Şa

\ Şahin, Hilmi Zafer::

“İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni”dir. “İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü”nden mezun olan Şahin, çeşitli üniversitelerde tiyatro konusunda dersler vermiştir. “İstanbul Şehir Tiyatroları”nda, değişik yıllarda “Yönetim Kurulu Üyeliği” ve “Başdramaturg” görevlerinde bulunmuştur.

Şakon:

Eski bir İspanyol kırını. Klasıl tarzdaki ardışlarda genellikle bir ana konu üzerine kurulan başkamalar serisi. Bkz. Chaconne.

\ Şamisen:

(Jap.) Japon halk küğü çalgısı. “Baçi” adı verilen bir mızrap ile çalınır, üç tellidir. Onaltıncı yüzyılda Güney Japonya’da ilk kez görülmüştür. Şamisenler çeşitli biçimlerde üretilirler ve genelde teatral çalışmalarda kullanılırlar. Bir bakıma “banjo”ya da benzetebileceğimiz bu çalgı “bunraku”  ve”kabuki”ye eşlik etmek amacıyla kullanılır. Bkz. Samisen, Shamisen. Baçi. Banjo. Bunraku. Kabuki.

\ Şan, Onur:

24 Temmuz 1981 tarihinde Sivas’ta doğan türkücü ve oyuncu Onur Şan 2000 yılında “Ankara Devlet Konservatuvarı”nda öğrenciydi. 2004 yılında türkücü olmaya karar verdi ve “Türkülerin Prensi” diye anıldı. Seda Sayan’la evlendikten sonra 2. albümünü çıkardı. “Akasya Durağı” dizisinde Seyit karakterini canlandırdı.

Şangırtı:

Tabak, bardak, şişe vb.nin birbirlerine ya da başka yerlere çarparken veya çarpıp kırılırken çıkardıkları seslere “şangırtı” denilir. Eş anlamlı kelimeler: şangır şungur. Bkz. Şıngırtı.
Son Güncelleme:24.01.2019 00.32
Toplam Ziyaret:1711928
Online Ziyaretçi Sayısı:12
Bugünlük Ziyaret :492

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.