Le

Le Bois:

Tahta. Tahta çalgılar.

Le Pas:

Adım.

Le Pincé:

(Fr.) Bkz. Pincé.

Lebhaft:

(Alm.) Çabuk, canlı, tez canlı. Şen, civelek. Hararetli, hararetle. Hayat dolu, pürhayat. Bkz. Lebhafter. Lebhaftigkeit.

Lebhafter:

(Alm.) Daha canlı ve çabuk. Bkz. Lebhaft, lebhaftigkeit.

Lebhaftigkeit:

(Alm.) Canlılık, hareketlilik, civeleklik, oynaklık. Bkz. Lebhaft, lebhafter.

\ Lee, Min:

Singapur'lu kemancı Min Lee yabancı basın organları tarafından “küğsel duyarlılık ve teknik konusunda bir fenomen” olarak tanıtılıyor. Küğe başlamasında ve tüm eğitim sürecinde kendisini destekleyen ailesine çok şey borçlu olduğunu her fırsatta ifade eden Lee “Ailem ve dostlarımla fikir ayrılığına düşseydik bile ben yolumda yürümeye devam ederdim. İnsanlar varmak istediği yere varabilmek için bütün güçleriyle çalışmalı ve gidebileceği yere kadar gitmeli. Ne kadar zor olursa olsun dünyanın işini mutlulukla yapan insanlara gereksinimi var. Bu nedenle bizi ne mutlu edecekse onun peşinden gitmeliyiz” diyor. Singapur'dan çıkıp birçok yeteneğin mücadele ettiği uluslararası platforma büyük bir cesaretle giren ve kısa sürede dünya çapında başarı kazanan Min Lee beş yaşında küğ eğitimine başladı. Eric Friedman ve Nathan Milstein gibi ünlü kemancıların öğrencisi olan Min Lee “Yale Üniversitesi”nden 2000 yılında mezun oldu. “Kraliyet Filarmoni Orkestrası”, “Viyana Oda Orkestrası”, “Prag Oda Orkestrası”, “Rusya Ulusal Filarmonik Orkestrası” ve “Academy of. St. Martin in the Fields” gibi önemli orkestralarla; Charles Dutoit, Vladimir Ashkenazy, Peter Oundjian ve Mikhail Pletnev gibi ünlü yönetkenlerle çaldı. Sanatçının “Universal Music” etiketiyle yayınlanmış Vladimir Ashkenazy yönetimindeki “Philarmonia Orkestrası” eşliğinde Çaykovski ve Prokofiyev yorumlarından oluşan bir albümü de bulunmaktadır.

Left:

(İng.) Sol, sol taraf, soldaki, sola.

Legal Trio:

Temelleri vatani görevlerini beraber yaptıkları “Armoni Mızıkası Komutanlığı”nda atılan “Legal Trio” saksofonda Siney Yılmaz, kontrabasta Volkan Topakoğlu ve davulda Berke Özgümüş’ten oluşmaktadır. Küğ dünyasında ayrı ayrı oluşumlarda isimlerine rastladığımız üçül çok sık karşımıza çıkmayan “kontrabas-saksofon-davul formatı”nı yakın zamanda planladıkları bir albümle caz dinleyicisinin beğenisine sunmayı planlamaktadır. Bu albümü alışkın olduğumuz hallerinin dışında kalan yorumlarından oluşturan grup kendilerine ait özgün bağdalar ekleyerek dağarlarını genişletmektedirler.

Legato:

(İt.) Bağlı çalış. Bağlı. Yeni nota gelmeden bir önceki notanın durdurulmaması. İki ya da daha fazla notanın ara vermeden devam etmesi. Notaların birbirine bağlanarak çalınması. Bu şekilde çalınması istenen notalar bir bağ işareti kullanılarak yazılırlar. Bağ işareti kullanılan notalar yaylı çalgılarda tek bir yayla, üflemeli çalgılarda ve ses kullanımında ise tek bir nefes alınarak gerçeklenirler. Bkz. Örnek:

Legato Örneği

Legende:

Efsane. Azizlerin ya da kahramanların ve toplum önderlerinin yaşamlarına ilişkin öyküler.

Léger:

(Fr.) Hafif, ince, zayıf. Açık. Zarif. Çıtkırıldım bir tarz ile.

Legerement:

Bkz. Leggiero.

Leggiaremente:

Çok zarif, hafifçe.

Leggierissimo:

Çok hafif, çok rafine, olabildiğince zarif.

Leggiero:

Zarif, hafif.

Legni:

Tahta çalgılar.

Legno:

Bkz. Col legno.

Leitmotiv:

Öncü, lider motif. Bir kişiyi veya belli bir durumu karakterize eden ya da simgeleyen motif veya tema.

Leitung:

(Alm.) Yönetim, yönetmek. Liderlik. Şeflik, orkestra şefliği. Orkestra yönetkeni, şef.

\ Lekesizgöz, Nuri:

“Laço Tayfa”nın kanun ustası olan sanatçı neşesini küğüne büyük bir içtenlikle yansıtmıştı. Nuri Lekesizgöz 26 Mayıs 2006 sabahı aramızdan ayrıldı. “Laço Tayfa”da çok sayıda projeye emeği geçen Nuri Lekesizgöz geride unutulmayacak pek çok güzel eser bırakmıştır.

Lenk fahte:

(Far.) Geleneksel Türk musıkisinde kullanılmış olan bir usuldür. Metrik sistemi 10/4’lüktür. Küçük usullerden sayılır.

Lentando:

Yavaş yavaş ağırlaşarak.

Lento:

Largo'ya yakın yavaşlıkta. Metronomun dakikada 52–56 arası vuruş hızı.

Lessing, Gotthold Ephraim:

Lessing, Gotthold Ephraim

Lestamente:

Kıvrak tarzda.

Lesto:

(İt.) Kıvrak. Oynak.

\ Lethco, Amanda Vick:

Sanatçı dünyaca tanınan “Alfred’s Basic Piano Library” (Alfred’in Temel Piyano Kitaplığı)’nın Willard A. Palmer ve Morton Manus ile birlikte ortak yazarlarından birisidir. Dr. Lethco “Juilliard”da James Friskin, “Chicago Küğ Okulu”nda Rudolph Ganz, “Columbia Üniversitesi”nde Douglas Moore ve “Houston”da Ruth Barr ile çalışmıştır. Lethco, Austin’de bulunan “Teksas Üniversitesi”nde öğretmenlik de yapmıştır. “Northwestern Üniversitesi”nden piyano performansı dalında diploma alan sanatçının aynı zamanda küğ eğitmeni olarak da aldığı bir yeterlilik derecesi bulunmaktadır. Daha sonra yine piyano performansı dalında bir master diploması elde etmiştir. Bunların dışında Brookhaven, Mississipi’de “Onursal Beşeri Bilimler Doktorası” ile ödüllendirilmiştir. Çok sayıda kolej ve üniversitede çalışmalıklar düzenlemiş, Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok kentinde dinletiler vermiştir. Lethco Avrupa, Kanada, Japonya, Hong Kong, Kore, Yeni Zelanda, Malezya, Singapur, Avustralya, Tayland ve Endonezya’da çok sayıda çalışmalıklar düzenlemiş ya da bu çalışmalıkların yöneticiliğini yapmıştır. New York, San Antonio, Austin ve Houston’da özel dersler vermiş ve piyanoda küğ yaratma dalında yayınlanan kitapların ortak yazarlarından olmuştur. Uluslararası bir yayın olan “Who’s Who of Musicians” ve “World Who’s Who of Women” listelerinde yer almıştır.

\ Levickiene, Marina:

1963 yılında Kazakistan’da doğdu. Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Mikalojus Konstantinas Ciurlionis Ulusal Sanatlar Okulu”nun “Bale Bölümü”nde eğitim gördü ve bale sanatçısı olarak 1981 yılında mezun oldu. Aynı yıl “Vilnius Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu Bale Topluluğu”na sanatçı üye olarak kabul edildi. Bu topluluk ile onbir yıl çalıştıktan sonra “Varşova Bale Topluluğu” ile sözleşme yaptı. Bu topluluk ile iki yıl dans ettikten sonra tanınmış bale öğretmeni ve koreograf David Allen ile çalışmak ve dersler almak üzere İsviçre’ye geçti ve hem dans sanatçısı hem de öğretmen olarak gelişimini sürdürdü. Üç yıl devam eden bu çalışmalardan sonra tekrar “Vilnius Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu Bale Topluluğu”na dönüş yaptı. Bir müddet bu toplulukta çalıştıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve burada öğretmenlik yaptı, ayrıca gelişimini sürdürebilmek amacıyla “Broadway Dans Okulu”nun öğretmenlerinden ders almaya devam etti. Bu ülkede dört yıl kaldıktan sonra ülkesi Litvanya’ya dönüş yaptı ve Mikalojus Konstantinas Ciurlionis Ulusal Sanatlar Okulu”nun “Bale Bölümü”nde klasik bale öğretmeni oldu. Marina Levickiene Litvanya’lı öğretmenler için çok sayıda eğitici seminerler gerçekleştirmiştir. Bu okulda koreografi çalışmaları da yapan sanatçı çok sayıda bale performansının yaratıcısı oldu ve “Vilnius Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu”nda “Peter Pan” oyunundaki bale performansları nedeniyle “Altın Haç Ödülü”nü kazandı.

Lexikon:

Sözlük, lügat. Bkz. Musik lexikon.
Son Güncelleme:23.05.2018 10.28
Toplam Ziyaret:1464462
Online Ziyaretçi Sayısı:7
Bugünlük Ziyaret :270

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.