Bl

\ Blake, Jessica:

Jessica Blake, “Rainbow Songs” isimli eğitici dizgenin en uzun süreli eğitmenidir. Doğuştan bir sanatçı olan Jessica, oldukça küçük yaşlarda şarkı söylüyor, piyano çalıyor ve doğaçlama dans resitalleri sergiliyordu. “McGill Üniversitesi”nde “Eğitim Bilimleri” üzerine okuduktan sonra performans zevkini seyahatle birleştirmeye karar verdi ve 18 ay boyunca Güney Doğu Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda’yı dolaştı ve bu ülkelerdeki birçok mekanda yalkın edimler gerçekleştirdi. 10 yıl boyunca kendi şarkılarını bağdayan ve kaydeden sanatçı, sonunda “So Close - Çok Yakın” adlı ilk uzun albümünü çıkardı. Bu albüm Kanada, ABD ve Avrupa’da radyolarda çalındı ve önemli ödüller aldı, Zürih radyo istasyonu tarafından “Ayın Albümü” seçildi. Jessica Blake bugüne dek her “Rainbow Songs CD”sinde öne çıkan bir vokalist olmuştur. “Bath Time”, “We’re All Here”, “Let’s Dance Today” ve “My Bellybutton” gibi çok sayıda şarkıyı ya kendisi yazdı ya da yazılmasında başkalarıyla işbirliği yaptı. Sanatçı, okul öncesi çocuklarla ve onların bakımlarını üstlenmiş yetişkinlerle çalışmaktan büyük keyif almaktadır. Blake kendi akustik-pop grubuyla dinleti dolaşılarını sürdürmekte ve sahnelere çıkmaktadır.

\ Blanc, Christophe:

Fransız senaryo yazarı ve yönetmen. 1 Ağustos 1966 tarihinde dünyaya geldi. “Marsilya Üniversitesi”nde fotoğrafçılık eğitimi aldı. Eğitimini tamamladığında yönetmen olmaya karar vermişti. İlk kısa filmi “Violente - Şiddet” ile hemen fark edildi ve bu çalışmasıyla çok sayıda ödül kazandı. Orta uzunluktaki ilk filmi olan “Faute de Soleil - Güneşin Yanlışı” 1995 yılında “Cannes”da seçilen filmlerden oldu. Uzun metrajlı yapımı olan “An Outward Woman - Dışarıda Bir Kadın” (2000) filminde Agnes Jaoui baş rolü üstlendi ve hem film hem de Jaoui eleştirmenlerden ve izleyicilerden çok olumlu sonuçlar aldı. O tarihten sonra televizyonlar için yüksek prestijli filmler çekti, ayrıca uzun metrajlı yapımlara yöneldi. François Cluzet, Olivier Gourmet, Louise Bourgoin, Bouli Lanners ve Jonathan Zaccai ile işbirliği gerçekleştirdi. “Blanc Comme Neige - Karbeyaz” ise 2010 yılı tarihini taşımaktadır. “Just Kids - Sadece Çocuklar” isimli filmi 2020 yılının 5 Ağustos’unda Fransa’da gösterime girmiştir. Sanatçı bu filmi ile “11. My French Film Festival - 11. Fransız Filmler Festivali”nde yer almıştır.

\ Blavet, Michel:

1700 ile 1768 yılları arasında yaşamış olan Fransız bağdar ve flütçü olan Michel Blavet 1738-1768 yılları arasında “Musique du Roi”nın bir üyesi idi. 1740 yılında“Paris Operası”nın birinci flütçüsü oldu. Muhtemelen Prusya Prensi olduğu tarihlerde Büyük Frederik’in emrinde hizmet vermekteydi. İki flüt için çok sayıda eser yazan Blavet 1752 yılında ilk “opera komik”lerden olan “Le Jaloux Corrigé” isimli yaratıyı bağdadı.

\ Blow, John:

İngiliz bağdar ve orgçalar. Muhtemelen “Nottinghamshire”ın “Collingham” köyünde dünyaya geldi. 23 Şubat 1649 tarihinde vaftiz edilmezden az önce doğmuş olması kuvvetle tahmin edilmektedir. Newark’ta bulunan cemaat kayıtları, Blow’un ve erkek ve kız kardeşlerinin vaftizlerini, ebeveynlerinin evliliğini ve babasının cenazesini kaydetmiştir. Barok dönemde yaşadı. Daha çocuk yaşlarında “Kraliyet Kapel”ine koro ırlağanı olarak seçildi. Kısa sürede anık bir çocuk olarak koro üyeleri arasında sivrildi. Çok genç yaşlarında çeşitli yürüyüşlükler bağdadı. Bu yaşta bağdadığı en önemli eser “Lord, Thou hast been our refuge, Lord, rebuke me not - Tanrım, sığınağımız oldun Tanrım, beni azarlama” oldu. Pelham Humfrey ve William Turner ile ortaklaşa “I will always give thanks - Daima şükranlarımı sunacağım” isimli eseri yazdı. Bu parça 1665 yılında Felemenklere karşı kazanılan zafer onuruna bağdandı. 1668 yılının sonlarına doğru “Westminster Manastırı”na orgçalar olarak atandı. 1673 yılının Eylül ayında Elizabeth Braddock ile evlendi ve çocukları oldu. Ancak Elizabeth evlendiklerinin onuncu yılında yeni bir doğum yaptığı esnada fenalaşarak yaşamını yitirdi. 1685 yılında Kral James II’nin özel küğcüsü olarak görev üstlendi. Sahne için yazdığı tek yaratısı olan “Venüs ve Adonis” tahminen 1680 ile 1687 yılları arasında kaleme alındı ve bu eser Henry Purcell’i çok etkiledi. Bu etkiyi Purcell’in “Dido ve Aeneas” isimli operasında kuvvetle görürüz. Sanatçı, 1687 yılında “Aziz Paul Katedrali”nin koro yönetkenliğine getirildi. Burada kendi eserlerinin büyük bir bölümünün seslendirildiğini biliyoruz. John Blow, 1699 yılında yeni bir görev olan “Kraliyet Kapeli”nin bağdarlığına getirildi. Çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Bu öğrenciler arasında William Croft, Jeremiah Clarke ve Henry Purcell bulunmaktaydı. Blow, 1 Ekim 1708 tarihinde yaşama gözlerini kapattı.

Bluegrass:

(İng.) Bir “country music” türüdür. Amerika Birleşik Devletleri’nin güney bölgelerine özgü, geleneksel bir küğ türüdür. “Appalachia” dağları Kuzey Amerika kıtasının doğusunda kuzey-güney yönünde uzanan sıradağlardır. Bu dağların güneyine doğru yer alan fakir ve geri kalmış yörelerde yaşayan İrlanda ve İskoçya kökenli toplulukların küğüdür. Bluegrass’de İrlanda küğünün büyük etkisi vardır. Seslendirmede genellikle gitar, mandolin ve keman gibi çalgılar kullanılmaktadır.

Blues:

1863 yılında zencilerin esir ticareti yolu ile köle olarak Amerika kıtasına götürülmelerinden sonra doğan "ladini" (din dışı) dokunaklı şarkılar... Dinsel içerik taşımayan ilk Afro-Amerikan küğlerine "blues" denilir.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5856502
Online Ziyaretçi Sayısı:5
Bugünlük Ziyaret :539

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.