçlamaya ilgi duymuştur. Budai “Bremen Hochschule für Künste”de (Bremen Sanat Yüksek Okulu) Hille Perl’in öğrencisi olmuştur. Aralarında “Weser Renaissance”, “Bremer Barock Consort”, “Resonantia Leipzig” ve “Michaelis Consort” gibi toplulukların da bulunduğu çeşitli gruplar eşliğinde oda küğü sanatçısı ve yalkıcı olarak sahne almakta, ayrıca viola da gamba ve doğaçlama alanlarında eğitmenlik yapmaktadır.

Buldular, Kaan:

Kontrtenor olan Kaan Buldular “İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü”nde Lynn Trepel Çağlar ile çalıştı ve 2007 yılında mezun oldu. Almanya’nın Frankfurt kentinde “Haus of Dom”da “Song of Songs” adlı eserde yalkıcı olarak görev aldı. İsviçre’de sanat çalışmalarını sürdürdü. 2010 yılında Rengim Gökmen başkanlığındaki “Antik Aryalar Yarışması”nda birincilik ödülüne hak kazandı. “İstanbul Devlet Opera ve Balesi”nin Georg Friedrich Haendel’in “Jül Sezar” operasında “Tolomeo” rolünü canlandırdı. Almanya’da “Şatolar Birliği” ve Bavyera Prensi’nin daveti ile “Karia Baroque Ensemble” ile bir dizi dinleti verdi. Kaan Buldular başarılı çalışmalarını sürdürmektedir.

\ Bulgari:

(Boulgari) Bağlama ailesinden gelen küçük bir çalgıdır. Özellikle Güney ve Güneybatı Anadolu ile Kayseri yöresinde görülen curaya yakın bu saz Türk kökenli telli bir çalgıdır.

\ Bulut, Elçin:

Genç şarkıcı Elçin Bulut, küğ yönetmenliğini Zülfü Livaneli’nin yaptığı “Ege’ye Sevdalandık” albümü ile tanındı. “Veda” filminin soundtrack albümünde duru sesi ile hayranlık uyandıran Elçin Bulut’un yaptığı bu albümde düzenlemelerin tamamı Ferhat Livaneli tarafından yapıldı. “Bahçeşehir Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu”nda akademik personel olarak çalışan Elçin Bulut’un Zülfü Livaneli’yle yolu, 2004 yılında demo kayıtlar göndermesiyle kesişti. Bulut, ilk kez “Veda” filminin küğsel kayıtlarında Livaneli ile birlikte çalışmaya başladı. Filmin küğlerinin beğenilmesinin ardından ertiksel olarak çalışmaya başlayan Bulut’un albümünün çıkış parçası ‘Ege’, Zülfü Livaneli’nin son bağdası ve diğer parçalar ise Ege zeybeklerinden ve iki adet Rumeli türküsünden oluşmaktadır. Livaneli’nin Bulut’a vokal destek verdiği albümde çalgısal olarak bilinen ‘Bergama Zeybeği’ adlı parça ilk kez sözleriyle dinleyiciye sunuldu.

\ Bulut, Fahri:

1 Eylül 1938 tarihinde Tarsus’ta doğan Fahri Bulut 1963 yılında “İstanbul Teknik Üniversitesi”ni bitirerek maden mühendisi oldu. Çok çeşitli kurumlarda ve özel şirketlerde çalıştıktan sonra 1981 yılında Adana’da “Fabu Mühendislik İnşaat-Taahhüt-Maden-Makine-Sanayi ve Ticaret A.Ş.”nin kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanı oldu. Şiir ve küğe özel ilgisi ve büyük yeteneği olan Fahri Bulut’un şiirlerinden yedisi çeşitli sanatçılar tarafından bağdanmış olup kendisinin de Türk sanat küğü dalında 27 bağdası bulunmaktadır.

Bure:

2/4'lük ya da 4/4'lük ölçüde canlı bir Fransız halk kırınıdır. 17. yüzyılda barok ardışlarında bir bölüm olarak yer almıştır. Eski bir Fransız dansı olan "Bure", "Gavot" ile birlikte bazı klasıl ardışlarda da yer almıştır. Bir vuruşluk eksik ölçü ile başlar. 2/4 ya da 4/4'lük metrik sistemde, canlı ve neşeli bir küğ eşliğinde kırınılır. Bkz.: Bourrée.

\ Burgu:

Kulak. Mandal. Telli çalgılarda çalgının akordunu yapmak amacı ile kullanılan sert bir ağaçtan ya da madenden yapılan küçük parça. Çalgının tellerini uyumlu hale getirmek işine yarayan ağaçtan yapılan yuvarlak çubuk. Telli sazlarda, telleri germeye yarayan mandal. Akort kulakçığı ve tuner isimleri de burgu karşılığı kullanılmaktadır. Bu tür çalgılarda, çalgının sapına yakın ve bağlı olan bölgede tellerin sarıldığı parçaya “burgu” denilir. Telli çalgılarda tellerin üzerine sarıldığı, telleri gerip gevşetmeye yarayan mandallardan her biri.

\ Burkay, Kemal:

Kemal Burkay, Kürt siyasetinin en önemli isimlerinden birisidir. “PKK”nın sosyalist cenahının başındaki kişidir. “Kürdistan Sosyalist Partisi”ni (PSK) kurdu. İsveç’te yaşayan Burkay, “PKK”nın aksine her zaman silahlı eylemleri reddeden bir siyasi tavır aldı. Aynı zamanda edebiyatçı olan Burkay, Sezen Aksu’nun söylediği ve “Bir kedim bile yok” dizesiyle belleklere kazınan “Gülümse” şiirinin de yazarıdır:

Hadi gülümse bulutlar gitsin
İşçiler iyi çalışsın, gülümse
Yoksa ben nasıl yenilenirim
Belki şehre bir film gelir
Bir güzel orman olur yazılarda
İklim değişir, Akdeniz olur, gülümse.

Sazlarım vardı, ırmaklarım vardı çok
Çakıltaşlarım vardı benim
Ama sen başkasın anlıyor musun
Tut ki karnım acıktı, anneme küstüm
Tüm şehir bana küskün
Bir kedim bile yok anlıyor musun

İklim değişir, Akdeniz olur, gülümse.

Burlesca:

(İt.) Şakacı, alaycı. Şaka yapan ya da alay eden bir karakterde. Dalga geçer bir tarzda.
Son Güncelleme:19.01.2020 00.01
Toplam Ziyaret:2299732
Online Ziyaretçi Sayısı:7
Bugünlük Ziyaret :357

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.

Telif hakları için şikayetiniz varsa 05432317861 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Tuğrul Göğüş