Le

Le Bois:

Tahta. Tahta çalgılar.

Le Pas:

Adım.

Le Pincé:

(Fr.) Bkz. Pincé.

Lebhaft:

(Alm.) Çabuk, canlı, tez canlı. Şen, civelek. Hararetli, hararetle. Hayat dolu, pürhayat. Bkz. Lebhafter. Lebhaftigkeit.

Lebhafter:

(Alm.) Daha canlı ve çabuk. Bkz. Lebhaft, lebhaftigkeit.

Lebhaftigkeit:

(Alm.) Canlılık, hareketlilik, civeleklik, oynaklık. Bkz. Lebhaft, lebhafter.

\ Lee, Min:

Singapur'lu kemancı Min Lee yabancı basın organları tarafından “küğsel duyarlılık ve teknik konusunda bir fenomen” olarak tanıtılıyor. Küğe başlamasında ve tüm eğitim sürecinde kendisini destekleyen ailesine çok şey borçlu olduğunu her fırsatta ifade eden Lee “Ailem ve dostlarımla fikir ayrılığına düşseydik bile ben yolumda yürümeye devam ederdim. İnsanlar varmak istediği yere varabilmek için bütün güçleriyle çalışmalı ve gidebileceği yere kadar gitmeli. Ne kadar zor olursa olsun dünyanın işini mutlulukla yapan insanlara gereksinimi var. Bu nedenle bizi ne mutlu edecekse onun peşinden gitmeliyiz” diyor. Singapur'dan çıkıp birçok yeteneğin mücadele ettiği uluslararası platforma büyük bir cesaretle giren ve kısa sürede dünya çapında başarı kazanan Min Lee beş yaşında küğ eğitimine başladı. Eric Friedman ve Nathan Milstein gibi ünlü kemancıların öğrencisi olan Min Lee “Yale Üniversitesi”nden 2000 yılında mezun oldu. “Kraliyet Filarmoni Orkestrası”, “Viyana Oda Orkestrası”, “Prag Oda Orkestrası”, “Rusya Ulusal Filarmonik Orkestrası” ve “Academy of. St. Martin in the Fields” gibi önemli orkestralarla; Charles Dutoit, Vladimir Ashkenazy, Peter Oundjian ve Mikhail Pletnev gibi ünlü yönetkenlerle çaldı. Sanatçının “Universal Music” etiketiyle yayınlanmış Vladimir Ashkenazy yönetimindeki “Philarmonia Orkestrası” eşliğinde Çaykovski ve Prokofiyev yorumlarından oluşan bir albümü de bulunmaktadır.

Left:

(İng.) Sol, sol taraf, soldaki, sola.

Legal Trio:

Temelleri vatani görevlerini beraber yaptıkları “Armoni Mızıkası Komutanlığı”nda atılan “Legal Trio” saksofonda Siney Yılmaz, kontrabasta Volkan Topakoğlu ve davulda Berke Özgümüş’ten oluşmaktadır. Küğ dünyasında ayrı ayrı oluşumlarda isimlerine rastladığımız üçül çok sık karşımıza çıkmayan “kontrabas-saksofon-davul formatı”nı yakın zamanda planladıkları bir albümle caz dinleyicisinin beğenisine sunmayı planlamaktadır. Bu albümü alışkın olduğumuz hallerinin dışında kalan yorumlarından oluşturan grup kendilerine ait özgün bağdalar ekleyerek dağarlarını genişletmektedirler.

Legato:

(İt.) Bağlı çalış. Bağlı. Yeni nota gelmeden bir önceki notanın durdurulmaması. İki ya da daha fazla notanın ara vermeden devam etmesi. Notaların birbirine bağlanarak çalınması. Bu şekilde çalınması istenen notalar bir bağ işareti kullanılarak yazılırlar. Bağ işareti kullanılan notalar yaylı çalgılarda tek bir yayla, üflemeli çalgılarda ve ses kullanımında ise tek bir nefes alınarak gerçeklenirler. Bkz. Örnek:

Legato Örneği

Legend:

(İng.) Efsane, söylence. Ünlü kişi. Yazıt, kitabe, menkıbe. Bkz. Lejand, lejant.

Legende:

Efsane. Azizlerin ya da kahramanların ve toplum önderlerinin yaşamlarına ilişkin öyküler.

Léger:

(Fr.) Hafif, ince, zayıf. Açık. Zarif. Çıtkırıldım bir tarz ile.

Legerement:

Bkz. Leggiero.

Leggiaremente:

Çok zarif, hafifçe.

Leggierissimo:

Çok hafif, çok rafine, olabildiğince zarif.

Leggiero:

Zarif, hafif.

Legni:

Tahta çalgılar.

Legno:

Bkz. Col legno.

Leitmotiv:

Öncü, lider motif. Bir kişiyi veya belli bir durumu karakterize eden ya da simgeleyen motif veya tema.

Leitung:

(Alm.) Yönetim, yönetmek. Liderlik. Şeflik, orkestra şefliği. Orkestra yönetkeni, şef.

Lejand:

Bkz. Lejant. Legend.

Lejant:

Bkz. Lejand. Legend.

\ Lekesizgöz, Nuri:

“Laço Tayfa”nın kanun ustası olan sanatçı neşesini küğüne büyük bir içtenlikle yansıtmıştı. Nuri Lekesizgöz 26 Mayıs 2006 sabahı aramızdan ayrıldı. “Laço Tayfa”da çok sayıda projeye emeği geçen Nuri Lekesizgöz geride unutulmayacak pek çok güzel eser bırakmıştır.

Lenk fahte:

(Far.) Geleneksel Türk musıkisinde kullanılmış olan bir usuldür. Metrik sistemi 10/4’lüktür. Küçük usullerden sayılır.

Lentando:

Yavaş yavaş ağırlaşarak.

Lento:

Largo'ya yakın yavaşlıkta. Metronomun dakikada 52–56 arası vuruş hızı.

Lessing, Gotthold Ephraim:

Lessing, Gotthold Ephraim

Lestamente:

Kıvrak tarzda.

Lesto:

(İt.) Kıvrak. Oynak.

\ Lethco, Amanda Vick:

Sanatçı dünyaca tanınan “Alfred’s Basic Piano Library” (Alfred’in Temel Piyano Kitaplığı)’nın Willard A. Palmer ve Morton Manus ile birlikte ortak yazarlarından birisidir. Dr. Lethco “Juilliard”da James Friskin, “Chicago Küğ Okulu”nda Rudolph Ganz, “Columbia Üniversitesi”nde Douglas Moore ve “Houston”da Ruth Barr ile çalışmıştır. Lethco, Austin’de bulunan “Teksas Üniversitesi”nde öğretmenlik de yapmıştır. “Northwestern Üniversitesi”nden piyano performansı dalında diploma alan sanatçının aynı zamanda küğ eğitmeni olarak da aldığı bir yeterlilik derecesi bulunmaktadır. Daha sonra yine piyano performansı dalında bir master diploması elde etmiştir. Bunların dışında Brookhaven, Mississipi’de “Onursal Beşeri Bilimler Doktorası” ile ödüllendirilmiştir. Çok sayıda kolej ve üniversitede çalışmalıklar düzenlemiş, Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok kentinde dinletiler vermiştir. Lethco Avrupa, Kanada, Japonya, Hong Kong, Kore, Yeni Zelanda, Malezya, Singapur, Avustralya, Tayland ve Endonezya’da çok sayıda çalışmalıklar düzenlemiş ya da bu çalışmalıkların yöneticiliğini yapmıştır. New York, San Antonio, Austin ve Houston’da özel dersler vermiş ve piyanoda küğ yaratma dalında yayınlanan kitapların ortak yazarlarından olmuştur. Uluslararası bir yayın olan “Who’s Who of Musicians” ve “World Who’s Who of Women” listelerinde yer almıştır.

\ Leveridge, Richard:

İngiliz bas ırlağan ve bağdar. 19 Temmuz 1670 tarihinde dünyaya geldi. 1708’li yıllarda “Drury Lane” ve “Haymarket”te ırlağanlık yaptı. 1715 ile 1732 yılları arasında “Lincoln’s Inn Fields Theatre” kumpanyasında bulundu ve 1732 yılından 1751 yılına dek “Covent Garden”da sanatçı oldu. Yaratıları arasında bir maskeli tiyatro oyunu olan “Pyramus ve Thisbe” (1716) ve muhtemelen “Macbeth” için küğ (1702), ırlağanlar için şarkı demetleri ve balladlar ile pek tanınmış eseri “The Roast Beef of Old England” (Eski İngiliz Bifteği) bulunmaktadır.

\ Levickiene, Marina:

1963 yılında Kazakistan’da doğdu. Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Mikalojus Konstantinas Ciurlionis Ulusal Sanatlar Okulu”nun “Bale Bölümü”nde eğitim gördü ve bale sanatçısı olarak 1981 yılında mezun oldu. Aynı yıl “Vilnius Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu Bale Topluluğu”na sanatçı üye olarak kabul edildi. Bu topluluk ile onbir yıl çalıştıktan sonra “Varşova Bale Topluluğu” ile sözleşme yaptı. Bu topluluk ile iki yıl dans ettikten sonra tanınmış bale öğretmeni ve koreograf David Allen ile çalışmak ve dersler almak üzere İsviçre’ye geçti ve hem dans sanatçısı hem de öğretmen olarak gelişimini sürdürdü. Üç yıl devam eden bu çalışmalardan sonra tekrar “Vilnius Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu Bale Topluluğu”na dönüş yaptı. Bir müddet bu toplulukta çalıştıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve burada öğretmenlik yaptı, ayrıca gelişimini sürdürebilmek amacıyla “Broadway Dans Okulu”nun öğretmenlerinden ders almaya devam etti. Bu ülkede dört yıl kaldıktan sonra ülkesi Litvanya’ya dönüş yaptı ve Mikalojus Konstantinas Ciurlionis Ulusal Sanatlar Okulu”nun “Bale Bölümü”nde klasik bale öğretmeni oldu. Marina Levickiene Litvanya’lı öğretmenler için çok sayıda eğitici seminerler gerçekleştirmiştir. Bu okulda koreografi çalışmaları da yapan sanatçı çok sayıda bale performansının yaratıcısı oldu ve “Vilnius Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu”nda “Peter Pan” oyunundaki bale performansları nedeniyle “Altın Haç Ödülü”nü kazandı.

\ Levine, James Lawrence:

ABD’li yönetken ve piyanist. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Ohio eyaletinin Cincinnati kentinde 23 Haziran 1943 tarihinde dünyaya geldi. Anne tarafından büyükbabası bir sinagogda koro yönetkeni ve bağdardı. Lawrence ismindeki babası ise kırın küğü yapan topluluklarda “Larry Lee” adı ile kemancılık yapmaktaydı. Anne Helen Goldstein Levine ise “Helen Golden” ismini kullanan bir “Broadway” sanatçısıydı. James Lawrence Levine kendisinden iki yaş küçük olan erkek kardeşi Tom ile pek yakındı. Hatta Tom 1974 yılında James ile Cincinnati’den New York kentine birlikte taşındı. Tom ağabeyinin iş konusunda en büyük destekçisi oldu; prova çizelgelerini hazırladı, alan çalışmalarını hazırladı, nerede ve hangi şartlar altında yaşanılacağını araştırdı ve James Levine Avrupa’ya her zaman kardeşinin eşliğinde yolculuklar yaptı. Tom oldukça iyi bir ressamdı. James Levine’in evlilik danışmanı olan bir de kız kardeşi bulunmaktaydı. Sanatçı daha çok küçük bir çocuk iken piyano çalışmaya başladı. Henüz on yaşında iken 21 Şubat 1954 tarihinde Felix Mendelssohn’un “İkinci Piyano Konçertosu”nu “Cincinnati Sinfoni Orkestrası” eşliğinde bir gençlik dinletisinde seslendirdi. Bunun ardından James Levine ani bir kararla “LaSalle Dördülü”nde birinci kemancı olan Walter Levin ile küğ çalışmaya başladı. 1956 yılında Vermont’ta bulunan “Marlboro Küğ Okulu”nda Rudolf Serkin’den piyano dersleri aldı. Bir sonraki yıl “Aspen Küğ Okulu”nda Rosina Lhévine ile piyano çalışmaya başladı. Cincinnati’nin pek gözde okullarından biri sayılan “Walnut Hills Yüksek Okulu”ndan mezun oldu. 1961 yılında “Juilliard Küğ Okulu”na girdi ve burada Jean Morel’den yönetkenlik dersleri aldı. 1964 yılında bu okulu bitirdi ve “Baltimore Sinfoni Orkestrası”nın bir projesi olan “Amerikan Yönetkenleri Grubu”na katıldı.Esas olarak “Metropolitan Operası”nın küğ direktörlüğü görevini üstlenmesinden sonra pek tanındı. Bu göreve 1975 yılında getirildi ve 1976 yılından 2016 yılına dek bu konumunu sürdürdü. Sanatçı sayısız kayıtlar gerçekleştirdi, radyo ve televizyon yayınlarına katıldı. Tüm bunların yanısıra “Ravinia Festivali”nde, “Münih Filarmoni Orkestrası”nda ve “Boston Sinfoni Orkestrası”nda küğ direktörlüğü sorumlulukları aldı. 1980 yılında “Lindemann Genç Sanatçılar Gelişim Programı”nı başlattı ve gelecek vaad eden ırlağanlar, yönetkenler ve diğer küğcüler ile ertiksel gelişimlerini güçlendirmek amacıyla çalıştı. James Lawrence Levine 2011 ile 2013 yılları arasında sağlık sorunları nedeniyle yönetkenliğe, idari işlerine ve küğsel etkinliklerine ara vermek zorunda kaldı. 2015-2016 dinleti mevsimi sonrasında ise “Metropolitan Operası”ndaki görevinden emekli oldu ve bu kurumun onursal küğ direktörlüğüne atandı. 12 Mart 2018 tarihi itibariyle ise -kendisi tarafından inkar edilen- ancak “Metropolitan Operası” yönetimi tarafından aşırı ve yanlış bulunan seksüel tercihlerinden ötürü bu kurumdaki tüm görev ve ilişkilerinden resmi olarak ayrılmak zorunda kaldı. 2 Aralık 2017 tarihinde “New York Times” gazetesi -anılan tarihte- 40 ile 60 yaşlarında olan, fakat 20’li yaşlarında Levine’in öğrencisi oldukları dönemde ünlü yönetkenin seksüel tacizine uğrayan dört erkek küğcüye ait ayrıntılı bilgiler içeren uzun bir yazı yayınladı. Hemen ertesi gün “Metropolitan” yönetimi Levine ile tüm ilişkilerini sonlandırdı ve santçı ile yapılmış olan ileriki tarihli tüm anlaşmaları iptal etti. Benzer şekilde “Ravinia Festivali” hiç gecikmeden Levine ile bağlarını kesti. “Boston Sinfoni Orkestrası” ise gelecekte hiçbir şekilde Levine ile anlaşma yapmayacaklarını  duyurdu. 2018 yılının Mart ayı sonlarında Levine ile ilişkili soruşturma tamamlandı ve konu ile ilgili güvenilir kanıtlar bulundu. Sonuç olarak “Metropolitan Operası” idaresi cinsel açıdan taciz edici tavır ve davranışlarından ötürü sanatçı ile tüm bağlarını kopardı. Levine New York kentinde Batı Merkez Park üzerinde bulunan San Remo yerleşkesinde yaşamaktadır.

Lexikon:

Sözlük, lügat. Bkz. Musik lexikon.
Son Güncelleme:15.09.2019 22.26
Toplam Ziyaret:2086256
Online Ziyaretçi Sayısı:6
Bugünlük Ziyaret :11

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.

Telif hakları için şikayetiniz varsa 05432317861 numaralı telefona ulaşabilirsiniz. Tuğrul Göğüş