Sm

Small bassoon:

(İng.) Küçük fagot.

Small flute:

(İng.) Küçük flüt.

Smoothly:

(İng.) Yumuşak, yumuşacık. Yumuşak bir şekilde, yumuşakça. Rahat, rahatça. Pürüzsüz, pürüzsüzce. Kolayca. Düzgünce. Sarsıntısız, sarsıntısızca. Eşit, eşitçe.

Smorzando:

(İt.) Sesi azaltarak, ölgünleştirerek, sesi kısarak. Gittikçe kısarak, dereceli azaltarak, kademeli indirerek. Kısarak, azaltarak. Kısaltılmış şekli ile: smorz.

Smuikas:

(Litvanca) Keman.

Smuikininkas:

(Litvanca) Kemancı, keman çalan kişi. Keman sanatçısı.

\ Smyrna Beşili:

2000 yılında İzmir'li küğcü Sibel (Sezer) Dündar tarafından kurulmuş olup, 2001 yılından başlayarak ertiksel olarak çalışmaya başlamıştır. Genellikle İzmir ve çevresinde çok sayıda etkinlik ve festivalde sahne alan grup zaman zaman Ege Bölgesi dışında da dinletiler vermiş ve yardım amaçlı dernek gecelerinde bulunmuştur. Grubun tüm üyeleri kadrolu işlerde çalışmakta olup amatör ruhla yaptıkları küğsel etkinliklerde çok seçici olmayı ilke olarak benimsemişlerdir. Sadece latin ve caz formunda eserleri yorumlayan “Smyrna Beşili” 2007 yılı baharında ilk albümleri için stüdyo çalışmalarına başlayacaktır. Ayrıca 15-25 Temmuz 2007 tarihleri arasında Kıbrıslı küğseverler ile buluşacakları bir dinleti dolaşısı hazırlığı içindeki grup İzmir’de kendi olanaklarıyla oluşturdukları bir stüdyoda çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürmektedir. “Çukurova Müzik Dostları Derneği” sayesinde ilk kez Adana'lı dinleyicilerin karşısına çıkmış olan “Smyrna Beşili” piyanoda Efe Sezer, akustik gitarda Metin Taşpınarlı, perküsyonda Aykut Özyılmaz, flütte Sibel (Sezer) Dündar ve vokalde Savaş Aysal’ın katılımıyla kurulmuştur. Grubun tüm üyelerinin ortak hedefi ticari kaygı gütmeden sadece sevdikleri küğü yapabilmektir.

\ Smyth, Ethel Mary:

İngiliz bağdar. 22 Nisan 1858 tarihinde bir asker ailesinin kızı olarak Londra’da dünyaya geldi. “Leipzig Konservatuvarı”nda eğitim gördü ve özellikle Johannes Brahms ve Antonin Dvorak’tan destek gördü. İlk dikkati çeken eseri 1893 yılında yazdığı, coşkulu bir içeriği bulunan “Büyük Re’den Missa”sı oldu. En tanınmış yaratısı ise 1906 yılında bağdadığı ve büyük beğeni derleyen “The Wreckers / Yağmacılar” isimli operasıdır. 1911 yılında kaleme aldığı “Kadınların Yürüyüşü” isimli verimi Ethel Mary Smyth’in “Kadınların Seçme ve Seçilme Hareketi”ne güçlü katkısını yansıtır. 1916 yılında bağdadığı komik opera “The Boatswain’s Mate” ile önemli bir başarıya imza attı. Ayrıca bir otobiyografi kaleme aldı. 1919 ile 1940 arasındaki yılları ele alan çok bölümlü ve hacimli bir çalışma olan bu kitabın adı “Impressions That Remained / Belleğimde Kalan İzlenimler” idi.Küğ tarihinin önemli kadın bağdarlarından birisi olan sanatçının yaratıları gelenekselden deneyselliğe dek bir yayılım sergiler. Smyth 9 Mayıs 1944 tarihinde Woking, Surrey’de yaşama gözlerini kapattı.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:6070946
Online Ziyaretçi Sayısı:14
Bugünlük Ziyaret :227

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.