Lu

\ Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası:

Riccardo Muti tarafından 2004 yılında kurulan “Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası”, adını Avrupa’da tüm zamanların en büyük bağdarlarından biri olarak kabul edilen İtalyan Luigi Cherubini’den almaktadır. Tüm İtalya’dan 30 yaş altı küğcülerin oluşturduğu bir topluluk olan “Luigi Cherubini Gençlik Orkestrası”nın üyeleri Riccardo Muti’nin önderlik ettiği saygın Avrupa orkestralarından yalkıcıların oluşturduğu bir kurul tarafından sınav ile seçilmektedir. Orkestra üyeleri yalnızca üç yıl süreyle orkestrada yer alabilmektedirler. Barok küğünden 20. yüzyıl küğüne dek çeşitlilik gösteren bir dağara sahip olan orkestra bu dağarı İtalya’nın yanı sıra Viyana, Paris, Moskova, Salzburg, Köln, St. Petersburg, Madrid, Barcelona, Buenos Aires ve diğer birçok kentin salonlarında dönüşümlü olarak sergilemektedir.

Lullaby:

(İng.) Ninni. Bkz. (İt.) Ninna, ninna nanna, ninnananna.

\ Lupac, Emil:

Sanatçı günümüzde halen üretim yapan Çek ve Bohemyalı yaylı çalgı yapımcıları arasında ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Emil Lupac keman, viyola ve viyolonsel yapmakta, bunları yaparken klasıl Stradivari ve Guarneri modelleri ile kalıplarını kullanmaktadır. Yapımda Bosna’dan getirttiği akça ağaçlar ile İtalya ve Bohemya’dan aldığı ladin ağaçlarını tercih etmektedir. Emil Lupac sonraları Çekoslovakya’ya bağlanmış olan Horni Myslova’da 1935 yılında doğmuştur. Eğitim hayatından sonra Josef Vávra ve Willibald Wilfer’in rehberlik yaptıkları dört yıllık bir kursa katılmış ve ustalık sınavını başarıyla vermiştir. Kurs sonrası üç yıl çıraklık ve hazırlık dönemi geçirmiş, bu dönemde yaptığı ön çalışmalar kendisine büyük yararlar sağlamıştır. Ayrıca Josef Pötzl ve Jiri Mrkvicka ile ek çalışmalar gerçekleştirmiştir. Yakın zamanlara dek Emil Lupac “Çek Keman Yapım Okulu”nun başta gelen öğretmenlerindendi ve bu okulda Bohemyalı, Moravyalı ve Slovakyalı tüm ustaların birikimlerini aktarmaktaydı. Öğrencileri arasında damadı Tomas Skala da bulunmaktadır.

\ Lupu, Radu:

Romanyalı piyanist. 30 Kasım 1945 tarihinde Romanya’nın Galati kentinde dünyaya geldi. Eğitimini “Moskova Konservatuvarı”nda tamamladı. 1969 yılında İngiltere’nin Leeds kentinde yapılan uluslararası bir yarışmayı kazandı ve bu tarihten itibaren İngiltere’de yaşamaya başladı.

Lusinghando:

Okşayarak, şefkatle, yumuşaklıkla. Elle okşayarak.

Lusinghiero:

Bkz. Lusinghando.

Luttuoso:

(İt.) Üzüntülü. Yaslı, hüzünlü, kederli, hazin. Matem havasında. Üzgün, acıklı, dokunaklı. Elemli ve mahzun bir tarzda.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5844098
Online Ziyaretçi Sayısı:12
Bugünlük Ziyaret :545

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.