Gr

Grace:

(İng.) Zarafet, güzellik. İncelik, nezaket. Lütfederek. İncelikle süsleyerek. Bkz. Gracefully.

Gracefully:

(İng.) İncelikle, zarafetle. Bkz. Grazia, grazioso, con grazia.

\ Grammy Ödülleri:

Kısaltılmış şekliyle “Grammy.” Başlangıçtaki ismiyle “Gramofon Ödülleri.” Küğ alanında elde edilen başarılar dolayısıyla hak sahiplerini onurlandırmak amacıyla verilen ödüllerdir. Bu ödüller “Kayıt Akademisi” (eski ismiyle ‘Ulusal Kayıt Sanatları ve Bilimleri Akademisi NARAS’ - ‘National Academy of Recording Arts and Sciences’) tarafından verilmektedir. “NARAS” küğcüler, yapımcılar, kayıt mühendisleri ve diğer küğ profesyonellerinden (ertikten kişilerden) oluşan “Amerikan Akademik Birliği”dir. Bu ödüller 1959 yılından bu yana ABD’de “küğ endüstrisinde üstün başarıları” takdir etmek amacıyla verilmektedir. Ödül, altın kaplama gramofon şeklinde olup büyük bir öneme sahiptir. Bir kıyaslama yapmak gerekirse “Grammy Ödülleri”, sinema dünyasındaki “Oscar Ödülleri” ile aynı seviyede bir önem taşır ve ilgi toplar. Bu ödüller 108 farklı kategori ile 30 farklı küğ türünü içermektedir. Pek tanınmış orkestra yönetkeni Georg Solti 31 ödül ile “Grammy”yi en çok kazanan sanatçıdır. Solti’yi 27 ödülle Alison Krauss izler. Krauss, bu ödülü en çok kazanan kadın sanatçıdır. Gruplar arasında U2 22 “Grammy” ödülünü en çok kazanan grup olmuştur. Beyoncé 20, Michael Jackson 18 ödül almıştır. “Grammy Ödülü”nü kazanan diğer sanatçılar arasında Adele, Rihanna, Eminem, Alicia Keys, Margaret LeAnn Rimes, Norah Jones, Taylor Swift, Madonna, Kanye West, Lady Gaga, Justin Bieber ve Usher gibi isimler de yer almaktadır. Bkz.: NARAS, Latin Kayıt Akademisi (The Latin Recording Academy) ve Latin Grammy Ödülleri.

\ Gramsma, Emre Maarten:

1988 Den Haag (La Haye) doğumlu olan Emre Maarten ilk kemanını ikibuçuk yaşında eline aldı. Beş yaşına kadar keman öğretmeni ve sanatçısı olan annesi Leyla Cantürk ile oyun olarak kemanı tanıdıysa da beş yaşında “La Haye”in küğ okulu “Koorenhuis”da “Suzuki Metodu” ile gerçek çalgı derslerine başladı. Onbir yaşında bu sistemden normal konservatuvar sistemine geçerek “Den Haag”ın prestijli çocuk ve gençlik orkestrası olan “Viotta Çocuk Orkestrası”na girdi. Onaltı yaşında iken viyola derslerine başladı. “Viotta Orkestrası” ile Avrupa’nın pek çok kentinde dinleti dolaşılarına katıldı. 2007 yılında Viyana’da yapılan “Gençlik Orkestraları Yarışması”nda orkestrasının birinci olması dolayısıyla Viyana’nın (aynı zamanda Avrupa’nın) en önemli dinleti salonlarından olan “Goldener Saal” (Altın Salon)’da dinleti verme olanakları oldu. Hollanda’nın, en önemli dinleti salonu olan “Concertgebouw”da da pek çok dinletileri oldu. Emre Maarten onsekiz yaşında iken “Rotterdam Konservatuvarı Codarts”a girdi. Aynı yıl “Delft Teknik Üniversitesi”nde “Havacılık ve Uzay Teknolojisi Bölümü”ne de başladı. Dolayısıyla orkestra olarak “Viotta”dan bu üniversitenin köklü bir orkestrası olan “Krashna Musika”ya geçiş yaptı. Her yıl Hollanda’nın üniversite orkestralarından sıkı bir eleme ile alınan üyelerden oluşturulan “Nederlands Studenten Orkest” (Hollanda Üniversiteliler Orkestrası)’na 2012 yılında viyola grup başı olarak girdi. O yılın izlencesinde yer alan Brahms’ın “Akademik Açımlık”ı ve sinfonik yaratıların en zorlarından sayılan Stravinsky’nin “Bahar Ayini” adlı yaratıyla Hollanda’da yaptıkları on günlük dinleti dolaşısını Roma’da iki önemli dinleti salonunda verdikleri dinletilerle noktaladılar. Emre Maarten konservatuvarda aldığı eğitimini, üniversite ile dersleri çakıştığından dolayı dondurma yoluna gitmiştir. Sanatçı, 2013 yılının Kasım ayında yine üniversitelerarası caz orkestrasında iki haftalık bir projede yer alarak Hollanda’nın çeşitli kentlerinde “bigband” olarak dinletiler vermiş, ayrıca radyo ve TV izlencelerine katılmıştır. Viyola derslerine Hollanda’nın en iyi viyola öğretmenlerinden olan Ron Ephrat ile devam ederken üniversite orkestrasının yanında oda küğü çalışmalarına da zaman ayırmaktadır.

Grand Détaché:

Bkz. Geniş stakkato.

Grande:

(İt., Fr.) Büyük. Önemli. Tam. Mağrur.

Grandioso:

(İt.) Muhteşem, ihtişamlı. Görkemli, görkemli bir ifade ile.

Grandly:

(İng.) Ulu bir tavırla. Yüce ve görkemli. Büyük ve heybetli. Parlak, muhteşem, debdebeli. Önemli. Yüksek. Tam ve bütün. Ağırbaşlı bir tarzda seslendirilmesi istenen parçalar için kullanılan bir terimdir. Asil, soylu ve yetkin. Azametli. Haşmetli.

\ Grardel, Louise:

Üç boyutlu çizim uzmanı… “Supinfocom Rubika”dan (Valenciennes, Arles ve Pune’de kampüsleri olan bir bilgisayar grafik üniversitesi) mezun oldu. Halen Paris’te çalışmaktadır. “11. Fransız Filmleri Festivali”ne “Kids Corner - Çocukların Köşesi” seçkisinde “o28” isimli çalışmanın ortak yapımcılarından birisi olarak katıldı.

Grave:

(İt.) Ciddi, ağır. Geniş ve ağır bir ifade ile.

Grazia:

(İt.) Zarif, ince. Zarafet, çekicilik, incelik. Merhamet, lütuf. Zarafetle, incelikle. Zarif bir şekilde. İnce ve kibar bir ifade ile. Merhametle, lütufla. Bkz. Con grazia. Grace, gracefully.

Grazioso:

(İt.) Şirin, cici, hoş. Zarif ve çekici bir deyişle. Latif ve ince bir seslendirme gerçekleştirerek. İnce, çekici.

\ Grecu, Mihai:

Romen film yönetmeni. 28 Nisan 1981 tarihinde Romanya’nın Sebeş kentinde dünyaya geldi. Romanya ve Fransa’da “Güzel Sanatlar ve Grafik Tasarımı” üzerine eğitim aldı. Sıklıkla Thibault Gleize ile bir multimedya ikilisi olarak işbirliği yapmaktadır. Filmleri: “Metamorph 1 & 2” (2004), “Ironman Platz” (2004), “Freon” (2004-Yardımcı Yönetmen), “Tabun” (2004), “Sarin” (2005), “Crawl” (2005-Yardımcı Yönetmen), “Osmium” (2006), “Lenin/Lennon” (2006-Yardımcı Yönetmen), “Orcaille” (2006), “Iridium” (2006), “Unlith” (2007), “Coagulate” (2008), “Centipede Sun”, (2010), “We’ll Become Oil” (2011), “Glucose” (2012), “Exland” (2013),  “The Reflection of Power” (2015), “Saturnism” (2020).

\ Groben, Françoise:

1990 yılında Moskova’da düzenlenen “Çaykovski Yarışması”nda ikincilik ödülü ve “Moskova Virtüozları ve Sanatçıları Birliği”nin özel ödülünü kazanan Groben Avrupa’nın birçok bölgesinde ve Rusya’daki prestijli salonlarda sahneye çıkmıştır. Mstislav Rostropovich tarafından Cannes’da düzenlenen “Midem Küğ Fuarı”na konuk olarak davet edilen Groben ayrıca Japonya, Çin, ABD, Kanada ve İsrail’de de dinleti dolaşılarına çıkmıştır. Radyo ve televizyon için yaptığı sayısız kayıta ek olarak “EMI-Capriccio”, “Sony” ve “Naxos” gibi şirketler için de kayıtlar yapmıştır. Oda küğü topluluklarının çok aranan bir üyesi olarak 1997’den 2003’e kadar bir yaylı çalgılar dördülüyle birlikte dinleti dolaşısına çıkmak için kemancı Thomas Zehetmair’a katılmıştır. Grubun “ECM” için hazırladığı albüm uluslararası alanda olumlu eleştiriler almakla kalmamış, 2003 yılında “Gramophone Yılın Albümü Ödülü”nü de kazanmıştır. Françoise Groben 1695 tarihli bir "Matteo Goffriller" çellosu çalmaktadır. Bu çello kendisine “Banque Generale du Luxembourg” tarafından hediye edilmiştir.

Gross (Groß):

(Alm.) Büyük. Kocaman. İri. Cüsseli. Yapılı.

Gross orgel:

(Alm.) Büyük org.

Grosse-caisse:

(Fr.) Davul, büyük davul.

\ Grubinger, Martin:

Günümüzde dünyanın önde gelen orkestraları tarafından aranan yalkıcı ve resital sanatçılarının başında gelen Martin Grubinger Japonya’da düzenlenen “Dünya Marimba Yarışması”nın en genç finalisti oldu. “Schleswig Holstein Küğ Festivali Bernstein Ödülü” ile “Jeunesses Dünya Müzik Ödülü”nün sahibi olan sanatçı, dünya basını tarafından “vurmalı çalgılar sihirbazı” olarak tanımlanmaktadır. Bariton Thomas Hampston ile birlikte “Münih Gasteig”, “Viyana Konzerthaus” ve “Milano Teatro alla Scala”da sahne almıştır. “Bonn Beethoven Festivali” ve diğer festivaller için planlanan, serbest koşucuların ve sokak dansçılarının olduğu nefes kesen vurmalı çalgılar gösterisi “Free My Way” ise büyük ilgi görmüştür.

Grundleiter:

Alm.: Temel aşıt, asıl basamaklar. (Grund: Yer, zemin, asal, esas, temel; Leiter: Basamak, merdiven) Bkz.: Özaşıt, ana aşıt. Rast makamı. İng.: Basic scale.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5846814
Online Ziyaretçi Sayısı:8
Bugünlük Ziyaret :628

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.