Fo

Focoso:

(İt.) Ateşli, ihtiraslı. Çabuk parlayan, öfkelenen.

Folklor:

Folklör. Irlama ve kırının da yer aldığı geleneksel halk küğü.

Folklorik Oluşum:

Türk halkı arasında yaşayan ve yaratıcıları genellikle bilinmeyen, bu nedenle de tümüyle halkın malı olmuş küğsel verilerin en önemli niteliği toplumun malı haline gelmeleri ve dolayısıyla da o toplumun duygularını taşımalarıdır. Halk ezgileri, kaynaklarının böyle bir özellik taşıması nedeniyle -her eser gibi kişisel olsalar da- zamanla yaratıcılarının unutulmaları ile halkın malı olurlar. Farklı kişilerin ve genelde toplumun dilinde dolaşarak ilk yaradılışlarındaki bireyselliklerini yitirirler ve şekil, hatta konu dahi değiştirirler. Buna “folklorik oluşum” ya da “anonimleşme” (anonim olma) denilir. “Folklorik oluşum” evresini tamamlayan halk ezgilerimiz “Türk Halk Küğü”nü meydana getirirler. Bkz. Anonim. Anonim olma. Anonimleşme. Folklorik Oluşum. Türk Halk Küğü.

Fondamental:

(Fr.) Kök, temel, esas. Köklü, temelli, esaslı.

Fondamentale:

(İt., Fr.) Temel, esas, asıl.

\ Fornarelli, Kekko:

10 Ocak 1978 tarihinde İtalya’nın Bari kentinde dünyaya geldi. Üç yaşında piyano çalmaya başlayan, onsekiz yaşında ise caz küğüyle tanışan İtalyan piyanistin caz küğüne olan ilgisi bu yaşta başladı. Michel Benita, Yuri Goloubey, Benjamin Henocq, Nicolas Folmer, Eric Prost gibi birçok başarılı isimle tanışma fırsatı yakalayan Fornarelli, 2005 yılında Fransa’nın Lyon şehrine taşındı ve burada yaşadığı üç yılda Fransız piyanist Michel Petrucciani’yle birlikte çalıştı. İlk albümü “Circular Thought”u 2005 yılında, ikinci albümü “A French Man in New York”u da 2008 yılında yayımlayan Fornarelli, bu albümlerde yakaladığı başarıya rağmen kendini ve küğü daha iyi keşfetmek adına küğe bir süre ara verdi. 2011 yılında yayımladığı “Room of Mirrors”la daha farklı bir tarz yakalayan Fornarelli, bu albümde Luca Bulgarelli ve Gianlivio Liberti’yle çalıştı. Son albümü “Outrush”ı ise 2014 yılında yayımladı.

Forte:

Kuvvetli, güçlü, yüksek sesle. f  simgesi ile kısaltılarak gösterilir.

Forte-piyano (forte-piano):

Kuvvetli bir ses düzeyinden hemen hafif bir ses düzeyine düşme, gür bir sesten aniden hafifçe tınlayan bir sese geçiş. Böylesine hızlı bir ses gürlüğü (nüans) dönüşümü yapılacak notanın altında simge olarak şu kullanılır: fp

Fortissimo:

Çok yüksek sesle.  ff  simgesi ile kısaltılarak gösterilir.

Forza:

(İt.) Güç, kuvvet, takat. Kararlılık. Bkz. Forzare, forzando, sforzando.

Forzando:

(İt.) Kuvvetlendirerek.

Forzare:

(İt.) Zorlamak. Zorlayarak.
Son Güncelleme:25.01.2021 16.38
Toplam Ziyaret:2979669
Online Ziyaretçi Sayısı:15
Bugünlük Ziyaret :473

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.