Fr

Fr.:

Fr.: Fransızca.

\ Fransen, Erna:

“Gymnasium”dan sonra Arnhem’de Jacques Hendriks ve Utrecht’te Herman Uhlhorn ile konservatuvarda piyano eğitimi almıştır. Genç yaşlarında çeşitli korolar çalıştırdı ve birçok çalgıcıyı yönlendirdi. Flüt sanatçısı Frans Fransen ile oluşturdukları ikiliyle düzenli olarak dinletiler vermekte ve ırlağanlara eşlik etmektedir. Erna Fransen “Zeister Küğ Okulu”nda piyano öğretmenliği de yapmaktadır. Bkz.: Hendriks, Jacques; Uhlhorn, Herman.

Fraseggiare:

(İt.) Cümle, formüle edilmiş tümce. Cümlelemek. Kısa ve uygun anlatım. Uygun bir şekilde ifade etmek. Melodiyi ayrıştırarak çalmak. Ezginin net olarak ifadesi. Cümle parçası. Deyiş, dışavurum. Fraz, ifade. Bkz. Cümle, fraz, phrase.

French-horn:

Bkz. Korno.

Fringe:

Kenar, çeper, kıyı anlamına gelmektedir. Saçak, perçem, saçak takmak. Kenarına iliştirmek, kenarını bastırmak. “Fringe Festivalleri” geleneği 1947 yılında “Edinburgh Festivali”ne alınmayan sekiz grubun buna tepki olarak “bir kenarda” sergiledikleri oyunlarla başlamıştır. Zaman içinde genişlemiş, büyümüş ve ilk yıl ortaya konulan “tepki” her zaman anımsatılmıştır. Bahse konu olan festivaller giderek farklı bir renge ve değişik bir kimliğe bürünmüştür. İngiltere’de yapılan “Fringe Festivalleri”nin tek değişmeyen yanı “Edinburgh Festivali” ile aynı zaman dilimi içinde yapılmasıdır. “Edinburgh Fringe”in çıkış noktası “Edinburgh Festivali”ne duyulan bir tepkinin sonucudur. Fakat bugün dünyanın pek çok yerinde “Dünya Fringe Ağı”na bağlı olarak “Fringe Festivalleri” düzenlenmektedir. “Fringe Festivalleri” esnek bir yapıya sahiptir ve her kent bağlamına göre değişiklik göstermekte, farklı ölçeklerde ve zaman dilimlerinde gerçekleştirilmektedir. “İstanbul Fringe” de benzer bir şekilde kentin dinamiklerine göre şekillendirilmiştir. “Fringe Türkiye”nin alternatif niteliğinin tiyatro alanının köklü kurum ve festivallerine bir rakip ya da diğer bir seçenek olmasından çok zaten alternatif bir alan olan tiyatro alanına eklemlenmesi düşüncesi hakim olmuştur.

\ Frisch, Max:

İsviçreli oyun ve roman yazarı, mimar (1911-1991). Oyunlarında ve romanlarında bireyin kimlik sorunlarını işleyen ünlü yazar 1947 yılında Bertolt Brecht ve Friedrich Dürrenmat ile tanışmıştır. Oyunları ve romanları ile Alman dilinde etkili olmuştur. “Andorra” ve “Yine Başladılar Şarkılarına” isimli oyunlarıyla ün kazanmıştır. Türkçeye de çevrilen “Homo Faber” isimli romanı geniş yankı uyandırmıştır.
Son Güncelleme:21.01.2021 13.38
Toplam Ziyaret:2973403
Online Ziyaretçi Sayısı:10
Bugünlük Ziyaret :124

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.