\ Mülazımoğlu, Liazzat:

5 Ocak 1970 tarihinde Kazakistan Cumhuriyeti’nin Taldıkorgan kentinde doğdu. “Almatı Devlet Konservatuvarı Halk Çalgıları Bölümü”nden mezun oldu. 16 Aralık 1992 tarihinde Türkiye’ye geldi. Halen Türkiye’de yaşamakta olan Mülazımoğlu 1994 yılında Türk vatandaşı olmuştur. 1996 yılı Aralık ayından bu yana “Milli Eğitim Bakanlığı”na bağlı Ankara Mamak “Niğbolu Lisesi”nde küğ öğretmeni olarak çalışmakta iken Ekim 2001 tarihinden itibaren “Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü” bünyesinde Ankara’da kurulan “Türk Dünyası Müziği Topluluğu”nda sanatçı olarak görevlendirildi. Liazzat Mülazımoğlu halen bu toplulukta çalışmaktadır.

Münir Ülgür’den Albert Einstein’a İlişkin Bir Anı:

Profesör Münir Ülgür 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia kentinde bir üniversitede akademisyen olarak çalışırken Albert Einstein de aynı şehirde bir üniversitede çalışmaktadır. Münir Ülgür, Einstein ile görüşmeyi istemekte, ancak bu buluşmanın gerçekleşebileceğine pek ihtimal vermemektedir. Einstein’dan randevu talebinde bulunur, fakat hiç ummadığı kadar kısa bir süre içinde kabul cevabı gelir. Ülgür anılarında şunları söyler“Bizi hemen kabul etmesinin nedeni, Atatürk’ün birer evladı olmamızdı. Eşimi ve kızımı alarak görüşmeye gittim. Einstein, bizi çok sıcak ve içten bir şekilde karşıladı. Küçük kızımı yanına oturtarak O’na piyano çaldı. Konuşma sırasında Atatürk’ü kastederek ‘Siz biliyor musunuz, dünyanın en büyük liderine sahipsiniz’ dedi.”

Müsemmen:

(Ar.) Türk musikisinde 8/8’lik küçük ölçekli bir usul ismidir.

Müstear İsim:

Bir yazarın, bağdarın ya da başka bir sanatçının herhangi bir şekilde tanınmamak için kendi kendisine taktığı ve eserlerinde kullandığı kendi isminden farklı olan isme “müstear isim - müstear ad” denilir. Takma isim. Nickname. Genellikle sanatçılar başlarına gelebilecek kötü olaylardan, baskılardan sakınmak ve eserlerinin yayılmasına engel olunmaması için bu yöntemi tercih ederler. Örneğin, totaliter bir rejimde, rejimin koyduğu kuralların dışına çıkmak, özgürce fikirlerini yaymak amacıyla asıl isim konulmaz. Baskıcı rejimlerin farklı fikir ve görüşlere karşıt olmaları bu sonucu doğurmuştur. Kişi gerçek kimliğini gizlemek amacıyla belirli bir alanda “müstear isim” kullanır. Takma ad ve lakaptan farklıdır. Bir kimsenin bir iş yaparken veya bir etkinlikte bulunurken asıl adının yerine kullandığı ad.

Müzik Nedir?:

Bkz.: Küğ Nedir?

Müzik Yazımı Bilgisi:

Bkz. Notation kunde.
Son Güncelleme:02.08.2021 22.17
Toplam Ziyaret:5740342
Online Ziyaretçi Sayısı:10
Bugünlük Ziyaret :741

Bu Site En İyi Firefox,Chrome,Safari'de ve 1024x768 Çözünürlüğünde Görünür.