Du

Due:

(İt.) İki.

Due volte:

(İt.) İki kere, iki kez, iki defa. Çiftleyerek.

\ Duoist:

Duoist 2007 yılında Erhan Birol ve Tolgahan Çoğulu tarafından kurulmuştur. Soner Egesel, Bekir Küçükay, Matthew Greif (Lagq), Lily Afshar, Giuseppe Caputo (Duo Caputo & Pompilio), Andrea Vettoretti, Alfonso Montes (Duo Montes & Kircher) ve Danielle Cumming'in ustalık atölyelerine katılmışlardır. "17. Uluslararası Iserlohn Gitar Festivali"nin kapanış dinletisinde yer almışlardır. "9. Uluslararası Yıldız Teknik Üniversitesi Gitar Günleri"nde, "2. Uluslararası İstanbul Teknik Üniversitesi Savaş Çekirge Gitar Günleri"nde ve "Memphis Üniversitesi", "Boğaziçi Üniversitesi" gibi yerlerde dinletiler vermişlerdir. (Daha fazla bilgi için bkz.: www.duoist.com)

Duplum:

“Organa” ve “clausulae”lerde tenor sesin hemen üstündeki part. Onikinci yüzyıl “organumu”nda “duplum”, tenor partının hemen üstünde yer alan çizgi idi. Eğer üçüncü bir çizgi bağdada yer alıyorsa buna da triplum adı verilirdi. Onüçüncü yüzyılda “duplum”, “motetus” olarak adlandırılmaya başlandı. “Organum”da tenor çizgisinin üzerinde yer alan bu ses, bağdanacak ikinci hat olmuştur. İlk dönem “motet”lerinde bu hat genellikle “motetus” olarak isimlendirilirdi. Bir başka deyişle, onbirinci ve onikinci yüzyıllar “organum”larında var olan bir düz ır ezgisine -ki buna vox principalis (ana ses) denilir- eklenen oldukça sade ikinci ezgiye “duplum” adı verilmiştir. Onikinci yüzyılın sonlarına doğru bu ikinci çizgi o denli esnetilmiş ve genişletilmiştir ki adeta bir melodik yapı kazanmıştır. Onüçüncü yüzyıla gelindiğinde “polifonik motet”, düz ırlarda artık “cantus firmus”un özelliklerini taşımaya başlamıştı. Ortaçağ küğ kuramında bu terim temel anlamıyla iki sesli polifonik bir yapı anlamına gelmektedir. Polifonik bir yaratının ikinci çizgisi bir tenora karşılık verecek bir “duet” olarak bağdanmıştır. Bkz. Motetus. Motet. Triplum. Clausulae. Organum. Vox principalis. Tenor, tenere.

Dur:

(Alm.) Büyük, büyüklü. Majör.

Durak:

Tonik, eksen, dizinin birinci derecesi, eksen ses.

Durante:

(İt.) Esnasında, süresince, sırasında.

Durata:

(İt.) Süre, zaman.

Duraturo:

(İt.) Sürekli, devamlı, kesintisiz.

\ Duru, Nükhet:

19 Mayıs 1954 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Türk pop küğü sanatçısı Nükhet Duru ertiksel yaşamına 1971 yılında bir kırın küğü orkestrasında yalkıcılık yaparak başladı. Gerek görünümü, gerekse sesinin rengi ve tonu ile yorumunun dikkat çekiciliği yalkın çalışmalar yapmasına olanak sağladı. 1974 yılında başladığı dağar çalışmaları sonuçlandığında ilk 45’lik plağı “Beni Benimle Bırak” 1975 yılında yayınlandı ve büyük bir başarı sağladı. İlk albümü “Bir Nefes Gibi” ise 1977 yılında çıktı. O yıl en iyi yorumcu ve yılın en başarılı kadın yalkıcısı ödüllerini aldı. 1978 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen şarkı yarışmasına “Modern Folk Üçlüsü” ile birlikte katıldı. Bu yarışmada birinci oldu. 80’li yıllarda Türk sanat küğü yaratıları da yorumlamaya başladı. Böylece sahnelerde baş yalkıcı olarak kendini gösterdi. Buna karşın sanatçı her zaman pop küğüne daha yakın durmuştur. Sahnelerde yalnızca şarkı söylemeyip gösteriye de ağırlık vermesi sonucunda müzikal ve kabarelerde rol alması konusunda teklifler aldı. Bunların arasında Ali Poyrazoğlu ve Korhan Abay ile birlikte “Yaşa Sevgili Dünya”, Haldun Dormen ile “Merhaba Müzik”, “Saz mı Caz mı”, “Operetler”, “7’den 77’ye”, Metin Serezli ile “Aşk Olsun”, Hakan Altıner ile “Cahide” ve Başar Sabuncu ile birlikte “Carmen” sayılabilir. Sanatçının birçok altın plak ve benzeri ödülü bulunmaktadır. Ajda Pekkan, Nilüfer, Sezen Aksu ile birlikte küğ eleştirmenleri ve dinleyicileri nezdinde Türk pop küğünün en önemli dört isminden biri olarak kabul edilmektedir.

\ Duru, Şeniz:

Piyano eğitimine “İzmir Devlet Konservatuvarı”nda Seçil Akdil ile başladı ve O’nun sınıfından 1994 yılında mükemmel dereceyle mezun oldu. Daha sonraki günlerde Türkiye’de ve yurt dışında gerek yalkıcı ve gerekse oda küğcüsü olarak çok başarılı dinletiler verdi. “İzmir Devlet Senfoni Orkestrası” eşliğinde çaldığı Ludwig van Beethoven’ın küçük do’dan Op. 37 sırasayılı 3 numaralı piyano konçertosu küğ eleştirmenleri tarafından çok beğenildi. Aynı zamanda Zöhrap Adıgüzelzade, Giovanni Battel, Ufuk ve Bahar Dördüncü ile Hüseyin Sermet’in piyano çalışmalıklarına katıldı. “Birinci Ulusal Yaz Kursu” sırasında keman sanatçısı Tunç Ünver ve viyolonsel sanatçısı Alexander Rudin’in çalışmalarına eşlik etti. Yüksek lisans eğitimini Sayram Akdil ve Nilgün Alkan’ın sınıfından başarıyla bitirmesinin ardından “Sanatta Yeterlik” programını Gülser Eryümlü ile tamamladı. Şeniz halen “Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Dal Başkanı”dır.

\ Durukan, Ayşegül:

Albay bir babanın kızı olan Ayşegül Durukan dokuz yaşında küğ dersleri almaya başlamıştır. Şan tekniğini Türk musikisinde son derece iyi kullanan ve güçlü bir sese sahip olan sanatçı “Ankara Radyosu”nda ses sanatçısı iken evlenerek Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlanta kentine yerleşmiştir. “Kanımda Kıvılcım” şarkısını ilk söyleyen Türk sanat musikisi sanatçısı olan Durukan bu şarkı ile bir yarışmaya katılarak birinci olmuştur. Yarışmanın ödülü olarak “TRT”de kadrolu olarak çalışmaya başlayan sanatçının güzel sesi ve o güne dek pek alışılmamış olan yorum tarzı dikkatleri üzerine toplamakla birlikte kendisini çekemeyenlerin yaptıkları dedikodular Durukan’ın bu kurumdan istifa etmesine neden olmuştur. Ülkeden ayrılmasından önce son bir nostalji albümü çıkartmış olan sanatçı Türk sanat küğünün en iyi seslerinden ve yorumcularından birisi olabilecek yeteneğe sahip iken herşeyi bırakarak ABD’ye yerleşmeyi tercih etmiştir.

\ Duvernoy, Jean-Baptiste:

Fransız romantik dönem piyanisti ve bağdarı. 1802 yılında doğmuş ve 1880 yılında yaşama gözlerini kapatmıştır. En tanınmış verimi Op. 176 sırasayılı “Temel Çalışmalar” (Elementary Studies) başlıklı ve parmak koordinasyonunu geliştirmeyi amaçlayan çalışmalık kitabıdır. Jean-Baptiste Duvernoy bu eserinin dışında Op. 120 sırasayılı “Mekanik Okulu” (The School of Mechanism) başlıklı kitabı ile de pek tanınmıştır. Bağdar ve eğitimci olarak parmak koordinasyonunu temin etmek ve geliştirmek için yukarıda sayılanların dışında çok sayıda çalışmalık yazmıştır.
Son Güncelleme:21.01.2021 13.38
Toplam Ziyaret:2973483
Online Ziyaretçi Sayısı:8
Bugünlük Ziyaret :172

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.